وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای حمایت از صادرات مرکبات در شرایط فعلی، ۵۰ درصد از تعهد ارزی صادرکنندگان مرکبات معافیت خواهد داشت.

سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی در سفر به استان مازندران، در گفتگو با شبکه استانی تبرستان اظهار کرد: استان مازندران یکی از استان‌های مهم در امنیت غذایی و قطب کشاورزی کشور است که تا به امروز از ظرفیت‌های حقیقی آن استفاده نشده است.

وی افزود: یکی از ظرفیت‌های مهم در تولید غذا سلامت است و سلامت تولیدات کشاورزی، منشا تولید غذای سالم و در نهایت انسان های سالم و با نشاط است که یکی از ماموریت‌های ریاست جمهوری برای وزارت جهاد کشاورزی هم تولید غذای سالم، باکیفیت، ارزان و با منشاء داخلی است.

ساداتی‌نژاد در ادامه تصریح کرد: ما تولید محصول و غذای سالم را اعتبار و هویت کشاورز می‌دانیم و در این مسیر وزارت جهاد کشاورزی اقدامات لازم را شروع کرده و معاونت سلامت غذا را در سازمان حفظ نباتات تشکیل داده است.

وی با بیان این که در دنیا آزمایش برای تولید غذای سالم بر روی بستر تولید انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: بر این اساس در بخش باغبانی شناسنامه‌دار کردن باغات کشاورزی و تولید نهال گواهی شده بسیار حائز اهمیت است و اتاق اصناف کشاورزی این کار را در سطح کشور آغاز کرده است.

وزیر جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد؛ بتوانیم باغات را شناسنامه‌دار کرده و محصول موجود در بازار را با شناسنامه در اختیار مصرف کنندگان قرار دهیم.

وی در رابطه با اقدامات مورد نظر وزارت جهاد کشاورزی در استان مازندران گفت: احیای باغات قدیم و جایگزینی با ارقام تجاری، بازارپسند و مقاوم با تنش‌های کم‌آبی و خشکی، ارتقای صدور مجوز، نظارت بر تولید نهال و خدمات قرنطینه، توسعه مکانیزاسیون به خصوص در باغات اراضی شیبدار و صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش باغبانی و گیاهان دارویی از موضوعات مهم حائز اهمیت در وزارت جهاد کشاورزی است.

مقام عالی وزارت ابراز امیدواری کرد: فرآیندی که برای تولید محصول سالم در باغبانی آغاز شده بتواند آینده امیدبخشی را برای باغداران کشور به خصوص در مازندران به ارمغان بیاورد.

ساداتی‌نژاد در رابطه با دغدغه باغداران برای صادرات مرکبات نیز گفت: در نشست ستاد تنظیم بازار این موضوع در دستور کار قرار گرفته است و برای حمایت از صادرات مرکبات در شرایط فعلی، ۵۰ درصد از تعهد ارزی صادرکنندگان مرکبات معافیت خواهد داشت و صادر کنندگان مرکبات می‌توانند حوزه صادرات را با انگیزه بیشتری پیگیری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید