وزیر جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر اعتبار مصوب برای شهرک‌های کشاورزی و گلخانه‌ها ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است که نشان دهنده عزم بالای دولت در احداث این شهرک‌ها است.

سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی در سفر استانی به استان خراسان شمالی در مراسم کلنگ‌زنی دو مجتمع پرورش دام در این استان اظهار کرد: ما خرید تضمینی دام را از استان خراسان شمالی و در سفر ریاست جمهوری به این استان شروع کرده‌ایم.

وی افزود: تاکنون ۱۰ هزار راس دام از این استان خریداری شده است و بالاترین رقم خرید و بالاترین قیمت را در کشور دارد.

ساداتی‌نژاد تصریح کرد: تاکنون ۲۰ میلیارد تومان برای خرید تضمینی دام زنده به دامداران پرداخت شده و حدود ۵۰ میلیارد تومان دیگر بدهکار هستیم که تا هفته آینده تسویه حساب خواهیم کرد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۵۰۰ درصد رشد تولید گندم و خرید این محصول را در استان خراسان شمالی داشتیم که ۹۳ درصد آن را پرداخت کرده ایم و ۷ درصد باقیمانده تا هفته آینده پرداخت خواهد شد.

وی افزود: در کل کشور ۱۲ هزار میلیارد تومان برای خرید تضمینی گندم به گندم‌کاران بدهکار هستیم که هفته آینده این مبلغ پرداخت خواهد شد و بدهی ما به کشاورزان گندم کار صفر می شود.

ساداتی‌نژاد در رابطه با صادرات دام گفت: استان خراسان شمالی شرایط ویژه‌ای در این زمینه دارد و به مرز نزدیک است، ما ممنوعیتی در زمینه صادرات دام نداریم و کار قرنطینه دام‌ها به پایان رسیده است و صادرات دام زنده به قطر در حال انجام است.

وی با بیان اینکه شیوه‌نامه صادرات دام ابلاغ شده است، خاطرنشان کرد: صادرات گوشت، فرآورده‌های گوشتی و دام زنده با این شیوه‌نامه قابل انجام است و مشکلی در این زمینه نداریم، نگاه ما این است که با عوارض صادرات را کنترل کنیم اما دیگر ممنوعیتی در این زمینه وجود نداشته باشد.

وزیر جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد: مجموعه‌ای که امروز در آن هستیم و کلنگ‌زنی آن انجام می‌شود توسعه بیشتری پیدا کند، ما ۲۰ هزار گلخانه در کشور داریم و به دستور رئیس‌جمهور باید ۸۰ هزار گلخانه در کشور ایجاد کنیم، می‌خواهیم سبزی و صیفی را از مراتع به گلخانه ببریم تا اراضی برای کشت کالاهای اساسی آزاد شود.

وی با بیان اینکه استان خراسان شمالی قطب کشاورزی در کشور محسوب می‌شود، گفت: این استان بالاترین جمعیت روستایی را در کشور دارد.

ساداتی‌نژاد ادامه داد: در زمینه آبیاری نوین در سفر قبلی تسهیلات خوبی در نظر گرفته شده و باید سرمایه گذاری برای عملیات آبخیزداری را در این استان توسعه بیشتری دهیم، ما برای آبخیزداری استان ۴۳۰ میلیارد ریال هزینه خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: در زمینه صنایع تبدیلی برای شیر باید در این استان اقدامات موثر انجام شود تا شیر این استان در همین استان جذب شود.

مقام عالی وزارت با اشاره به اینکه در این استان ظرفیت‌های خوبی در زمینه صنایع تبدیلی و گیاهان دارویی وجود دارد، تصریح کرد: از تمام سرمایه‌گذاران درخواست می کنم در بخش های مختلف کشاورزی این استان سرمایه گذاری کنند، آمادگی داریم تسهیلات لازم را برای سرمایه‌گذاری در صنایع تبدیلی این استان ارائه دهیم.

وی افزود: در زمینه عشایر تسهیلات خوبی به این استان داده شده است، همچنین دو بند آبخیزداری در استان در حال اجرا است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که در هشت سال گذشته در زمینه شهرک‌های کشاورزی ۴۴۰ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر اعتبار مصوب برای شهرک‌های کشاورزی و گلخانه‌ها ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است که نشان دهنده عزم بالای دولت در احداث این شهرک‌ها است.

وی با برشمردن مزایای این شهرک‌های کشاورزی و گلخانه‌ای گفت: ارائه سند قطعی به بهره‌برداران، پرداخت اقساطی پول زمین و حذف بروکراسی برای ارائه تسهیلات به بهره‌برداران از مزایای این شهرک‌ها است.

وزیر جهاد کشاورزی در پایان عنوان کرد: ۲.۷ میلیون راس دام در این استان وجود دارد و این استان تامین کننده گوشت در کشور است لذا ما باید بتوانیم حمایت‌های تسهیلاتی برای تخصیص نهاده‌های دامی برای دامداران این استان را انجام دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید