وزیر جهاد کشاورزی گفت: تلاش می‌کنیم دشت جیرفت به منطقه ویژه کشاورزی تبدیل شود که این امر یک انقلاب در حوزه صادرات در جنوب کرمان خواهد بود.

سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی که صبح امروز به جنوب‌کرمان سفر کرده است، در چهارمین جشنواره ملی مرکبات جیرفت، ضمن تبریک روز تولد حضرت فاطمه زهرا (س) و روز مادر و روز زن، اظهار کرد: جنوب کرمان ظرفیت‌های انسانی و منابع خدادادی بسیار ارزشمندی دارد.

وی ادامه داد: جیرفت سفره رنگین غذای ایران و یک بهشت کوچک با تنوع اقلیمی و محصولی بسیار خوب است.

ساداتی‌نژاد با اشاره به صدور اسناد اراضی کشاورزی گفت: باید صدور اسناد اراضی کشاورزی را یک بار برای همیشه در کشور به اتمام برسانیم، کشاورز می‌تواند با سند از تسهیلات بانکی استفاده کند و این امر به کشاورز هویت می‌بخشد. با کمک هم می‌توانیم تا پایان دولت تمام اراضی کشاورزی را سنددار کنیم.

وی افزود: تا پیش از شروع دولت تنها ۴ درصد از اراضی کشاورزی دارای سند شده بود و امروز ۱۵ درصد از اراضی سنددار شده اند و رشد ۷۷۰ درصدی داشته است.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با الگوی کشت گفت: الگوی کشت پس از ۵۰ سال باید در کشور اجرایی شود که به کمک کشاورزان نیاز داریم.

وی از کشاورزان خواست: در تولید محصولات کشاورزی، اجرای الگوی کشت و برنامه کشت با کارگروه استانی الگوی کشت و استاندار همکاری کنید و از تولید بدون برنامه و مازاد نیاز بازار محصولات کشاورزی مانند پیاز و سیب‌زمینی خودداری کنید.

ساداتی‌نژاد تصریح کرد: کشت و صنعت جنوب کرمان باید محصولات راهبردی کشت کند لذا برای عدم چالش تامین پیاز در سال آینده، کشت و صنعت نباید به تولید پیاز ورود کند تا بتوانیم بازار را کنترل کنیم. کشت و صنعت باید در حوزه صنایع تبدیلی و ایجاد ارزش افزوده به کشاورزان کمک کند.

وی ادامه داد: ما از خرید تضمینی به سمت قیمت تضمینی می‌رویم که در قانون افزایش بهره‌وری هم وجود دارد. ما در وزارت جهاد کشاورزی کار را به اتحادیه‌ها می‌دهیم و نظارت را بر عهده می‌گیریم.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به خرید مازاد مرغ توسط اتحادیه‌ها یادآور شد: وزارت جهاد کشاورزی خرید مازاد محصولات کشاورزی را به اتحادیه‌ها واگذار کرده است تا بازار توسط اتحادیه‌ها تنظیم شود. وزارت جهاد کشاورزی مابه‌التفاوت خرید تضمینی و قیمت بازار را به اتحادیه‌ها پرداخت خواهد کرد.

وی افزود: دشت‌های مغان، قزوین و جیرفت در دنیا زبانزد هستند، ما تلاش می‌کنیم دشت جیرفت به منطقه ویژه کشاورزی تبدیل شود که این امر یک انقلاب در حوزه صادرات در جنوب کرمان ایجاد خواهد کرد.

ساداتی‌نژاد اظهار داشت: این طرح باید در مجلس مصوب شود و امیدواریم نمایندگان این استان در این زمینه کمک کنند. تبدیل دشت جیرفت به منطقه ویژه کشاورزی باعث افزایش تولید محصولات کشاورزی خواهد شد. سال گذشته ۷۷ هزار تن پرتقال از کشور صادر شده اما در ۱۰ ماه گذشته ۱۷۶ هزار تن صادرات مرکبات داشته‌ایم.

وی ادامه داد: با امضای توافقنامه صادرات مرکبات به چین، بازار صادراتی بزرگی برای کشور ایجاد خواهد شد. همچنین مشکلات صادراتی با بازار هند برطرف شده است.

مقام عالی وزارت تاکید کرد: از همه سرمایه‌داران دعوت می‌کنیم در بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی در جنوب کرمان سرمایه‌گذاری کنند.

وی با بیان این که در دولت سیزدهم با دستور رئیس جمهور، برای تولید محصول سالم، باکیفیت، ارزان و با منشا داخلی تلاش می‌کنیم‏، ادامه داد: برای تسهیل امور در استان کرمان، تمام اختیارات وزیر جهاد کشاورزی به استاندار این استان تفویض می‌شود تا با رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، تصمیمات را بدون ارجاع به تهران اجرایی کنند.

گفتنی است؛ وزیر جهاد کشاورزی و هیات همراه در این سفر و در ادامه برگزاری جشنواره مرکبات، از پروژه ملی باغ مادری و تولید نهال سالم و عاری از ویروس مرکبات جنوب کشور، تحت نظارت موسسه تحقیقات ثبت و گواهی نهال و بذر مرکز تحقیقات و آموزش با همکاری سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان، بازدید کردند.

دیدگاهتان را بنویسید