وزیر جهاد کشاورزی گفت: آب بها را برای کسانی که الگوی کشت را رعایت کنند تا ۵۰ درصد کاهش خواهیم داد و کسانی که بهره‌وری را تا ۵۰ درصد افزایش دهند آب بهای آنان صفر خواهد شد.

سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی در سفر یک روزه به استان قزوین، در نشست صمیمی با تشکل‌های بخش کشاورزی این استان اظهار کرد: استان قزوین ویژگی‌های ممتازی دارد و مهمترین ویژگی آن انسجام نمایندگان، فرماندار و روسای جهاد کشاورزی با هم است که تولید قدرت می‌کند.

وی افزود: نیروی انسانی بزرگترین ثروت استان قزوین است و سرآمدی و هوشمندی در نیروها و کشاورزان این استان وجود دارد، انتظار من در این استان این است که در حوزه دانش بنیان و استفاده از فناوری سرآمد باشد.

ساداتی‌نژاد در رابطه با احیای دشت قزوین گفت: احیای دشت قزوین مورد تاکید مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری است و یک فرمان برای وزیر جهاد کشاورزی محسوب می‌شود لذا این احیا باید بر پایه دانش و فناوری باشد و هوشمندسازی شود، باید دانش بنیان شود و بهره وری آن افزایش یابد.

وی با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی هیچ محدودیتی برای در اختیار قرار دادن فرودگاه برای حمل و نقل مسافر ندارد، ادامه داد: ما در فرودگاه انحصاری نداریم و این امر را به درستی و با سرعت پیش خواهیم برد تا مردم از فرودگاه بهره‌مند شوند.

وزیر جهاد کشاورزی در مورد باغستان‌های سنتی عنوان کرد: ثبت بین‌المللی تاکستان به عنوان شهر انگور، باغستان‌ای سنتی و روستای بویین زهرا باید انجام شود.

وی افزود: در سفر استانی برای آبخیزداری اعتبار در نظر گرفتیم که یکی از سازه‌های سنتی آبخیزداری باغستان‌های سنتی اطراف قزوین است که اقدامات لازم در این زمینه انجام می‌شود.

ساداتی‌نژاد با اشاره به اینکه ۴ منطقه آزاد کشاورزی در کشور ایجاد خواهیم کرد، گفت: دشت قزوین ظرفیت این کار را دارد که باید توسط نمایندگان مجلس تصویب شود.

وی تاکید کرد: بازار آب یکی از طرح‌های بسیار حائز اهمیت در کشور است و باید در دشت قزوین عملیاتی شود.

مقام عالی وزارت در رابطه با طرح تعیین قهرمان بهره‌وری از آب در استان‌ها بیان کرد: ما آمادگی داریم از این طرح حمایت کنیم و می‌توانیم از همین سال زراعی جدید این طرح را عملیاتی کنیم و سپس در استان‌های دیگر توسعه دهیم و طرح را ملی کنیم.

وی افزود: تصمیم گرفتیم تنظیم بازار میوه شب عید را به اتحادیه‌ها واگذار کنیم و سازمان تعاون روستایی در حال برنامه‌ریزی برای واگذاری این مسئولیت به اتحادیه باغداران است.

ساداتی‌نژاد با تاکید بر اینکه به عنوان وزیر جهاد کشاورزی آمادگی دارم کلیه مسائل بخش کشاورزی را به اتحادیه‌ها واگذار کنم اما هنوز اعتماد لازم ایجاد نشده است، گفت: اتحادیه‌ها باید از این فرصت استفاده کنند. با این اقدام مدیریت امور برای وزارتخانه هم راحت‌تر خواهد شد.

وی افزود: ما باید از این تکثر و خرد کردن شاخه‌های زحمتکش تولید کننده تامین غذا به اتحادیه‌های خرد و متنوع اجتناب کنیم و باید تشکل واحد و قدرتمند داشته باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه صنعت دام و طیور با غیرت در مردمی‌سازی یارانه‌ها همکاری و همراهی کرد، خاطرنشان کرد: استرس مصرف کننده امروز فروکش کرده اما هنوز استرس در تولیدکننده وجود دارد و در برخی روزها ضرر می کند اما پای تولید ایستاده است.

وی ادامه داد: اتفاقات اوکراین باعث کمبود غذا در جهان و سهمیه‌بندی شد اما ما در ایران در کنار جنگ اوکراین مردمی‌سازی یارانه‌ها و اصلاح اقتصادی را رقم زدیم و با افزایش ۵۷ درصد دستمزد و ترانزیت و آب و برق هیچ کمبودی در کشور نداشتیم که نشان از قدرت و هنر این قشر دارد.

ساداتی‌نژاد با بیان اینکه جوجه‌ریزی در این استان به خوبی انجام شده است، گفت: ۹هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای سرمایه درگردش به دامداران پرداخت شده و تقریبا ۹۰ هزار نفر از دامداران از این تسهیلات بهره برده‌اند و این تسهیلات را برای حفظ جوجه یک روزه تا ۲۰ هزار میلیارد تومان (همت) ادامه خواهیم داد.

وی در رابطه با پایین بودن درصد سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی اذعان کرد: سهم ما در جی دی پی ۱۱.۷ درصد است و برای ترغیب سرمایه‌گذاران درصد بسیار کمی محسوب می شود، بالاترین سرمایه‌گذاری ۴ درصد است در حالی که بیشترین سهم مربوط به بخش صنعت است. ۷۰۰ میلیارد دلار در بخش صنعت سرمایه‌گذاری شده است لذا ما باید سبزی و صیفی را از مزارع باز به گلخانه انقال دهیم که این ماموریت در زمینه کشت علوفه هم برقرار است.

مقام عالی وزارت با اشاره به اینکه ما به ۱۰۰ هزار هکتار گلخانه در کشور نیاز داریم، گفت: در حال حاضر ۲۰ هزار گلخانه در کشور داریم و ۸۰ هزار گلخانه دیگر باید به بخش کشاورزی اضافه شود، استان قزوین ظرفیت تولید گلخانه‌ای را دارد که هم صادراتی و هم پربازده و اقتصادی است لذا درخواست ما این است که اتاق بازرگانی حوزه صنعت را تشویق کند که بخشی از سرمایه خود را به بخش کشاورزی منتقل کند.

وی افزود: قزوین پرچم کشاورزی ایران است و باید حفظ و تقویت شود و مدرنترین باغات و گلخانه ایران متعلق به این استان باشد که این امر به تامین مالی نیاز دارد و باید حوزه سرمایه را در قزوین به بخش کشاورزی بیاوریم.

ساداتی‌نژاد گفت: از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در زمینه بذر و صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای بذر حمایت خواهیم کرد.

وی افزود: صندوق حمایت از زیتون، اراضی شیبدار و توسعه گیاهان دارویی در دستور کار قرار خواهد گرفت. اقدامات لازم برای احیای باغات در اراضی شیبدار و رفع تداخل اراضی باید تسریع شود.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: برای توسعه گیاهان دارویی در استان قزوین پالایشگاه گیاهان دارویی ایجاد شود تا از ظرفیت‌های اقتصادی و ارزآور این گیاهان به درستی استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی متولی تولیدکننده و مصرف کننده است، عنوان کرد: اگر تولید روغن زیتون در استان قزوین بالا باشد واردات آن را لغو خواهیم کرد.

ساداتی‌نژاد با اشاره به اینکه ما امسال ۳۰ هزار میلیارد تومان فروش اموال و املاک داریم، ادامه داد: ۲۰ هزار میلیارد تومان در سفرهای استانی در نظر گرفته شده است که ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از آن متعلق به استان قزوین است و از این طریق اقدام بزرگی را در حوزه آبخیزداری و آبخوان داری انجام خواهیم داد.

وی افزود: با توافقی که امروز با رئیس سازمان جهاد استان داشتیم، تا پایان سال ۱۴۰۱ استان قزوین اولین استانی خواهد بود که تخریب ملک غیرمجاز در اراضی کشاورزی نداشته باشد و پیش از ساخت و ساز جلوگیری خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ابراز الگوی کشت قیمت است، گفت: دولت سیزدهم قائل به این ابراز است، سوم فروردین قیمت گندم را به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان رساندیم و خرید گندم از کشاورزان از ۴.۵ میلیون تن در سال گذشته به ۷.۵ میلیون تن در سال ۱۴۰۱ رسید و در سال آینده در تولید گندم نان به خودکفایی و پایداری در تولید خواهیم رسید.

وی ادامه داد: با کاهش قیمت کود در کشور، میزان تولید برنج ۲۵ درصد و جو ۳۰ درصد افزایش یافته است.

ساداتی نژاد تصریح کرد: طبق دستور رئیس جمهور، هر کس الگوی کشت را رعایت کند بخشودگی در آب بها داده شود که این کار را تا شروع سال زراعی انجام خواهیم داد و آب بها را برای هر کس که الگوی کشت را رعایت کند تا ۵۰ درصد کاهش خواهیم داد و هر کس بهره وری را تا ۵۰ درصد افزایش دهد آب بهای او صفر خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با اعلام قیمت خرید تضمینی برای سال زراعی جدید گفت: سال گذشته برای اولین بار پیش از شروع کشت قیمت خرید تضمینی را اعلام کردیم، امسال هم تا قبل از شروع فصل زراعی قیمت ها اعلام خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید