وزیر جهاد کشاورزی گفت: اجرای الگوی کشت از هفته آینده در کشور اجرا می‌شود.

سیدجواد ساداتی نژاد وزیر جهادکشاورزی ظهر امروز در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به برگزاری جشنواره پسته در استان سمنان، اظهار کرد: پسته دامغان رتبه پنجم را در کشور از حیث سطح زیر کشت دارد.

وی افزود: پسته دامغان از حیث عملکرد رتبه نخست را در کشور دارد که این شاخصه ممتازی است که برای ما در وزارت جهاد کشاورزی بسیار حائز اهمیت است و این امر نتیجه تلاش و سختکوشی باغداران در استان سمنان در بحث نوسازی باغات، تغذیه درست و افزایش بهره‌وری است که امیدواریم با حمایت‌ها و برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی در این حوزه شاهد رشد بیشتر و ترویج آن به سایر استان‌ها باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: الگوی کشت موضوعی است که شاید سابقه ۵۰ ساله در کشور دارد و با سختی‌هایی در اجرا تا به امروز مواجه بوده و براساس قانون، دولت سیزدهم پای ابلاغ این طرح ایستاده است و تلاش می‌کند موانع اجرای الگوی کشت را در کشور برطرف کند.

وی اضافه کرد: این الزامات با توجه به برنامه‌ریزی‌هایی که شده در سطح کارگروه ملی الگوی کشت با دستور رئیس جمهور ابلاغ شد و با حضور معاون اول رئیس جمهور و حضور دستگاه‌های مختلف اجرا خواهد شد.

ساداتی‌نژاد بیان کرد: در استان‌ها استانداران رئیس کارگروه استانی الگوی کشت هستند تا هماهنگی‌های لازم بین‌دستگاهی را برقرار کنند و بتوانیم این بار الگوی کشت را در کشور بر این اساس عملیاتی کنیم.

وی اظهار کرد: تمام کمک‌های فنی اعتباری وزارت جهادکشاورزی براساس الگوی کشت جاری و در استان‌های مختلف کشور اعمال می‌شود.

مقام عالی وزارت خاطرنشان کرد: با موافقتی که در شورای عالی انجام شد یارانه بخشودگی آب‌بها و برق‌بها با هم روی الگوی کشت اعمال می‌شود و تلاش ما بر این است که عوارض صادرات را برای کاهش تولید محصولات آب‌بر و افزایش محصولات استراتژیک که دستور مقام معظم رهبری نیز هست را در الگوی کشت عملیاتی کنیم که به همه استان‌ها ابلاغ شده و برنامه اقدام را از هفته آینده در تک تک استان‌ها اجرا خواهیم کرد.

به گفته وی، در سال ۱۴۰۲ ردیف اجرای الگوی کشت را در بودجه خواهیم داشت تا بتوانیم الزامات الگوی کشت را از آن محل اجرایی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید