وزیر جهاد کشاورزی گفت: خوراک جایگزین داخلی با قیمت مناسب‌تر را با افزایش بهره‌وری جایگزین کنیم و در این بخش نقش شرکت‌های دانش‌بنیان و کارخانه‌های تولیدی اهمیت دارد.

سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی دام و طیور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تعیین قیمت خرید تضمینی برنج و گندم نیاز به مصوبه دارد و در روزهای آینده اعلام خواهد شد.

وی، صنعت دام و طیور کشور را یک حوزه مهم در بخش تامین امنیت غذایی کشور عنوان و تصریح کرد: بعد از مردمی‌سازی یارانه‌ها بیشترین فشار در حوزه تولید به صنعت دام و طیور وارد شد اما تولیدکنندگان با غیرت‌ پای تامین امنیت غذایی ایستادند.

مقام عالی وزارت با بیان اینکه تولیدکنندگان از اردیبهشت تا به امروز با چالش‌های بسیاری درگیر بودند، خاطرنشان کرد: با وجود تلاش‌هایی که در حوزه‌ نقدینگی، مازاد تولید، آزادسازی صادرات، خرید تضمینی و تغییر ارز و ریل‌گذاری داشتیم، تولید کنندگان با غیرت پای تولید و سفره مردم ایستادند و به زودی از این مشکلات عبور خواهیم کرد.

وی افزود: بعد از مردمی‌سازی یارانه‌ها نگاه وزارتخانه این است که بخش کشاورزی در حوزه ارتقای بهره‌وری رشد کند.

ساداتی‌نژاد، تامین خوراک دام را در رشد این صنعت مهم عنوان کرد و گفت: خوراک جایگزین داخلی با قیمت مناسب‌تر را با افزایش بهره‌وری جایگزین کنیم و در این بخش نقش شرکت‌های دانش‌بنیان و کارخانه‌های تولیدی اهمیت دارد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه وزارتخانه اقدام به رتبه‌بندی کارخانه‌های تولید خوراک دام کرده است، عنوان کرد: حدود ۸۰۰ کارخانه تولید خوراک دام وجود دارد که ظرفیت تولید ۲۵ میلیون تن خوراک را دارد.

وی افزود: بخش خصوصی در این حوزه ورود کرده است و باید برای ارتقای کیفیت خوراک دام تلاش کنیم.

ساداتی‌نژاد با بیان اینکه تامین دارو و واکسن نقش مهمی در سلامت و کیفیت دام و طیور دارد، خاطرنشان کرد: در ماه‌های نخست اجرای هدفمندی یارانه‌ها برگزاری نمایشگاه‌هایی از این دست می‌تواند در ارتقای بهره وری کمک کند.

مقام عالی وزارت با اشاره به تاکید رییس جمهور به سمت خودکفایی محصولات اساسی، گفت: تلاش داریم که به مرز خودکفایی برسیم و کشت سبزی و صیفی را از زمین باز به گلخانه منتقل کنیم، برای تحقق این مهم در فاز اول نیاز است که ۱۰۰ هزار هکتار گلخانه ایجاد کنیم این در حالی است که موجودی گلخانه در کشور ۲۳ هزار هکتار است بنابراین حدود ۸۰ هزار گلخانه جدید نیاز داریم که شهرک‌های گلخانه‌ای ایجاد کنیم و فضای باز را به سمت محصولات راهبردی گندم، جو و دانه‌های روغنی هدایت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید