وزیر جهاد کشاورزی گفت: از سال آینده کاشت ۲۵۰ میلیون اصله نهال را در کشور آغاز می‌کنیم تا در مدت ۴ سال به کاشت یک میلیارد اصله نهال با پویش مردمی در کشور برسیم.

سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی در ششمین جشنواره ملی روز جنگلبان و جان‌نثاران منابع طبیعی که بعد از ظهر امروز به میزبانی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری و با حضور رئیس سازمان محیط زیست کشور، معاونین وزیر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، خانواده شهدای منابع طبیعی و جنگلبانان نمونه کشور برگزار شد، اظهار کرد: از تمام جنگلبانان کشور که با تمام مسایل و مشکلات موجود عرصه خدمت، صیانت از عرصه‌های طبیعی را بر عهده دارند، تقدیر می‌کنم.

وی افزود: آقای دهمرده نماینده مردم شریف زابل و زهک در سیستان و بلوچستان با مدیریت خود اقدام به کاشت نهال در مرز کرده است که این نمونه‌ای است که می‌تواند نشان دهد در هر اقلیمی می‌توان درخت کاشت. امروز در ایلام نیز اقدامات مشابهی در مناطق خشک انجام شده است‌.

ساداتی‌نژاد با بیان این که امروز در دنیا برای صیانت از خاک و ترسیب کربن اقدامات بسیاری انجام شده است، گفت: کشورها تلاش می‌کنند با کاشت درخت ترسیب کربن انجام دهند ما نیز با دستور رئیس‌جمهور پویش کاشت یک میلیارد اصله درخت را در دستور کار داریم.

وی ادامه داد: اولین نیاز این طرح تولید نهال است که پیش از این نهالستان‌های کشور ظرفیت تولید ۴۰ میلیون اصله نهال را داشت، لذا با برنامه‌ریزی‌های انجام شده از ابتدای سال، ظرفیت تولید نهال تا ۴۰۰ میلیون اصله نهال افزایش خواهد یافت.

مقام عالی وزارت تصریح کرد: نهالستان‌ها احیا، بروزرسانی و در حال توسعه است و بخش خصوصی در این امر همکاری دارد، از سال آینده کاشت ۲۵۰ میلیون اصله نهال را در کشور آغاز می‌کنیم تا در مدت ۴ سال به کاشت یک میلیارد اصله نهال با پویش مردمی در کشور برسیم.

وی افزود: در این طرح با کمک مردم و نهادهای مردمی کاشت درخت را اجرایی خواهیم کرد، سامانه‌ای برای کاشت درخت راه‌اندازی می‌شود و هر درختی که کاشته شود با GPS مشخص و قابل پیگیری خواهد بود.

وزیر جهاد کشاورزی در خصوص تامین آب طرح تولید نهال گفت: در این طرح از آب سبز، پساب‌ها و آب‌های غیرمتعارف استفاده می‌شود، همچنین صیانت از کاشت درخت، بذرکاری و فناوری نو نیز در این طرح دیده شده است.

ساداتی‌نژاد بر تغییر وضعیت استخدامی جنگلبانان تاکید کرد و گفت: اکنون این موضوع توسط مجلس شورای اسلامی در دست پیگیری است که امیدواریم در چند ماه آینده تعیین تکلیف شود و با رفع مشکل، کارت ضابطین صادر شود.

وی با اشاره به اینکه افزایش حقوق و مزایای جنگلبانان در حد توان وزارت در دست پیگیری است، افزود: ایجاد ظرفیت استخدامی ۸۰۰ نفر برای افزایش جنگلبانان و استفاده از حوزه‌های رفاهی و پرسنلی در دستور کار است.

مقام عالی وزارت در پایان با اشاره به شعار روز ملی جنگلبان گفت: من هم افتخار می‌کنم که یک جنگلبان هستم.

گفتنی است؛ در این مراسم از جنگلبانان نمونه کشور و خانواده شهدای منابع طبیعی توسط وزیر جهاد کشاورزی تقدیر شد.

دیدگاهتان را بنویسید