وزیر جهاد کشاورزی در سفر به استان خراسان شمالی از ایجاد و توسعه ۸۰هزار هکتار گلخانه در کشور خبر داد.

سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه کلنگ زنی از فاز دوم مجتمع گلخانی در شهرستان اسفراین در جمع خبرنگاران گفت: کلنگ زنی واحد مذکور اهمیت دارد و به دستور رئیس جمهور برای اینکه ما بتوانیم سبزی و صیفی را از فضای باز به محیط های گلخانه ای منتقل کنیم تا بهره وری آب افزایش یابد و زمین های آبی را به کشت محصولات اساسی اختصاص دهیم.

وی گفت: برای این منظور باید ۸۰ هزار هکتار گلخانه برای تولید سبزی و صیفی ایجاد شود و پروزه ۱۰۰ هکتاری در اسفراین کلنگ زنی شد و از مصوبات سفر اعتباری برای آن در نظر گرفته شده و امیدواریم اشتغالزایی خوبی را ایجاد کند.

مقام عالی وزارت یادآور شد: به طور کلی منطقه اسفراین با ظرفیت‌های صنعتی، منطقه بسیار ارزشمند و با استعدادی برای حوزه‌های کشاورزی، باغداری و به خصوص توسعه گلخانه است.

وی با اشاره به ظرفیت توسعه سرمایه‌گذاری و منابع انسانی منطقه، گفت: این مهم می‌تواند در بهره‌وری بالا و با شرایط اقتصادی برای گلخانه‌ها استفاده شود.

وزیر جهاد کشاورزی در خصوص صنایع تبدیلی در این شهرستان گفت: این شهرستان ظرفیت صنعتی دارد و در توسعه صنایع تبدیلی نیازمند سرمایه گذاری است که از سرمایه گذاران علاقمند به حوزه صنایع تبدیلی در این منطقه دعوت می‌کنیم و برای این منظور در بحث تسهیلات از آنان حمایت میکنیم.

وی اظهار امیدواری کرد با توجه به ظرفیت‌های روستایی که حدود ۵۰ درصد جمعیت استان خراسان شمالی را شامل می‌شود با حمایت از حوزه اقتصاد تولید در روستا اعم از دامپروری و حوزه کشاورزی کمک شود تا از مهاجرت جلوگیری کنیم و ظرفیت‌های تولیدی این استان را که استانی با استعداد کشاورزی و دامپروری است را توسعه دهیم.

ساداتی‌نژاد یادآور شد: با توجه به اینکه این استان جز استان‌های جدیدالتاسیس بوده و ظرفیت‌های کشاورزی ویژه‌ای را دارد نگاه وزارت جهاد کشاورزی در این حوزه سرمایه‌گذاری ویژه در کشاورزی و دامپروری در این استان است.

وی افزود: امیدوار هستیم حمایت‌های ما بتواند در حوزه اشتغال، توسعه کارآفرینی، کشاورزی و دامپروری تحول خوبی را در این استان ایجاد کند.

وزیر جهاد کشاورزی درباره صنایع تبدیلی در این استان، گفت: در بحث تبدیلی نیز در همه‌ی حوزه‌های صنایع تبدیلی، فرآوری و سردخانه‌ها قائل به سرمایه‌گذاری در این استان هستیم؛ در حال حاضر یک ظرفیت ۵ هزار تنی سردخانه‌ای سرمایه گذاری شده و یک مجموعه سرمایه‌گذاری آبیاری نوین نیز از پروژه هایی است که در هفته دولت به بهره برداری رسیده است.

وی در پایان گفت: به دلیل ظرفیت صنعتی در این شهرستان در حوزه دانش بنیان نیز آمادگی داریم که مرکز تحقیقات کشاورزی سرمایه گذاری در حوزه دانش بنیان نیز انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید