وزیر جهاد کشاورزی گفت: هدف دو کشور، ارتقا تجارت ایران و قزاقستان تا سقف ۳ میلیارد دلار است.
سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه دیدار با سریک ژومانگارین معاون نخست‌ وزیر و وزیر تجارت قزاقستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ما در کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور جلسات متعددی را داشته ایم که جلسه امروز سومین جلسه در چند ماه گذشته است و نشان می دهد که عزم بالایی در حوزه روابط تجاری وجود دارد.
وی افزود: روسای جمهور دو کشور دو دیدار در ماه های اخیر داشته اند و هدف ما ارتقای تجارت دو کشور تا سقف ۳ میلیارد دلار است. عمده تبادلات تجاری ما کشاورزی است و قزاقستان در زمینه تامین غلات و ایران در زمینه سبزی، صیفی، میوه، خشکبار، خرما، پسته و انواع محصولات می تواند نیازهای هم را برآورده کند.
ساداتی نژاد خاطرنشان کرد: کمیته مشترک بخش کشاورزی مابین دو کشور تشکیل خواهد شد تا بتوانیم تجارت را به مرحله عملیاتی برسانیم و تقویم و حجم را در حوزه تبادلات تجاری ایجاد کند.
وی افزود: به دلیل علاقه قزاقستان به بازارهای جنوبی و نیاز شمال ایران به غله، می توانیم تامین غله در شمال را با قزاقستان انجام دهیم و در جنوب به صورت سواپ یا ایجاد مسیر ترانزیتی راه را برای تجارت با بازارهای جنوبی برای قزاقستان باز کنیم.
وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با کشاورزی فراسرزمینی عنوان کرد: ما علاقه مند به کشت فراسرزمینی در قزاقستان هستیم و مقرر شد نشست مشترکی برای توسعه این بخش تشکیل شود، در حوزه تجاری با قزاقستان نگاه ویژه ای وجود دارد و ظرفیت های خوبی در این زمینه در هر دو کشور وجود دارد.
وی با بیان اینکه کریدورها اهمیت بالایی برای ایران دارند، گفت: توافقات خوبی در این زمینه داشته ایم و امیدواریم مسیر چین به اروپا از سمت ترکیه ایجاد شود که مورد تاکید رئیس کمیسیون مشترک هم بود و به دنبال آن هستیم.
ساداتی نژاد در پایان تصریح کرد: صادرات مرکبات یکی از مواردی است که ایران بر آن تاکید دارد و امیدواریم خروجی این نشست ها به صادرات این محصول به قزاقستان بینجامد.

دیدگاهتان را بنویسید