وزیر جهاد کشاورزی گفت: در برنامه هفتم نگاه ویژه‌ای به بخش خاک و آبخیزداری خواهد شد و تمام تلاش ما این است که در برنامه هفتم با مردمی‌سازی در بخش آبخیزداری بتوانیم ظرف ۱۰ سال به سمت پایداری در حوضه‌های آبخیز برویم.

سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه همایش روز جهانی خاک در جمع خبرنگاران اظهار کرد: خاک عزیزترین داشته بشر در کره زمین بوده و حیات و سرشت انسان وابسته به آن است.

وی افزود: ما در کشور قانون خوبی برای خاک داریم و حفاظت و صیانت از خاک وظیفه تمام دستگاه‌ها و مردم است لذا در ۱۰ سال گذشته فائو به این نتیجه رسیده است که ظرفیت‌های مردمی باارزش‌ترین بخش‌ها برای صیانت و حفاظت از خاک هستند.

ساداتی‌نژاد با بیان این که براساس قانون خاک باید ماموریت‌ها را در بخش‌های مختلف انجام دهیم، عنوان کرد: معاونت آب و خاک در بحث خاک حاصلخیز کشاورزی ماموریت بزرگی را بر عهده دارد که شامل کشاورزی حفاظتی، صیانت از خاک، حاصلخیزی خاک و جلوگیری از شوری آن می‌شود.

وی ادامه داد: سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور هم وظیفه حفاظت و جلوگیری از فرسایش خاک را برعهده دارد و در برنامه هفتم توسعه هم فصل مهمی را به حفاظت و صیانت از خاک اختصاص خواهیم داد.

وزیر جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد: بتوانیم با کمک مردم و با هم برای صیانت خاک کشور تلاش کنیم تا به امنیت پایدار غذایی، حکمرانی و اقتدار غذایی برسیم.

وی افزود: ماموریتی در رابطه با قانون حفاظت از خاک به معاونت آب و خاک و معاونت برنامه‌ریزی وزارت جهاد کشاورزی داده شده تا آیین‌نامه‌های باقی‌مانده خاک با سرعت در دولت تصویب شود؛ در برنامه هفتم نگاه ویژه‌ای به بخش خاک و آبخیزداری خواهد شد و تمام تلاش ما این است که در برنامه هفتم با مردمی‌سازی در بخش آبخیزداری، بتوانیم ظرف ۱۰ سال به سمت پایداری در حوضه‌های آبخیز برویم.

ساداتی‌نژاد عنوان کرد: لایحه آبخیزداری با دستور رئیس‌جمهور در زمینه پایداری حوضه‌های آبخیز تهیه شده است که در کمیسیون مربوطه دولت در حال بررسی است و به زودی به مجلس ارسال خواهد شد، این لایحه فصل جدیدی در صیانت از آب و خاک خواهد بود.

وی تاکید کرد: حفاظت از خاک یک وظیفه عمومی است و لازم است ارزش خاک و صیانت و حفظ این میراث بین نسلی را به نسل‌های آینده آموزش دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید