وزیر جهاد کشاورزی گفت: نشان سلامت به محصولات کشاورزی تولید کنندگان ایرانی اعطا می‌شود.

 صبح امروز نخستین نمایشگاه جامع کشاورزی و نهمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های دامی به همت بخش خصوصی و با حضور وزیر جهاد کشاورزی، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، اتحادیه‌ها و تشکل‌های کشاورزی افتتاح شد.

وزیر جهاد کشاورزی در این مراسم، حمایت از برگزاری نمایشگاه‌های کشاورزی را از وظایف وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد و گفت: قانون تمرکز به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شد تا این نمایشگاه‌ها بتوانند مطلوب‌تر در کشور و در سطح بین‌المللی برگزار شوند.

سیدجواد ساداتی‌نژاد با اشاره به افزایش ۱۷ درصدی تولید در سال ۱۴۰۱ تصریح کرد: افزایش در تمام حوزه‌های کشاورزی اعم از زراعی، باغی، دام و طیور و شیلات رقم خورده است و امیدواریم در فصل زراعی پیش رو بهتر از سال گذشته رشد تولید داشته باشیم.

وی در رابطه کشت قراردادی در کشور عنوان کرد: در تولید قراردادی از یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار گذشته‌ایم و امیدواریم سال آینده با قدرت بیشتر کشاورزی قراردادی را اجرا کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که در صدور سند رشد ۷۰۰ درصدی داشته‌ایم، خاطرنشان کرد: قبل از شروع دولت سیزدهم میزان صدور سند ۴ درصد بود که امروز به ۱۵ درصد رسیده است. ما باید تا پایان سال ۱۴۰۲ رفع تداخلات را به اتمام برسانیم و تا پایان دولت تمام اراضی کشاورزی سنددار شوند تا هویت به کشاورز ایرانی بازگردد.

وی در رابطه با صادرات محصولات کشاورزی عنوان کرد: قرارگاه دیپلماسی را برای صادرات محصولات کشاورزی در وزارت جهادکشاورزی راه‌اندازی کرده‌ایم و تلاش می‌کنیم مشکلات حوزه صادرات را برطرف کنیم که در این راستا، موانع صادراتی با کشورهای همسایه و چین در حال برطرف شدن است.

مقام عالی وزارت با اشاره به رشد ۴۵ درصدی سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی اظهار داشت: پیش از شروع دولت ۴ هزار میلیارد تومان از بند الف تبصره ۱۸ برای حوزه کشاورزی هزینه شده بود اما تنها در سال اول دولت سیزدهم ۵ هزار میلیارد تومان برای این بخش هزینه شد.

وی افزود: از سرمایه‌گذاران بخش صنعت برای سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی دعوت می‌کنیم.

ساداتی‌نژاد با اشاره به این که دغدغه کشاورزان تولید محصول باکیفیت است، گفت: وزارت جهاد کشاورزی ماموریت دارد تا غذای سالم، باکیفیت، ارزان و با منشاء داخلی را تامین کند لذا در حوزه سلامت یکی از دغدغه‌های ما کیفیت سموم و کود است.

وی با اشاره به اعطای نشان سلامت به محصولات ایرانی افزود: تولیدکنندگان می‌توانند از این نشان برای محصولات خود استفاده کنند، در حوزه برنج به دستاورد بزرگی رسیده‌ایم که رقم برنج جدید بدون نیاز به کود شیمیایی کشت می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: این نمایشگاه محلی برای تبادل بیشتر و به نمایش گذاشتن محصولات دانش‌بنیان است که از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی در رابطه با قانون امنیت غذایی و بند ت تبصره ۸ گفت: این دو مهم نیارمند تصویب مجلس شورای اسلامی است که امیدواریم هرچه زودتر مصوب شود.

ساداتی‌نژاد در پایان با بیان این که به دنبال واگذاری امور به اتحادیه‌ها هستیم، ادامه داد: این کار را با واگذاری تنظیم بازار مرغ شروع کرده‌ایم و امیدواریم اتحادیه‌ها بتوانند با قدرت عرصه تولید و توزیع را پیش ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید