معاون اول رئیس جمهور گفت: دولت به صورت جدی و با عزمی راسخ در راستای دستیابی به امنیت غذایی و افزایش ذخایر کالاهای اساسی گام برمی‌دارد.

محمد مخبر معاون اول رییس‌جمهور عصر امروز (سه‌شنبه) در مراسم افتتاح و بهره‌برداری همزمان ۲ هزار پروژه وزارت جهاد کشاورزی که به مناسبت هفته دولت به صورت ویدئوکنفرانس انجام شد، با اشاره به تأکیدات و منویات مقام معظم رهبری در زمینه تأمین امنیت غذایی کشور، تصریح کرد: یکی از مولفه‌های اقتدار کشور وابسته به امنیت غذایی است که این موضوع ارتباط تنگاتنگی با تلاش‌های جهادگران وزارت جهادکشاورزی دارد.

وی در این مراسم از پرداخت ۱۲ هزار میلیارد تومان معوقات گندم‌کاران کشور ظرف روزهای آینده خبر داد و از تلاش‌های گندم‌کاران در سراسر کشور در راستای تأمین گندم مورد نیاز در سال جاری قدردانی کرد.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به دیدار امروز اعضای هیات دولت با مقام معظم رهبری و تأکیدات ایشان در زمینه اقتصاد و به ویژه امنیت غذایی و معیشت مردم افزود: تاریخ کشور و تجربه تقابل دشمنان با مردم ایران نشان داده که موضوع امنیت غذایی از مباحثی است که همواره به عنوان یک ابزار علیه مردم کشورمان مورد استفاده قرار گرفته به همین دلیل دولت به صورت جدی و با عزمی راسخ در راستای توجه به این موضوع و افزایش ذخایر کالاهای اساسی گام برمی‌دارد.

وی همچنین اداره کشور بدون نگاه به بیرون و لزوم خنثی‌سازی تحریم‌ها را از دیگر موضوعات مورد تاکید رهبر معظم انقلاب برشمرد و گفت: باید مسیر حرکت دولت طوری باشد که دشمنان ملت نتوانند با اقدامات بدخواهانه خود ملت ایران را با آسیب در بخش‌های مختلف به ویژه در بخش غذایی روبرو کنند. ‌

مخبر خاطرنشان کرد: در اوایل کار دولت سیزدهم کاهش ذخایر کالاهای اساسی یکی از نگرانی‌های جدی دولت و رییس جمهور بود که توانستیم ظرف مدت کوتاهی این ذخایر را به نقطه اطمینان بخش و مطلوبی برسانیم که وزارت جهاد کشاورزی با اقدامات شبانه روزی خود نقش مهمی در این موضوع داشت.

وی با اشاره به اینکه دیپلماسی اقتصادی و تأمین ارز کالاهای اساسی در اوایل کار دولت سیزدهم با جدیت دنبال شد، خطاب به مدیران وزارت جهاد کشاورزی تأکید کرد: باید برای کالاهای مهم و ضروری مورد نیاز مردم از طریق ابزارهایی همانند کشت قراردادی، خرید تضمینی و اختصاص یارانه اقدامات لازم را انجام‌ داد.

معاون اول رییس جمهور به مشکلات خشکسالی در سطح جهان اشاره و تأکید کرد: دسترسی‌های ایران به دریا و اقیانوس یک فرصت استثنایی است که در این راستا دولت برای پنج خط انتقال آب دریا به مرکز کشور و نیازهای بخش صنعت برنامه ریزی لازم را انجام داده است؛ در گذشته آب آشامیدنی و صنعت شهرهای ساحلی ایران از مرکز کشور تأمین می‌شد اما در دولت سیزدهم به سمتی حرکت می‌کنیم که آب را از دریا به مرکز ایران انتقال دهیم.

مخبر همچنین در خصوص استفاده بهینه از آب و خاک گفت: احیای کشت دیم، آبخیزداری و آبخوان‌داری سه برنامه اساسی دولت برای توجه به بحث آب و خاک در کشور است.

وی افزود: تغییر الگوی کشت نیز در کشور اهمیت اساسی دارد چراکه می‌توان به عنوان نمونه از طریق روش‌های گلخانه‌ای نیازهای دامی قابل توجهی را تأمین کرد.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه اقتصادی کردن کشاورزی به حضور مردم و سرمایه‌گذاران به این حوزه منجر می‌شود، ادامه داد: باید از دامداران کشور که در موضوع حذف ارز ترجیحی با دولت همکاری کردند، قدردانی کرد.

بنابر این گزارش، سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی نیز در این مراسم با قدردانی از حمایت‌های معاون اول رییس جمهور از وزارت جهاد کشاورزی و با اعلام اینکه طبق برنامه‌ریزی این وزارتخانه تولیدات کشاورزی تا پایان دولت سیزدهم به ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت، گفت: اعلام قیمت تضمینی خرید گندم قبل از فصل کاشت و کشاورزی قراردادی از جمله اقدامات مهم وزارتخانه جهاد کشاورزی در یکسال گذشته است.

گفتنی است؛ ۲ هزار پروژه وزارت جهاد کشاورزی با سرمایه‌گذاری پنج هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی، دولت و خودیاری در حوزه‌های آب و خاک، تولیدات دامی، باغبانی، زراعت، شیلات، حفظ نباتات و تعاونی روستایی و امور عشایر با اشتغالزایی پایدار ۱۲ هزار نفر با حضور معاون اول رییس جمهور و به صورت ارتباط ویدئوکنفرانس با برخی استان‌ها افتتاح و بهره‌برداری شد.

دیدگاهتان را بنویسید