وزیر جهاد کشاورزی گفت: بحث امنیت غذا جزو وظایف دولت‌هاست از اینرو کشورهای صاحب قدرت سعی در کسب قدرت غذایی دارند؛ غذا یک قدرت است و تامین آن میزان کارآمدی دولت‌ها را عیان می‌کند.

سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی در سفر یک روزه به استان قم و با حضور در مرکز ارتباطات دولت و روحانیت، گفت: چشم‌انداز ما قدرت غذایی جنوب غرب آسیا است و این مهم به زیرساخت نیاز دارد و سعی داریم در این دولت گام‌های بزرگی برای رسیدن به افق مورد نظر برداریم.

وی افزود: حکمرانی غذایی یک اقتدار است و حتی از اقتدار نظامی بالاتر است؛ در جنگ اوکراین، روسیه با گندم بازارهای جهانی را تنظیم کرد تا با وضع عوارض روی گندم کمبود فروش نفت را جبران کند.

مقام عالی وزارت تامین غذا و پایداری آن را از اولویت‌های وزارت برشمرد و گفت: قرارگاهی با همین عنوان ایجاد کرده‌ایم و نتایج به صورت هفتگی رصد می‌شود، در زمان مردمی‌سازی یارانه‌ها روزانه و شاید لحظه‌ای نتایج را دنبال می‌کردیم.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تامین کالاهای اساسی گفت: برای دستیابی به خودکفایی در تولید محصولات راهبردی، یارانه‌ها فقط به الگوی کشت تعلق می‌گیرد، کمک‌های فنی را در سبد الگوی کشت گذاشته‌ایم تا منابع کشور در جهت دستیابی به غذای پایدار و خودکفایی هزینه شود.

وی افزود: کشت قراردادی ابزاری مدرن برای کشاورزی خرده‌مالکیتی است و ما نیز در اجرای این نوع کشت اقدامات ویژه‌ای انجام داده‌ایم. اختصاص بذر اصلاح شده، کود و بیمه محصول کشاورزی از رویکردهای حمایتی در این دوره از مدیریت است تا با ترغیب و ارتقای بهره‌وری، سفره کشاورز بزرگتر و اهداف دولت برای رسیدن به خودکفایی تامین شود؛ امسال گندم را وارد این طرح کرده‌ایم و در گام بعد باغات به این طرح می‌پیوندند، البته دولت بیشتر وظیفه ترویجی خواهد داشت و باید صنایع تبدیلی بازیگر اصلی این طرح شوند.

ساداتی‌نژاد با اشاره به نقدینگی مورد نیاز این طرح افزود: ما این مهم را در شورای پول و اعتبار به تصویب رساندیم و بانک مرکزی، بانک‌های عامل را برای اجرای آن ملزم می‌کند. بانک کشاورزی فقط در سال گذشته ۱۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات ارائه کرد و این امر در سال آتی هم ادامه خواهد داشت.

وزیر جهاد کشاورزی سنددار شدن زمین‌های کشاورزی را از اولویت‌های این وزارتخانه دانست و گفت: تا پایان دولت کل اراضی کشور را صاحب سند می‌کنیم و همزمان طرح یکپارچه‌سازی اراضی را پیش می‌بریم، البته پیچیدگی‌هایی دارد که بنا داریم در سال ۱۴۰۲ اختلاف بین تداخلات اراضی را برطرف کنیم.

وی ایجاد بستر و استقرار اطلاعات کشاورزی را مهم خواند و گفت: در کشورهای توسعه یافته فرماندهی کنترل غذایی در ردیف دوم اهمیت پس از فرماندهی و کنترل نظامی قرار دارد و لازمه آن داشتن اطلاعات کافی در بخش کشاورزی است؛ ما در کشور کاستی‌هایی در حوزه اطلاعاتی کشاورزی داریم که با ایجاد و تکمیل رصدخانه کشاورزی بنا داریم بازار غذا و قیمت آن را کنترل کنیم.

ساداتی‌نژاد بر “دیپلماسی غذایی” تاکید کرد و گفت: میزان حضور ما در سبد غذایی همسایگان ۲ درصد است که سهم ناچیزی است؛ ۱۶ سال نمی‌توانستیم سیب صادر کنیم یا ۶ سال مرغ به عراق صادر نمی‌کردیم؛ در این مدت موانع برطرف شد و صادرات به کشورهای هدف صورت گرفت هرچه سهم ما در سبد غذایی همسایگان بیشتر شود به همان میزان ایجاد امنیت خواهد کرد، بنا داریم با تکیه بر اصل فراوانی هم بازار داخل را کنترل کنیم و هم بتوانیم سبد صادراتی کشور را توسعه دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید