وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در سال گذشته استان زنجان رتبه اول صدور اسناد را داشت، گفت: استان زنجان باید اول کشور بماند و صدور سند در استان را به اتمام برساند.

سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی که به منظور بازدید از پروژه‌های بخش کشاورزی به استان زنجان سفر کرده است، شامگاه جمعه در جمع کارکنان سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: هیچ کاری در کشور با امنیت غذایی قابل رقابت نیست و هیچ اولویتی بالاتر از تامین غذا و امنیت پایدار غذای کشور نیست و این یک نگاه جهانی به مسئله پایداری غذا است.

وی با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی از عهده تامین غذا برآمده است، عنوان کرد: سال ۱۴۰۱ برای ما کار سختی بود و از اسفند مسئله غذا در جهان بسیار اهمیت یافته است، شروع جنگ اوکراین باعث شد پایداری غذای مردم به دغدغه دولت‌ها تبدیل شود و جهان را با بحران مواجه کرد.

ساداتی‌نژاد افزود: در ایران تا به امروز سفره مردم ایران دچار هیچ کمبودی نشده است، افزایش و تغییر قیمت‌ها پس از مردمی‌سازی یارانه‌ها امری طبیعی است اما وظیفه وزارت جهاد کشاورزی تامین غذا بود و دخالتی در تغییر قیمت نداشت، در این راستا مدیریت به نحو مطلوبی انجام شده است و من از کشاورزان و دامداران تشکر می‌کنم.

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر این که گندم نبض کشاورزی کشور است، تصریح کرد: کشاورزی ما در سال ۱۴۰۱ به سمت اقتصادی شدن حرکت کرده که تصمیم بسیار مهمی است؛ گندم نقش محوری دارد و افزایش تراز آن باعث افزایش تراز در باغداری هم می‌شود.

وی ادامه داد: مرغداران و دامداران پس از مردمی‌سازی یارانه‌ها تحت فشار بسیار زیادی قرار گرفتند و همچنان هم از گردنه سخت اقتصادی عبور نکرده‌اند و باید به صورت ویژه از آنها حمایت شود.

لزوم تشکیل کارگروه استانی برای اجرای الگوی کشت

ساداتی‌نژاد با بیان این که اجرای الگوی کشت یک عملیات فرادستگاهی است، گفت: باید در استان کارگروه استانی تشکیل شود و استاندار به عنوان رئیس کارگروه و رئیس جهاد استان دبیر کارگروه محسوب می‌شوند، در ستاد هم ریاست کارگروه ملی با معاون اول رئیس جمهور است.

وی ادامه داد: اگر اراده برای انجام الگوی کشت نداشته باشیم باز هم پس از ۵۰ سال در حد ابلاغیه خواهد ماند، تمام یارانه‌ها و کمک‌های فنی و اعتباری را بر روی الگوی کشت اعمال می‌کنیم و هر سال در ردیف بودجه هم لحاظ خواهیم کرد.

مقام عالی وزارت در زمینه کشاورزی قراردادی خاطرنشان کرد: مدرن‌ترین ابزار برای حفظ معیشت کشاورز در جهان به خصوص در کشاورزان خرده‌پا، کشاورزی قراردادی است و باید این روش را در تولیدات زراعی و باغی اجرا کنیم.

وی با بیان این که در سال گذشته استان زنجان رتبه اول صدور اسناد را داشت، ادامه داد: استان زنجان باید اول کشور بماند و صدور سند در استان را به اتمام برساند، باید هویت کشاورز ایرانی را با صدور سند تضمین کنیم و کشاورزان باید بتوانند با سند تک‌برگ خود تسهیلات دریافت کنند.

ساداتی‌نژاد با بیان این که حوزه بازار، مسوولیت نوپای وزارت جهاد کشاورزی است، گفت: برای نظارت بر بازار چارت و نیروی جدید نداریم اما بهتر از وزارت صمت عمل کرده‌ایم؛ وزارت جهاد کشاورزی پایداری بازار محصولات کشاورزی و غذایی را بهتر از قبل کنترل کرده است و نه تنها تولید کاهش نیافت بلکه در تولید محصولات کشاورزی و باغی افزایش تولید هم داشته‌ایم.

وی افزود: بازار جزئی از تولید است لذا باید از بازار صیانت کنیم تا مسوولیت آن در بخش کشاورزی باقی بماند، بازار پس از ۶۰ سال به کشاورزی بازگشته و باید آن را حفظ کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با اتحادیه‌ها نیز گفت: باید امور را به اتحادیه‌ها بسپارید و در تصمیم‌گیری از تشکل‌ها و بخش خصوصی مشورت بگیرید.

وی با بیان این که تنها ۳ وزارتخانه در لیست حقوقی دولت بعد از وزارت جهاد کشاورزی هستند، ادامه داد: برای ارتقای حقوقی وزارتخانه پیگیری‌ها و جلسات بسیاری انجام شده است و باید حمایت ویژه‌ای از کارکنان وزارت جهاد کشاورزی در کشور شود؛ در حوزه رفاهی باید آنچه در اختیار وزارتخانه است برای کارکنان بسیج کنیم.

ساداتی‌نژاد ادامه داد: در دوره بعدی بیمه تکمیلی، تمام کارکنان را به صورت یکجا بیمه تکمیلی خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: من به عنوان وزیر وظیفه دارم تمام تلاش خود را در حوزه رفاهی کارکنان وزارتخانه انجام دهم، اعتقاد من این است که کارکنان وزارت جهاد کشاورزی با دل و جان و جهادی به مردم خدمت می‌کنند.

مقام عالی وزارت در رابطه با تفویض اختیار به روسای سازمان‌ها اظهار داشت: تمام اختیار وزیر جهاد کشاورزی به استاندار و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تفویض می‌شود.

وی در خصوص مسکن کارکنان وزارت جهاد کشاورزی در کشور گفت: باید مسکن کارکنان وزارت جهاد کشاورزی اجرایی شود، البته در برخی از استان‌ها ساخت مسکن شروع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید