رئیس جمهور در آیین آغاز سال زراعی جدید ۱۴۰۱-۱۴۰۲ گفت: از مهمترین مولفه‌های قدرت در کشور تولید و کشاورزی است و این تولید بدون اقدام جهادی میسر نیست.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی امروز دوشنبه در آیین آغاز سال زراعی جدید ۱۴۰۱-۱۴۰۲ با قدردانی از تولیدکنندگان برتر در حوزه زراعی که در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار کرد: نظارت جدی‌تر بر روند تولید تا عرضه محصولات کشاورزی علاوه بر قطع دست واسطه‌گران و سودجویان، سبب می‌شود تا کالاها گران به دست مردم نرسد.

وی خاطرنشان کرد: محصول را از کشاورز به قیمت ناچیز می‌خرند و در میادین مرکزی تره‌بار قیمت بسیار متفاوت است و با توجه به این‌که کار همه بخش‌های کشاورزی با مصوبه مجلس در یک‌جا متمرکز شده، نظارت جدی‌تر را می‌طلبد تا دست واسطه‌ها و دلالان قطع شود.

رئیسی کشاورزی را امر مهم و ممتازی برشمرد و با بیان این‌که حتی خداوند هم با تصریح بر «انتم تزرعونه ام نحن الزارعون» زراعت را به خود نسبت می‌دهد، افزود: زراعت کار مبارکی است و باید به کشاورزی افتخار کرد، چون بهترین کارهاست و به لحاظ جایگاه بزرگ کشاورزی در فرهنگ دینی و برای اقتصاد خانواده و کشور، نقش آن برای خودکفایی و استقلال کشور مهم است.

رونق اقتصاد کشور در گرو تلاش کشاورزان است

رئیس‌جمهور رونق اقتصاد کشور را در گرو کار و تلاش کارگران و کشاورزان دانست و با معرفی صنعت «کشاورزی» به‌عنوان یکی از مولفه‌های ملی اقتدار، اظهار داشت: ایران باید استقلال خود را در بحث کشاورزی و تأمین غذایی دنبال کند که انجام آن در گرو حرکت جهادی کشاورزان و سازماندهی آن در وزارت جهاد کشاورزی است.

رئیسی خطاب به کشاورزان گفت: از شما مصرانه می‌خواهم تلاش را افزون و حرکت را جهادی کنید و حساب‌شده گام بردارید و دشمنی را که نمی‌خواهد خودکفایی در تولید ما را ببیند، بشناسید. دشمن نمی‌خواهد تولیدکننده گندم، ذرت کنجاله و نهاده‌های دامی باشیم درحالی‌که ما هم زمین و هم نیروهای کارآمد داریم و با مدیریت دقیق منابع آب می‌توانیم به دستاوردهای بزرگی برسیم.

وی ادامه داد: برای آنچه در سفره مردم است، نباید نیازی به خارج از کشور داشته باشیم بلکه حتی باید بتوانیم صادر کننده محصولات کشاورزی باشیم.

رئیس‌جمهور با تأکید بر همکاری اساتید دانشگاه و نخبگان حوزه کشاورزی با بخش‌های اجرایی تصریح کرد: کشاورزی باید در همه بخش‌ها علم و تکنولوژی پایه باشد و به تولید دانش‌بنیان هم در این عرصه باید توجه و اهتمام ویژه داشت.

رئیسی با اشاره به وجود ۱۲ هزار عضو هیأت علمی در حوزه کشاورزی گفت: به کشاورز که شب و روز تلاش می‌کند باید به لحاظ علمی هم کمک شود تا همه کشور از ثمره تلاش او منتفع شود.

وی ادامه داد: صنایع تبدیلی به کار کشاورزی جهت می‌دهد و جلوی خام‌فروشی را می‌گیرد و ارزش افزوده ایجاد می‌کند که باید سود آن به جیب خود کشاورز برود و انجام این کارها در برنامه توسعه نیز پیش‌بینی و در سیاست‌های کلان کشاورزی ابلاغ شده است.

رشد اقتصادی با افزایش بهره‌وری در حوزه کشاورزی

رئیس دولت سیزدهم گفت: کشاورزان به تصمیم‌سازی و تصمیم گیری در دولت و مجلس کمک کنند؛ چون با کمک به هم در زمان محدود می‌توانیم به استقلال در کشاورزی دست یابیم.

رئیسی با بیان این‌ که می‌توان با مدیریت در الگوی سودآور کشت و منابع آبی به خودکفایی در حوزه کشاورزی رسید و نیازهای کشور را برطرف کرد، بازنگری در فرایندهای افزایش بهره‌وری را ضروری دانست و اظهار داشت: رشد اقتصادی در کشور در گرو افزایش سرمایه‌گذاری و بهره‌وری در همه عرصه‌ها به ویژه در بخش کشاورزی است.

وی بر همین اساس متذکر شد: در بهره‌مندی از خاک و آب، باید قدر خاک حاصلخیز را بدانیم و منابع آبی را مدیریت کنیم و با استفاده از روش‌های نوین، آبیاری قطره‌ای یا زیرسطحی داشته باشیم.

جلوی سوداگران در تغییر کاربری اراضی گرفته شود

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر مقابله با تغییر کاربری اراضی گفت: جلوی فعالیت سوداگران در تغییر کاربری‌ها را باید گرفت؛ تغییر اراضی کشاورزی باید ضابطه‌مند و منضبط باشد و نباید اجازه داد به سرمایه‌های بزرگ کشور مانند جنگل‌ها که چه‌بسا جنگل‌ها حافظی در برابر سیل هستند، دست‌اندازی و تعرض شود.

دیدگاهتان را بنویسید