وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: تولید محصولات کشاورزی برای رسیدن به خودکفایی را با قدرت دنبال می‌کنیم.

سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در سفر یکروزه به استان قم و در دیدار با آیت‌الله‌العظمی جعفر سبحانی، گفت: امروز واژه‌ جدیدی در ادبیات جهان به نام حکمرانی غذا شکل‌ گرفته که در گذشته وجود نداشته است.

وی ادامه داد: کشورها در حال حاضر در کنار اقتدار نظامی و اقتصادی به دنبال اقتدار غذایی نیز هستند.

ساداتی‌نژاد با اشاره به اهمیت این موضوع و نگاه والاتر به کشاورز و دامدار به‌عنوان تولیدکننده قدرت برای کشور، یادآور شد: شرایط کشور ما به دلیل ۴ فصل بودن در جنوب غرب آسیا با ظرفیت‌های خدادادی بی‌نظیرتر از سایر کشورها است و باید بتوانیم این مهم را شکوفا کنیم.

وی ضمن اشاره به تأکیدات رئیس‌جمهور در خصوص تأمین غذای باکیفیت، سالم و ارزان با استمرار تولید همراه با منشأ ایرانی، افزود: مقام معظم رهبری نیز در ابتدای سال بر خودکفایی و کمک بر معیشت کشاورز تاکید داشتند.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی، تولیدکنندگان بخش کشاورزی ۵ میلیون نفر بوده و با خانوار آن‌ها حدود ۲۳ میلیون نفر است که نشان می‌دهد که حدود ۳۰ درصد جمعیت کشور در بخش کشاورزی و دامپروری مشغول به فعالیت هستند.

ساداتی‌نژاد گفت: در سوم فروردین امسال ۱۳۸ درصد قیمت گندم در دولت سیزدهم رشد داشته و به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان رسید؛ دولت در گذشته قیمت گندم را پایین نگه می‌داشت لذا تولید برای کشاورزی صرفه اقتصادی نداشت، حرکت جسورانه دولت در تعیین قیمت گندم سبب شد تا ۷.۵ میلیون تن گندم خریداری شود درحالی‌که در سال پیش از آن خرید این محصول ۴.۵ میلیون تن بوده و ما توانستیم به سمت خودکفایی گندم حرکت کنیم.

به گفته وی، کشاورزی به سمت اقتصادی شدن در حال حرکت است و تولید به سمت خودکفایی می‌رود.

مقام عالی وزارت با اشاره به رشد محصولات کشاورزی در سال جاری، گفت: میزان تولید جو در سال جاری ۳۰ درصد افزایش‌ یافته و همچنین خرید گندم نیز ۵۵ درصد رشد داشته است.

به گفته وی، در محصول ذرت خودکفا شدیم و در سایر محصولات باغی نیز رشد داشته‌ایم زیرا کشاورز به تولید به دلیل نگاه دولت به این بخش دلگرم شده است.

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر این که با قدرت تولید محصولات کشاورزی برای رسیدن به خودکفایی را دنبال می‌کنیم، گفت: این مهم دنبال می‌شود تا غذای ایرانی در داخل ایران تأمین شود؛ بنا است تا اقلامی مانند روغن را که وارد می‌کنیم با تولید دانه‌های روغنی در داخل از واردات آن بی‌نیاز شویم.

ساداتی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت سنددار کردن اراضی کشاورزی گفت: قبل از شروع دولت سیزدهم تنها ۴ درصد از اراضی کشاورزی دارای سند تک‌برگ بودند.

وی با بیان این که مالکیت موضوع بسیار مهمی است، گفت: این مهم سبب افزایش تغییر کاربری شده بود و زمین‌های کشاورزی تبدیل به باغ ویلا می‌شد.

مقام عالی وزارت با بیان این که سنددار کردن و مشخص بودن کاربری زراعی سبب عدم‌ تغییر کاربری می‌شود، افزود: در ۱۰ ماهه گذشته سنددار کردن اراضی کشاورزی به ۱۰ درصد رسیده و امیدواریم تا پایان دولت تمامی اراضی کشاورزی صاحب سند شود تا از تغییر کاربری جلوگیری کنیم و شاهد افت تولید غذا نباشیم.

ساداتی‌نژاد به واگذاری بازار محصولات کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی با شروع دولت اشاره کرد و گفت: تولید و بازار مصرف باید در دست وزارت جهاد کشاورزی باشد، در حال حاضر در کنار تولید به مصرف نیز می‌اندیشیم و این دو در کنار هم قرار دارند و بزرگ‌ترین حمایت از مصرف‌کننده حمایت از تولید است.

وی با اشاره به این که فراوانی محصولات برای ما بسیار اهمیت دارد، افزود: پس از جنگ روسیه و اوکراین بسیاری از کشورهای جهان دچار سهمیه‌بندی و کمبود شدند و با برنامه‌ریزی انجام ‌شده کسری در حوزه غذا در کشور وجود نداشت.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که از هفته‌ گذشته بسته‌ حمایتی برای دامداران تصویب ‌شده است، افزود: ۱۰ هزار میلیارد تومان با دستور رئیس‌جمهور در ستاد اقتصادی تصویب‌ شده و از هفته آینده اجرا می‌شود تا از دامدارهای کشور برای تولید دام حمایت شود.

وی با اشاره به برگزاری نشست با فعالان بخش و دامداران استان قم در صبح امروز، گفت: این استان از قطب‌های تولید کننده پروتئین در کشور است و بنا شد تا هفته آینده تیمی برای حوزه دام سبک و دام حضور یابند تا به بررسی مشکلات و مسایل این استان بپردازد.

ساداتی‌نژاد در مورد پرداخت تسهیلات نیز گفت: ۱۰ هزار میلیارد تومان از روز گذشته تسهیلات ارزن‌قیمت به دامداران و مرغداران پرداخت می‌شود تا این حوزه بتواند پایداری تولید را حفظ کند و در کنار حفظ فراوانی، غذای سالم باقیمت مناسب را در اختیار مردم قرار دهیم.

وی افزود: خوشبختانه با تأکید رئیس‌جمهور در حال حاضر در بهترین شرایط ذخایر کشور هستیم و هیچ کمبودی در کشور وجود ندارد و ذخایر ۵۰ درصد از همه‌سال‌های گذشته بیشتر است و با امنیت خاطر در تأمین غذا در کشور پیش می‌رویم.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اجرای الگوی کشت در کشور، گفت: امسال الگوی کشت به همه استان‌ها ابلاغ و مشخص شده در هر استان با کم‌آبی‌های موجود چه چیزی کشت شود که نیاز کشور رفع شود و بر اساس آب معیشت حفظ شود.

به گفته وی، حوزه فرهنگی و ترویج الگوی کشت نیز بر عهده نمایندگان ولی‌فقیه در جهاد کشاورزی استان‌ها است تا این مهم رقم بخورد.

دیدگاهتان را بنویسید