معاون اول رییس‌جمهور توسعه اقتصاد دریامحور را از برنامه‌های مهم دولت سیزدهم خواند و گفت: تمرکز جمعیت و ساخت شهرهای جدید در نوار ساحلی جنوب کشور ظرفیتی بزرگ برای کشاورزی و آبزی‌پروری است که علاوه بر اشتغالزایی از پدیده حاشیه‌نشینی در کلانشهرها جلوگیری می‌کند.

 محمد مخبر در نشست طرح ملی شهرهای مولد کشاورزی به بررسی این طرح ملی پرداخت و تصریح کرد: توسعه اقتصاد دریامحور از جمله برنامه‌های مهم دولت سیزدهم است، بنابراین مسایل روزمره و جاری نباید دولت و دستگاه‌ها را از برنامه‌ریزی برای کارهای اساسی و تحولات مهم برای آینده ایران بازدارد.

وی با اشاره به اهمیت تغییر سبک شهرسازی به سبک ایرانی- اسلامی و توسعه عادلانه و پایدار برای تأمین امنیت غذایی در راستای طرح‌های آمایش سرزمینی، افزود: نوار ساحلی جنوب کشور ظرفیتی بزرگ برای کشاورزی و آبزی‌پروری برای تمرکز جمعیتی و ساخت شهرهای جدید است، ساخت این شهرها در این مناطق با توجه به اهمیت اقتصاد دریا می‌تواند علاوه بر اشتغالزایی از مهاجرت به شهرهای بزرگ و پدیده حاشیه‌نشینی در کلانشهرها نیز جلوگیری کند.

معاون اول رئیس‌جمهور تهیه یک نقشه جامع، دقیق و زمان‌بندی شده براساس اقلیم جغرافیایی برای این شهرها را ضروری خواند و تاکید کرد: شهر‌های مذکور باید به نحوی طراحی شوند که به طور همزمان هوشمند، علمی، برخوردار از امکانات روز، دارای انرژی‌های نو، مولّد، تاثیرگذار و متناسب با سبک زندگی اسلامی – ایرانی بوده و جذابیت لازم جهت جذب مردم به سواحل جنوبی را داشته باشند.

در این جلسه که با حضور وزرای جهادکشاورزی و راه و شهرسازی و همچنین مسوولان دستگاه‌های مربوطه در حوزه کشاورزی، آبزی‌پروری و شهرسازی برگزار شد، گزارشی از اقدامات انجام شده در راستای طراحی زیرساخت‌ها و ساخت شهرک‌ها با محوریت خانه‌های مولد، اشتغالزا و خانواده‌محور ارائه شد.

بر طبق این گزارش در نوار ساحلی جنوب کشور پنج نقطه ساحلی با ظرفیت ۷۵۰۰ واحد، پنج مجری و پنج شرکت سرمایه‌گذار صاحب صلاحیت در استان‌های بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان شناسایی و معرفی شده‌اند.

در همین زمینه برنامه‌ریزی لازم برای تأمین مالی، اخذ مجوزهای اولیه، ایجاد زیرساخت‌های شهری، آموزش و ترویج اشتغال کشاورزی، ایجاد ارزش افزوده و ایجاد بازار قطعی محصول انجام شده و انتظار می‌رود با استفاده از ظرفیت فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان بتوان با افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های جاری، در قالب این طرح ملی درآمدزایی مناسبی در کنار سکونت برای خانواده‌ها ایجاد کرد.

گفتنی است؛ جلسه طرح ملی شهرهای مولد کشاورزی صبح یکشنبه به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید