وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای احیا و بازسازی باغات در شهرستان کوثر، معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی ماموریت ویژه دارد تا نهال‌های لیبل آبی را برای ارتقای محصول جایگزین کند.

سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی که در جریان سفر یک روزه به استان اردبیل، پس از بازدید از سد ذخیره آب گیو در شهرستان کوثر، در شورای اداری این شهرستان حضور یافت، در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شهرستان کوثر نگین کشاورزی استان اردبیل است و ظرفیت باغداری و محصولات باغی بسیار خوبی دارد.

وی ادامه داد: برای احیا و بازسازی باغات در شهرستان کوثر، معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی ماموریت ویژه دارد تا نهال‌های لیبل آبی را برای ارتقای محصول جایگزین کند.

ساداتی‌نژاد با اشاره به سدهای معیشتی یادآور شد: با کمک استانداری و به صورت مشارکتی احداث این سدها را شروع می‌کنیم تا کشاورزان از منابع آبی آن بهره‌مند شوند.

وی با بیان این که اصلی‌ترین مطالبه در این شهرستان پایاب سد کوثر بود، عنوان کرد: به دلیل تاخیر در احداث شبکه‌های اصلی، ۳ هزار هکتار از اراضی پایاب در حالت انتظار باقی مانده بود که با سفر ریاست جمهوری و مصوبات آن سفر، احداث شبکه‌های اصلی شروع شده و پایاب سد را که ۱۸۰ میلیارد تومان مصوبه سفر است به زودی آغاز خواهیم کرد که باعث افزایش تولید و اشتغال در منطقه خواهد شد.

مقام عالی وزارت گفت: وزارت جهاد کشاورزی آمادگی دارد از سرمایه‌گذاران در زمینه واگذاری زمین و تسهیلات برای صنایع تبدیلی و زنجیره‌های ارزش حمایت کند.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با اجرای طرح الگوی کشت در کشور خاطرنشان کرد: طرح الگوی کشت را پس از نیم قرن در کشور ابلاغ کردیم و هر دوشنبه برنامه اقدام را با حضور تمام ذی‌نفعان اجرا می‌کنیم تا بتوانیم این طرح را به سرانجام برسانیم.

وی ادامه داد: در بودجه سال ۱۴۰۲ ردیف یارانه کشت در نظر خواهیم گرفت و تمام یارانه‌های فنی را بر روی الگوی کشت لحاظ خواهیم کرد.

ساداتی‌نژاد با بیان اینکه عوارض محصولات جالیزی هم از سال ۱۴۰۲ اجرایی خواهد شد، تصریح کرد: امسال به دلیل اینکه کشاورزان محصول را کشت کرده‌اند اجرای عوارض را از سال ۱۴۰۲ شروع خواهیم کرد.

وی در پایان اظهار داشت: تلاش ما این است که کشاورز ایرانی معیشت خوبی داشته باشد و بتواند پایداری امنیت غذایی کشور را تامین کند.

دیدگاهتان را بنویسید