وزیر جهاد کشاورزی از ایجاد کمیته ای برای مدیریت سرمازدگی باغات و استقرار آن در استان یزد خبر داد.
سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی در سفر یکروزه هیات دولت به استان یزد در  حاشیه بازدید از باغات پسته شهرستان مروست در جمع خبرنگاران، گفت: یکی از اصلی‌ترین مشکلات باغات منطقه در محصول پسته سرمازدگی به خصوص در دو سال گذشته  بوده و زمانی که این موضوع ادامه‌دار باشد، شاهد سایر چالش ها در این حوزه به خصوص در حوزه مالی و معوقات بانکی کشاورزان خواهیم بود.
به گفته وی از دیگر مشکلات این منطقه خسارت وارده سیل بوده که فعالیت هایی در این زمینه انجام شده اما نیازمند اقدامات بیشتری است.
مقام عالی وزارت گفت: مبحث برق چاه‌های کشاورزی، سوخت ادوات کشاورزی از جمله موارد مطرح شده بوده که فرماندار، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در این زمینه اطلاعاتی را جمع بندی کرده‌اند و کمک خواهیم کرد تا با مصوبات  در این  سفر مسایل رفع شود.
ساداتی‌نژاد با اشاره به برنامه ریزی برای مدیریت سرمازدگی در منطقه افزود:  اگر امسال سرمازدگی استمرار پیدا کند، وضعیت باغات دچار چالش می شود، در این راستا کمیته‌ای در معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در این منطقه تشکیل شده تا از روش های موفق اجرا شده در سایر استان ها استفاده کنند.
وی افزود: با تشکیل این کمیته امیدواریم بتوانیم با کمک کشاورزان و پیش بینی های هواشناسی و آموزش هایی که داده می شود، حداکثر حمایت را از کشاورزان داشته باشیم.
وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: همچنین پشتوانه تسیهلات بانکی نیز برای آنان در نظر می گیریم تا از کشاورزان حمایت کرده و از کشاورزی صیانت کنیم.
وی افزود: البته در برنامه های بلندمدت، ایجاد گونه های مقاوم به سرما نیز در پژوهشکده های کشاورزی در حال پیگیری است.

دیدگاهتان را بنویسید