وزیر جهاد کشاورزی از ایجاد و توسعه صندوق حمایت از جوانان روستایی و عشایری در سال ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: توسعه کانون‌های روستایی و عشایری تا رسیدن به تاسیس «بنیاد کشاورزان آینده» برای حمایت رسمی از کشاورزان را ادامه خواهیم داد.

سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی صبح امروز در اولین همایش ملی کشاورزان جوان که با شعار تحقق کشاورزی دانش‌بنیان با مشارکت کشاورزان جوان در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، گفت: در حال حاضر سن کشاورزان در کشور ۵۳ سال است، بنابراین تلاش می‌کنیم با پرورش کشاورزان جوان و حمایت از آنان که از وظایف وزارت جهاد کشاورزی است، سن کشاورزان در آینده کاهش یابد.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی در خصوص پرورش کشاورزان جوان، یادآور شد: در این خصوص اهتمام ویژه داریم و «اولین همایش ملی کشاورزان جوان» نیز برای حمایت از کشاورزان جوان آینده تشکیل شده است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که امروزه غذا در دنیا حائز اهمیت است و کشورها برای حکمرانی غذا در حال رقابت با یکدیگر هستند، گفت: امروزه کشاورزی عامل قدرت به شمار می‌رود و جایگاه کشاورزی در دنیا نسبت به گذشته تغییر و رشد یافته است.

وی با بیان اینکه امروزه نگاه به کشاورزی، راهبردی و مدرن است، افزود: هر روز دانش و فناوری در بخش کشاورزی رشد می‌یابد، لذا نگاه گذشته باید کنار گذاشته شود، البته در حال حاضر جذابیت‌های بسیار خوبی برای حضور جوانان در این بخش وجود دارد.

ساداتی‌نژاد خاطرنشان کرد: ما به علم، فناوری و دانش در کشاورزی نیاز داریم و برای ورود فناوری و دانش به بخش کشاورزی، نیاز به جوانان داریم، امروزه جوان تحصیل کرده برای بخش کشاورزی یک ضرورت به شمار می‌رود.

به گفته وی، برای این منظور وزارت جهاد کشاورزی، هنرستان‌های بخش کشاورزی را تقویت می‌کند و در این راستا بیش از ۴۰ هنرستان در سال ۱۴۰۱ با کمک سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی راه‌اندازی شده و درصدد حمایت این حوزه هستیم.

وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: همچنین با راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۱۴۰۱، این شرکت‌ها از حدود ۲۸۰ به ۴۸۰ شرکت دانش‌بنیان رسیده است که عموماً از جوانان کشاورز هستند و در حال توسعه مسیر و بستر در این بخش هستیم.

وی افزود: تاکنون حدود شش دهکده نوآوری و فناوری نیز تاسیس شده و از سال آینده نیز به سمت راه‌اندازی مزارع نوآوری پیش می‌رویم که این مهم به بستر تولید و روستاها نزدیک‌تر است.

ساداتی‌نژاد از ایجاد و توسعه صندوق حمایت از جوانان روستایی و عشایری در سال ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: توسعه کانون‌های روستایی و عشایری تا رسیدن به تاسیس «بنیاد کشاورزان آینده» را ادامه خواهیم داد تا بنیاد کشاورزان آینده بتواند به صورت رسمی از این بخش حمایت کند.

وی تاکید کرد: در سال آینده در معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت برنامه‌ریزی خواهد شد تا از کشاورزان کمتر از ۴۰ سال حمایت شود‌، بدین صورت که تسهیلات ویژه و یا درصد کارمزد کمتر برای تسهیلات در اختیار آنان قرار داده شود و امیدواریم تا فروردین ماه دستورالعملی را در این خصوص داشته باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی به تولید همراه با تحصیل در دبیرستان‌ها اشاره و تصریح کرد: برای این منظور و حمایت از تولید همراه با تحصیل، با خرید تضمینی بتوانیم حمایتی را از دانش‌پژوهان داشته باشیم.

وی افزود: برگزاری این همایش برای نگاه ویژه به کشاورزان آینده، جوان و جوانگرایی در حوزه کشاورزی یک شروع بوده و امیدواریم در سال ۱۴۰۲ در این زمینه شاهد اتفاقات خوبی باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید