موافقت‌نامه همکاری مشترک در حوزه امنیت غذا، به امضای معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و وزیر جهادکشاورزی رسید.

توافق‌نامه همکاری با هدف ایجاد زیست‌بوم کارآفرینی‏ در حوزه امنیت غذایی و ایجاد و توسعه شهرک‌های مولد کشاورزی با اولویت توسعه شهرک‌های گلخانه‌ای و شیلاتی با برآورد خلق ارزش ۵ ساله حداقل ۵۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان توسط روح‌الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری و سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی امضا شد.

زنجیره ارزش غذا مهمترین مصداق دانش‌بنیان شدن اقتصاد است

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری در مراسم امضای این توافق‌نامه، همکاری‌های اثربخش وزارت جهاد کشاورزی در همراهی با تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تحقق امنیت غذا را شایسته تقدیر دانست و گفت: وزارت جهاد کشاورزی تلاش خوب و اثربخشی را در مسیر امنیت غذا صورت داده است به طوری که یکی از مهم‌ترین مصادیق دانش‌بنیان شدن اقتصاد، زنجیره ارزش غذا است.

دهقانی با تاکید بر این‌که باید بر تمامی بخش‌های زنجیره ارزش غذا توجه شود، ادامه داد: از مجوزها برای تامین زمین برای کشت نوآورانه، برخورداری از یک الگوی کشت مبتنی بر استانداردها، مجموعه‌هایی که این اولویت‌ها و راهبردها را نظارت می‌کند تا شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، همگی در این زنجیره ارزش قرار دارند.

وی با تاکید بر این که در فرآیند یاد شده ‌باید مراقبت علمی صورت گیرد، عنوان کرد: در این فرآیند، آموزش نقشی مهم ایفا می‌کند. ایجاد مجموعه‌ای از گلخانه‌های کوچک، پس از مدتی شهرک‌های گلخانه‌ای را شکل می‌دهد که در نهایت به برند تبدیل می‌شود‌ و زمین این گلخانه‌ها ارزش واقعی خود را خواهند یافت.

به گفته معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری، شاید این مجموعه از هزار هکتار فراتر نرود، اما می‌تواند الگویی باشد که کار دانش‌بنیان در عرصه کشاورزی ترویج و رسوخ پیدا کند.

گلخانه‌های هوشمند و بومی توسعه می‌یابد

وزیر جهاد کشاورزی نیز در این مراسم، با اشاره به توسعه الگوی گلخانه‌های بومی عنوان کرد: بومی‌سازی و توسعه گلخانه‌های هوشمند، الگویی است که با همراهی و همکاری دانش‌بنیان‌ها دنبال می‌کنیم، سبک‌سازی و ارزان‌سازی گلخانه از موارد مهم و حایز اولویت است که معاونت علمی می‌تواند در آن نقش‌آفرینی کند.

سیدجواد ساداتی‌نژاد با اشاره به این‌که یکی از ضعف‌های در حوزه کشاورزی هوشمند، مساله سرمایه‌گذاری است، ادامه داد: سهم کشاورزی از تولید ناخالص داخلی بالغ بر ۱۱ درصد است، در حالی‌که میزان سرمایه‌گذاری در این حوزه ۴ درصد است. این امر نشان می‌دهد که باید انگیزه برای سرمایه‌گذاری در کشاورزی افزایش پیدا کند و سرمایه‌گذاران را از سایر بخش‌ها به سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی ترغیب کنیم.

وی افزود: بخش کشاورزی بخش‌های پرسودی دارد که یکی از آن‌ها آبزی‌پروری است که سوددهی آن‌ها به مراتب از برخی صنایع سودآورتر خواهد بود.

ساداتی‌نژاد، حوزه باغداری را یکی از ظرفیت‌های بزرگ و کم‌تر شناخته شده کشاورزی داخلی دانست و گفت: بخش باغداری یکی از بخش‌های سودآور به شمار می‌رود که نیاز داریم این عرصه به عنوان یک محور اقتصادی و پول‌ساز مورد توجه قرار گیرد.

وی عنوان کرد: از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان که توجه ویژه‌ای به حوزه کشاورزی داشته و به این دغدغه و تاکید رهبر انقلاب پاسخ گفته‌اند، قدردانی می‌کنم. این حوزه دارای ظرفیت بسیاری است و می‌تواند دستاوردهای ارزنده‌ای را به همراه بیاورد.

در بخش دیگری از این مراسم حمید ذوالفقاری سرپرست معاونت توسعه اقتصاد دانش‌بنیان به معرفی طرح ملی ایجاد و توسعه شهرک‌های مولد و دانش‌بنیان گلخانه‌ای و شیلاتی پرداخت.

حسین ملازاده دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی نیز گزارشی از سامانه هوشمند کشاورزی ارائه داد.

محورهای تفاهم‌نامه

طراحی، جانمایی، ایجاد، توسعه و ارتقای عملکرد شهرک‌های مولّد و دانش‌بنیان گلخانه‌ای و کشت محصولات کشاورزی در محیط‌های کنترل‌ شده به میزان ۲۴۰۰ هکتار، با محوریت تولیدات سبزی و صیفی، تولیدات گل و گیاهان زینتی و میوه‌های گرمسیری از محورهای اصلی این موافقت‌نامه است.

حمایت از ایجاد و توسعه واحدهای گلخانهای توسط سرمایه‌گذاران و مالکین عمده به میزان حداقل ۱۰۰۰ هکتار؛ ایجاد و توسعه ۴ شهرک گلخانهای هر کدام به میزان حداقل ۴۰۰ هکتار؛ طراحی، جانمایی، ایجاد، توسعه و ارتقای عملکرد مزارع پرورش میگو و سایر آبزیان ۱۶ هزار هکتار و توسعه مزارع پرورش میگو و سایر آبزیان توسط سرمایه‌گذاران و مالکان عمده به میزان حداقل ۵۰۰۰ هکتار؛ ایجاد و توسعه شهر مولّد و دانش‌بنیان میگو و سایر آبزیان با اولویت واحدهای مولدسازی؛ وزن‌دهی و مزارع تولید لارو مولد در سطح حداقل ۱۰۰۰ هکتار در قالب کنسرسیوم‌هایی شامل نهاد تأمین مالی، شرکت بهره‌بردار و شرکت‌های فناور با اولویت جذب و بکارگیری سرمایه‌های خرد؛ فعال‌سازی و ارتقای بهره‌وری و عملکرد مزارع موجود پرورش میگو و سایر آبزیان با بکارگیری فناوری‌های با قابلیت تجاری‌سازی بالا به میزان حداقل ۲۰۰۰ هکتار در شهرک‌های کشاورزی و ۸ هزار هکتار در خارج از شهرک‌ها؛ در کنار طراحی، ایجاد و توسعه مزارع پرورش ماهی و سایر آبزیان در دریا به میزان سالانه ۵ هزار تن با رویکرد پهنه‌های حفاظت‌ شده و ایمن از سایر محورهای این تفاهم‌نامه همکاری به شمار می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید