وزیر جهاد کشاورزی گفت: ارزان‌سازی غذا با افزایش بهره‌وری، بازاررسانی و حذف دلالان رقم می‌خورد.

صبح امروز عملیات مشترک مدیریت هوشمند ارتقای بهره‌وری محصولات راهبردی با حضور سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی و سردار غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین در محل این سازمان برگزار شد.

وزیر جهاد کشاورزی در نشست بسیج و وزارت جهاد کشاورزی برای ارتقای بهره‌وری محصولات راهبردی، گفت: فرمان مقام معظم رهبری در گذشته و بخصوص امسال در عرصه خودکفایی، معیشت کشاورزان و رسیدن به امنیت پایدار غذایی مردم ایران رسالت بزرگی است که بر عهده وزارت جهاد کشاورزی نهاده شده است.

وی افزود: بیش از ۲۰ میلیون نفر خانواده بزرگ کشاورزی در این زمینه در حال فعالیت هستند تا این اتفاق را رقم بزنند.

مقام عالی وزارت یادآور شد: پس از اسفند سال ۱۴۰۰ و چالش امنیت جهانی، در تامین غذای کشورمان هیچ مشکلی وجود نداشت و این مهم نشان دهنده آن است که تولیدگان کننده ایرانی با غیرت پای سفره مردم ایران ایستاده‌اند.

ساداتی‌نژاد با اشاره به برگزاری نشست بسیج و وزارت جهاد کشاورزی برای ارتقای بهره‌وری محصولات راهبردی، گفت: این نشست در راستای هم‌افزایی بیشتر بین بسیج و وزارت جهاد کشاورزی رقم خورده تا در مامویریت تامین امنیت پایدار غذایی براساس رسالت‌ها و سیاست‌های اصلی در وزارت جهاد کشاورزی و طرح تحول دولت سیزدهم و پیگیری مباحث مربوط به امنیت غذایی در سازمان بسیج و بسیج مهندسین پیش برویم.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه برای پیشبرد اهداف وزادت جهاد کشاورزی و بسیج، افزود: این رسالت در طرح تحول دولت وجود داشته که یکی از آن ها کشت قراردادی و الگوی کشت بوده است.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی، کشت قراردادی کمک می‌کند تا الگوی کشت پیاده‌سازی و اجرا شود.

وی با اشاره به این که یکی از مسایل در حوزه کشاورزی مرتبط با اطلاعات این بخش بوده است، گفت: در این زمینه کمبود اطلاعات وجود دارد و اجرای الگوی کشت و کشت قراردادی، اطلاعات در این زمینه را کامل می‌کند؛ این مهم سبب دسترسی وزارت جهاد کشاورزی به میزان تولید در هر استان و منطقه از آغاز عملیات تا پایان آن می‌شود؛ همچنین سبب می‌شود تا مجموعه زنجیره تامین با زنجیره بزرگ مهندسان که در کشور مستقر هستند به صورت کامل در سامانه قرار گیرد و مدیریت در عرصه نیز بهتر خواهد شد.

ساداتی‌نژاد با اشاره به مبحث بهره‌وری در کشور، افزود: با توجه به شعار مطرح شده توسط رئیس جمهور در وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر تولید غذای ارزان، با کیفیت، سالم و ایرانی؛ این شعار در واقع تمام عمده دغدغه‌های ما را در بحث کشاورزی در برمی‌گیرد.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ما در این راستا در حال تولید هستیم، یادآور شد: آنچه که امروز برای ما مهم است علاوه بر موارد عنوان شده ارزان‌سازی غذا بوده و غذا برای اینکه ارزان شود باید افزایش بهره‌وری بازاررسانی و حذف دلالان رقم بخورد.

به گفته وی، بهره‌وری با افزایش علم و فناوری به دست می‌آید.

مقام عالی وزارت در پایان ضمن تشکر از بسیج برای کمک در عرضه بازرسی‌های محصولات کشاورزی در کشور، تصریح کرد: در دولت سیزدهم بحث بازار، بازرگانی و نظارت بر کالاهای کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شد در حالی که هیچ نیروی انسانی در این زمینه وجود نداشت و اگر کمک بسیج در این زمینه نبود ما نمی‌توانستیم در این زمینه موفقیتی را به دست بیاوریم.

گفتنی است؛ براساس این توافقنامه قرار است با کمک گروه‌های جهادی و با استفاده از ظرفیت‌های مردمی و بهره‌برداری از بخش کشاورزی افزایش پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید