وزیر جهاد کشاورزی گفت: اجرای کشاورزی قراردادی از هفته آینده با حضور رئیس جمهور به صورت رسمی آغاز می‌شود تا بتوانیم براساس الگوی کشت کار را پیش ببریم.

سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی در گردهمایی سراسری مدیران ستادی معاونت امور باغبانی، معاونین بهبود تولیدات گیاهی، مدیران امور باغبانی استان‌ها و اتاق اصناف کشاورزی که به میزبانی بانک کشاورزی در شهرستان بابلسر استان مازندران برگزار شد، اظهار کرد: ما به یک بازو در بخش کشاورزی نیاز داشتیم که اتاق اصناف کشاورزی است که این اتاق باید در کشور دیده شود و جا بیفتد.

وی افزود: اعتقاد ما این است که باید اتاق اصناف کشاورزی در تمام کشور راه‌اندازی شده و فعال باشد، اتاق اصناف در وزارت جهاد کشاورزی جایگاه دارد و ما خدمات و واگذاری‌ها را انجام می‌دهیم.

ساداتی‌نژاد با بیان این که حمایت از اتاق اصناف یکی از وظایف وزارت جهاد کشاورزی است، تصریح کرد: اتاق اصناف کشاورزی ایران بازویی پرقدرت بازرسی وزارت جهاد کشاورزی است و از تعزیرات در اعمال قانون محکم‌تر عمل می‌کند لذا باید به سمتی برویم که فروشگاه‌های عرضه محصولات کشاورزی مجوزها را از اتاق اصناف کشاورزی بگیرند و مسوول نظارت بر فروشگاه‌ها شوند.

وی افزود: رئیس اتاق اصناف کشاورزی استانی مشاور رئیس سازمان جهاد کشاورزی در استان‌ها و شهرستان‌ها است، حوزه روستایی و عشایری باید به طور کامل در حوزه واگذاری مجوزها به اتاق اصناف واگذار شوند و بانک کشاورزی باید پروانه ساخت صادر شده توسط اتاق اصناف کشاورزی را به عنوان وثیقه قبول کند.

مقام عالی وزارت با اشاره به این که مزیت نسبی کشاورزی کشور ما حوزه باغبانی است، عنوان کرد: در این حوزه می‌توانیم صادرات بسیار خوبی داشته باشیم، باغبانی حوزه ارزآوری است اما متاسفانه به آن کم توجهی شده است، بخش باغبانی تولید ثروت می‌کند اما کشاورزی همیشه با تولید غله و زراعت شناخته شده است.

به گفته وی، ما باید ۱۰۰ هزار هکتار گلخانه ایجاد کنیم که در طول چند سال به حدود ۲۵ هزار هکتار رسیده است و تا رسیدن به صد هزار هکتار راه درازی داریم.

ساداتی‌نژاد ادامه داد: ماموریت رئیس جمهور به وزارت جهاد کشاورزی این است که سبزی و صیفی از مزارع گلخانه منتقل شود و اراضی کشاورزی به کشت غلات اختصاص یابد که نیاز به برنامه‌ریزی دقیق داریم.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: ما به سرمایه گذاری در این بخش نیاز داریم و باید سرمایه‌گذاران را از فولاد و پتروشیمی به سمت کشاورزی سوق دهیم؛ سهم کشاورزی ۱۱.۷ درصد در GDP است و باید در سال همین میزان در کشاورزی سرمایه‌گذاری شود اما تاکنون تنها ۴ درصد محقق شده است و باید توسط مردم سرمایه‌گذاری انجام شود که برای این کار به ایجاد انگیزه نیاز داریم.

وی افزود: در سفرهای استانی ۲۰ هزار میلیارد تومان توسط دولت به بخش کشاورزی اختصاص داده شده که با مصوبه مجلس برای بند ت تبصره ۸، با فروش اموال به ارزش ۳۰ هزار میلیارد تومان، می‌توانیم این ۲۰ هزار میلیارد تومان را از این بخش اختصاص دهیم.

ساداتی‌نژاد تصریح کرد: توسعه باغات در اراضی شیبدار در استان‌های غربی فوق‌العاده حائز اهمیت است و رها شدن اراضی شیبدار دیم در استان‌های غربی برای مسوولان جهاد کشاورزی آن سازمان نمره منفی محسوب می‌شود، باید اراضی به مردم واگذار شود تا اشتغال‌زایی انجام شود.

وی در رابطه با اجرای الگوی کشت نیز گفت: پس از نیم قرن اجرای الگوی کشت در کشور شروع شده است و رئیس کارگروه اجرایی آن در استان‌ها، استانداران هستند، این طرح یک اقدام فرادستگاهی و فراقوه‌ای است و در ستاد هم رئیس شورای الگوی کشت معاون اول رئیس جمهور است.

وی ادامه داد: کشاورزی قراردادی یکی از محوری‌ترین اقدامات دولت سیزدهم است، آزمایشات لازم در این زمینه انجام شده و نرم افزار و سامانه آن با همکاری همراه اول خریداری شده که ۸۰۰ هزار کشاورز به این سامانه متصل شده‌اند و از هفته آینده کار آن آغاز می‌شود، در این بخش ۱۵ هزار میلیارد تومان توسط بانک کشاورزی اعتبار اختصاص داده شده است.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: بانک کشاورزی در سال ۱۴۰۱ معجزه خلق کرد و با توجه به تمام مشکلات نقدینگی و مالی پای کشاورزان ایرانی ایستاده است و ما باید بانک کشاورزی را تقویت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: کشاورزان گندم کار بابت بیمه و کود پولی پرداخت نخواهند کرد و در زمان تحویل گندم به شرکت بازرگانی دولتی تسویه حساب می‌کنند، کشاورزی قراردادی هم به تولید کمک می‌کند و هم معیشت کشاورزان را تقویت می‌کند و این کار از هفته آینده با حضور رئیس جمهور به صورت رسمی آغاز می‌شود تا بتوانیم بر اساس الگوی کشت کار را پیش ببریم.

ساداتی‌نژاد در رابطه با اجرای زهکشی اراضی مازندران گفت: زهکشی اراضی مازندران سال‌ها در حال انجام بوده است و اگر به پایان برسد در بخش‌های مختلف مانند برنج به خودکفایی می‌رسیم و در کلزا و عسل نیز به مرز خودکفایی خواهیم رسید.

وی افزود: ۲ میلیارد دلار هزینه زهکشی در استان مازندران است که امیدواریم بتوانیم در این خصوص اقدام ویژه‌ای را انجام دهیم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ما به شدت به تفویض اختیارات قائل هستیم و تمام اختیارات وزیر جهاد کشاورزی در مازندران به استاندار تفویض خواهد شد تا رئیس سازمان در کنار استاندار در خصوص مسائل کشاورزی تصمیم گیری کنند.

وی افزود: استان مازندران تامین کننده اصلی گوشت مرغ استان تهران است و این حوزه در بحث مردمی‌سازی یارانه‌ها تحت فشار بسیار زیادی بوده است و ما شرمنده تولیدکنندگان دام و طیور هستیم لذا در جلسه شب گذشته مقرر شد در حوزه دام و طیور به خصوص بخش روستایی و عشایری، ظرف یک هفته طرحی را به ستاد اقتصادی دولت برای حمایت از این بخش ارسال کنیم.

گفتنی است؛ در پایان این مراسم از شناسنامه واحدهای زیربخش باغبانی توسط وزیر جهاد کشاورزی رونمایی شد.

دیدگاهتان را بنویسید