زندگینامه دکتر ساداتی نژاد

سید جواد ساداتی نژاد ( زاده 1 تیرماه 1351، کاشان) عضو هیات علمی دانشگاه تهران با مرتبه دانشیاری، نماینده دوره دهم و یازدهم ‌اکنون دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه کاشان و آران و بیدگل و رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی است. ایشان با کسب ۸۸ هزار و ۹۴۶ رای از مجموع ۱۱۹هزار رای معادل 6/65 درصد آرا به دور یازدهم مجلس شورای اسلامی راه پیدا کرد.

سیدجواد ساداتی نژاد - رئیس کمیسیون کشاورزی

تحصیلات و سوابق علمی

سیدجواد ساداتی نژاد در تیرماه 1351 شمسی در کاشان و در یک خانواده مذهبی به دنیا آمد. وی پس از تحصیل در رشته علوم تجربی در دبیرستان امام خمینی(ره) کاشان مدارج علمی را در مقاطع کارشناسی در رشته مهندسی منابع طبیعی_آبخیزداری، کارشناسی ارشد در رشته مهندسی منابع طبیعی_آبخیزداری و دکتری در رشته مهندسی هیدرولوژی، به ترتیب در دانشگاه‌های مازندران، دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه دولتی مسکو طی کرد.

 • وی دارای بیش از 54 مقاله علمی و پژوهشی در مجلات داخلی و خارجی و همچنین تالیف چند کتاب و چندین طرح پژوهشی در حوزه آبخیزداری و منابع آب می‌باشد.

سوابق اجرایی و مدیریتی

وی عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان مسکو و از موسسین انجمن اسلامی منطقه اروپای شرقی و کشورهای مشترک‌المنافع بود و در سال 1381 ریاست این انجمن را بر عهده داشت و پس از بازگشت به کشور به عضویت هیئت علمی دانشگاه شهرکرد درآمد و تا سال 1386 عهده‌دار معاونت دانشجویی فرهنگی این دانشگاه بود و با توجه به خدمات فراوان به عنوان معاون دانشجویی فرهنگی برگزیده دانشگاه‌های کشور انتخاب و مورد تقدیر وزارت علوم قرار گرفت و از سال 1386 به عنوان رئیس دانشگاه کاشان انتخاب شد.

به اذعان صاحب‌نظران، دوره 4 ساله ریاست دانشگاه کاشان به دلیل فعالیت خستگی‌ناپذیر و عملکرد درخشان ایشان، دوران اوج‌‌گیری دانشگاه در تمام زمینه‌های علمی، فرهنگی و آموزشی بوده است.

خستگی‌ناپذیری و روحیه جهادی وی توانست دانشگاه کاشان را به عنوان یک مرکز علمی پیشرو در کشور مطرح کند. برای تثبیت و استمرار این مسیر، یکی از زیربنایی‌ترین کارهای او، تدوین سند چشم‌انداز برای دانشگاه کاشان بود و با تدوین این سند، عملا چشم‌انداز و نقشه راه دانشگاه را برای رسیدن به جایگاه پنج دانشگاه برتر پایه‌ریزی نمود.

از دیگر خدمات وی می‌توان به تاسیس ستاد خیرین دانشگاه کاشان و ایجاد زمینه حضور خیرین در دانشگاه کاشان اشاره نمود. وی به دلیل خدمات فراوان، به عنوان پنج رئیس برتر دانشگاه‌های کشور انتخاب شد و از سال 1390 به عنوان معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منصوب شد و در رشد بودجه وزارت علوم در سال‌های 1391 و 1392 نقش چشمگیری داشت و همزمان با تاسیس ستاد خیّرین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال 1390، توانست در جذب کمک های خیّرین و توسعه زیرساخت های آموزش عالی کشور یک تحول بنیادین ایجاد کند.

مسئولیت در وزارت علوم برای وی فرصتی بود که با قوانین، نحوه تصویب بودجه، ساز و کار فعالیت مجلس و اختیارات نمایندگان آشنا شود. وی در فروردین 1392 به عنوان معاون اداری و مالی دانشگاه تهران و سپس به عنوان معاون توسعه و سرمایه‌گذاری دانشگاه تهران منصوب شد. یکی از مهمترین اقدامات وی در این دوره، فعال‌سازی سازمان توسعه و سرمایه‌گذاری دانشگاه تهران با هدف تامین منابع مالی دانشگاه و تاسیس بنیاد حامیان دانشگاه تهران با هدف جذب کمک‌های مردمی برای توسعه زیرساخت‌های این دانشگاه بوده است.

 • عضویت در اداره جهاد سازندگی به عنوان معاون اداره آبخیزداری و مجری چندین پروژه بخش سیلاب و آبخیزداری در شهرستان کاشان 78-1373
 • عضو کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست صندوق پژوهشگران و فناوران ریاست جمهوری 94-1387
 • عضو شورای تحقیقات آب کشور 94-1393
 • دبیر کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی شورای عالی عتف 93-1389
 • عضو هیات ممیزه دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری 93-1390
 • عضو هیات ممیزه سازمان ترویج، آموزش و تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی 93-1391
 • سردبیر نشریه علمی پژوهشی اکوهیدرولوژی دانشگاه تهران 1392 تاکنون
 • رئیس فراکسیون آب مجلس دهم

عملکرد در مجلس شورای اسلامی

وی به ترتیب در سال‌های 1395 و 1399 به عنوان نماینده منتخب مردم منطقه کاشان و آران و بیدگل به مجلس دهم و مجلس یازدهم راه یافت. مهمترین اقدامات وی در دوره اول و دوم اجلاسیه یازدهم مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است:

صحن علنی مجلس - دکتر ساداتی نژاد سیدجواد ساداتی نژاد - کمیسیون کشاورزی کمیسیون کشاورزی - دکتر جواد ساداتی نژاد

 • تصویب اصلاحیه قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی و ایجاد شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی با عضویت 3 نفر کشاورز برای نخستین بار در کشور
 • ارائه طرح تقویت امنیت غذایی کشور برای رفع مشکلات بازار و تجارت محصولات کشاورزی و تنظیم بازار کشاورزی
 • افزایش اعتبارات بخش کشاورزی در لایحه بودجه 1400 کشور
 • تصویب احکام مورد نیاز برای رفع مشکلات کاداستر اراضی کشاورزی در لایحه بودجه 1400 کشور
 • تصویب حکم برای اختصاص حمایت و یارانه لازم برای صادرات محصولات کشاورزی برای حمل و نقل هوایی در قانون بودجه 1400 کشور
 • افزایش ده هزار میلیارد ریالی اعتبارات صندوق بیمه کشاورزی در قانون بودجه 1400
 • تصویب احکام مورد نیاز در قانون بودجه 1400 برای اعطای تسهیلات ارزان قیمت به بخش کشاورزی
 • 25 مورد نظارت میدانی در حوزه‌های مرتبط با کشاورزی، دامداری، شیلات، منابع طبیعی و محیط زیست استان‌های کشور

سوالات متداول

مهمترین فعالیتهای علمی و اجرایی دکتر ساداتی نژاد

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی در مجلس یازدهم
نماینده مجلس شورای اسالمی دوره دهم و یازدهم از حوزه انتخابیه کاشان و آران و بیدگل
رئیس فراکسیون آب مجلس دهم
معاون پارلمانی وزیر علوم در دولت دهم
رئیس دانشگاه کاشان
معاون اداری و مالی دانشگاه تهران
دبیر کمیسیون کشاورزی
، آب و منابع طبیعی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری کش

سوابق علمی دکتر سید جواد ساداتی نژاد چیست؟

هیئت علمی دانشگاه تهران با مرتبه علمی دانشیاری
کارشناسی: مهندسی منابع طبیعی – گرایش مرتع و آبخیزداری ، دانشگاه مازندران
کارشناسی ارشد: منابع طبیعی – گرایش آبخیزداری، دانشگاه تربیت مدرس
دکتری: آبخیزداری گرایش هیدرولوژی ، دانشگاه دولتی مسکو