رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت : ۳۰۰هزار هکتار از اراضی شمال کشور با اعتباری معادل یک میلیارد دلار به زهکشی نیاز دارد. این اقدام می‌تواند کشور را در زمینه تولید برنج خودکفا کند که باید برای تامین مالی آن تمهیدات لازم مدنظر قرار بگیرد.

سیدجواد ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در تشریح نشست سه‌شنبه 5 مردادماه کمیسیون، گفت: دستور کار نشست امروز در زمینه بررسی چالش‌های حوزه تولید و تامین برنج مورد کشور بود. در گذشته سند خودکفایی برنج تدوین شده که متاسفانه پیگیری‌های لازم در این خصوص انجام نشده است.

نماینده مردم کاشان و آران بیدگل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بر اساس آمارهای ارائه شده سرانه مصرف برنج در کشور برای هر نفر حدود 35 کیلوگرم است، ادامه داد: برنج مورد نیاز کشور سالانه حدود 3 میلیون تن است که بر اساس آمار مرکز ایران 500هزار تن به منظور مصارف صنعتی به این میزان اضافه می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، افزود: میزان تولید برنج در کشور طی سال‌های گذشته متفاوت بوده به صورت مثال در سال 97 حدود 1 میلیون و 900 هزار تن، سال 98حدود 2 میلیون 700 هزار تن و سال 99 حدود2 میلیون 500 هزار تن برنج در کشور تولید شده که این میزان بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده در سال جاری به 2 میلیون و 100هزار تن می‌رسد.

وی با بیان اینکه در سال 97 یک میلیون 615هزار تن، در سال 98 یک میلیون 645هزار تن، در سال 99 یک میلیون تن و در سال جاری نیز تا کنون 180 هزار تن برنج وارد کشور شده است، گفت: در 17 استان کشور برنج کشت می‌شود که 75درصد آن در گیلان و مازندران است. سطح زیر کشت برنج در سال 98 و 99 حدود 600 هزار هکتار بوده که این میزان به 800 هزار هکتار افزایش پیدا کرده است.

ساداتی‌نژاد با تاکید بر اینکه بیشترین میزان برنج ابتدا در استان گیلان و سپس در مازندران برداشت می‌شود، عنوان کرد: در کمیسیون کشاورزی مقرر شد به جای واردات برنج سفید باید به منظور اشتغالزایی اقدام به واردات برنج‌ سبوس دار کرد. بسیاری از کارخانه‌های فرآوری برنج از جمله 20 واحد از آنها که در چابهار احداث شده بودند به دلیل واردات برنج سفید تعطیل شده اند.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید کشت ارقام اصلاح شده و پرمصرف را در داخل کشور ترویج کنیم تا کشت این محصول اقتصادی شود، تصریح کرد: باید بخش خصوصی در زمینه ترویج افزایش میزان عملکرد برنج در واحد سطح وارد عمل کنیم و اقدامات لازم در دستور کار قرار بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه کشت قرار دادی با استفاده از بذرهای گواهی شده باید در تمامی مزارع کشت برنج اجرا شود، گفت: متاسفانه 10 درصد از بذر برنج مورد استفاده کشاورزان گواهی شده است که باید این میزان به 50درصد افزایش پیدا کند. یکی از مباحث مطرح شده در نشست امروز بالا بودن باقی مانده سموم در برنج است که می‌توان آن را با ترویج کشت قراردادی کاهش داد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه متاسفانه علی‌رغم خشکسالی و کمبود علوفه در کشور کاه و کلش برنج‌های برداشت شده آتش زده می‌شود، وزارت جهاد کشاورزی باید در این زمینه تمهیدات لازم را اتخاذ کند، ادامه داد: 300 هزار هکتار از اراضی شمال کشور با اعتباری معادل یک میلیارد دلار به زهکشی نیاز دارد. این اقدام می‌تواند کشور را در زمینه تولید برنج خودکفا کند که باید برای تامین مالی آن تمهیدات لازم مدنظر قرار بگیرد.

رئیس کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه آقای اعظمی به همراه تیمی از کمیسیون کشاورزی مجلس طی دو هفته آینده از مزارع برنج استان‌های مازندران و گیلان بازدید می‌کنند، عنوان کرد: طرح‌های پایش و نظارت بر مصرف آب در بخش کشاورزی و اصلاح ماده (۱۷) قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی نیز در کمیسیون کشاورزی مورد بحث و بررسی قرار گرفتند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید