به گزارش پایگاه تحلیل بازار فردا، سید جواد ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی از آغاز تحولی بزرگ در کشاورزی ایران با اجرای طرح تقویت امنیت غذایی کشور خبر داد. وی افزود: کمیسیون کشاورزی در راستای تحول کشاورزی ایران ۵ گام را طراحی کرده است که در سال گذشته گام اول آن در حوزه قانونگذاری با اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی و ایجاد شورای قیمت گذاری قدم محکمی برداشته شد که کشاورز در تصمیم گیری‌ها حضور پیدا کند.

ر این طرح گام دوم اقدام خواهد شد که بر اساس آن دو بخش ساختاری در وزارت جهاد و دوم اصلاحات فرآیندی در این وزارتخانه مدنظر است.

ساداتی نژاد افزود: در بخش ساختاری یکی از مشکلات ما تنظیم بازار محصولات کشاورزی بوده، چون تصمیم گیری در وزارت صمت می‌شده که موجب مشکلاتی از جمله مسائل مربوط به مرغ و تخم مرغ شده است. دوم در حوزه تجارت و بازار محصولات کشاورزی در داخل و خارج ما مشکلاتی داریم و این بخش متولی ندارد و پراکندگی اختیارات در وزارتخانه‌ها وجود دارد و سوم اینکه سرمایه گذاری در کشاورزی ایران کمتر صورت گرفته، چون متولی نداشته است.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، آب، منابع طبیعی و محیط زیست افزود: در این طرح برای این موارد در حوزه ساختاری تصمیم‌گیری شده است و در حوزه فرآیندی نیز ما دچار بروکراسی پیچیده‌ای در مجوزهایی که وجود دارد، هستیم. بخشی از مسائل همانند کشاورزی قراردادی یا بحث بیمه کشاورزی و سوخت کشاورزی مشکلاتی دارد که در بخش فرآیندهای طرح تأمین امنیت غذایی کشور اصلاح شده است.

وی افزود: براساس این طرح ما یک شورایی در شهرستان تعبیه کرده‌ایم که امر پشتیبانی و رفع موانع تولید کشاورزی را انجام می‌دهد که در محل و منطقه کشاورزی به ریاست فرماندار تشکیل خواهد شد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، آب، منابع طبیعی و محیط زیست گفت: اعتقاد ما این است این قانون گام دومی در حوزه تقویت امنیت غذایی کشور است و مسائلی که سال‌ها در حوزه کشاورزی، تجارت، بازار و سرمایه گذاری وجود دارد با اجرای این طرح برطرف خواهد شد. امیدواریم در راستای تحول بنیادین حوزه کشاورزی بتوانیم گام مؤثری برداریم.

وی همچنین گفت: در حوزه تجارت نگاهی که وجود داشته بحث صادرات و تجارت به کشورهای همسایه است و به دلیل اینکه ما تنوع محصولات کشاورزی داریم، می‌توانیم صادراتی در این زمینه داشته باشیم و در این طرح نیز این موضوع به خوبی دیده شده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، آب، منابع طبیعی و محیط زیست افزود: ساماندهی تأمین نهاده‌های دامی در نظر گرفته شده است همچنین در حوزه نهاده‌های فناورانه کشاورزی همانند بذر، کود و سم به معاونت علمی و فناوری مسئولیت‌هایی داده شده است.

ساداتی نژاد گفت: این گام دوم بخشی از مسائل را در حوزه‌های فرآیندی و ساختاری حل می‌کند که گره گشایی زیادی دارد و نابسامانی‌های حوزه بازار کالاهای کشاورزی را می‌تواند جمع کند.


خبرگزاری تحلیل بازار فردا، 20 خرداد 1400

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید