صبح امروز 25 اردیبهشت ماه 1400 دکتر سید جواد ساداتی‌نژاد نماینده مردم شریف کاشان و آران و بیدگل به همراه دکتر محمدمهدی بروند معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی ضمن حضور در روستای ویدوجای برزک کاشان، از مزارع 400 هکتاری گل محمدی بازدید کردند. نماینده مردم در رابطه وضعیت تولید گیاهان دارویی در کاشان اظهارکرد: کاشان با دو اقلیم متفاوت کوهستانی و کویری از تنوع ویژه محصولات کشاورزی برخوردار است و به دلیل مشکل کم‌آبی منطقه نیاز به بازنگری جدی در تغییر کشت و آبیاری دارد.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه مشکل کم‌آبی منطقه ما را به‌ طرف الگوی کشت کم‌آب بر سوق می‌دهد، افزود: می‌طلبد تا کشت گل محمدی و گیاهان دارویی به‌ عنوان یک محصول پربازده، ارزآور و اشتغال‌زا در منطقه توسعه و رونق بگیرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کاشان به‌ عنوان قطب گل محمدی در کشور است که باید کارشناسی شده در رشد این محصول ایجاد توسعه کنیم یادآورشد: باغ گل ۴۰۰ هکتاری سال‌ها به‌ عنوان کاری خام و ناپخته صورت گرفته بود و با بیش از ۵۰۰ بهره‌بردار نیاز به بازنگری کارشناسانه داشت، در حالی‌ که این ظرفیت بسیار ویژه شهرستان با درصد پایینی از تولید در حال نابودی است.

وی تصریح کرد: بر اساس مطالعه سطح کشت بررسی خواهد شد تا جهت موانع زدایی برای تولید این باغ، اختصاص تسهیلات موردنیاز و مدیریت یکپارچه سهامی برای آن صورت گرفته و با مدیریت جهاد کشاورزی کاشان رونق گیرد.

نماینده مردم کاشان در مجلس یادآورشد: باغ گل ۴۰۰ هکتاری برزک ظرفیتی خام در حوزه کشاورزی است که نیازمند بازنگری و کارشناسی ویژه است.

همچنین معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی محمدمهدی برومندی در حاشیه بازدید از گلستانهای گل محمدی در کاشان گفت: با توجه به شرایط تحریم، سال گذشته بخش کشاورزی بیش از شش میلیارد دلار درآمد ارزی داشت که سه میلیارد دلار یعنی ۵۰ درصد آن از بخش باغبانی حاصل شده است. ایران با اتکا به منابع خدادادی، دانش موجود در بخش و تلاش بهره‌برداران به تولید ۱۲۰ میلیون تن محصولات کشاورزی دست پیدا کرده که کارنامه ارزشمندی برای بخش کشاورزی است.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به تولید محصولات باغبانی در حوزه باغبانی که به 24 میلیون تن افزایش یافته است اظهار داشت :استان اصفهان در این زمینه با تولید بیش از 850 هزار تن رتبه نخست را بخود اختصاص داده است. در راستای اجرای طرح احداث گلخانه در سطح کشور با برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته در سال 1400باید در ۴۸ هزار هکتار از اراضی سطح کشور گلخانه احداث شود که تاکنون ۲۱ هزار هکتار آن محقق شده است

معاون امور باغبانی وزیر جهادکشاورزی با اشاره به موفقیت بخش کشاورزی در کشور اضافه کرد: در شرایط سخت تحریم و شیوع کرونا، بسیاری از بخش‌های اقتصادی کشور رشد منفی داشته اما در بخش کشاورزی رشد مثبت داشته‌ایم. برومندی با بیان اینکه در حال حاضر، صنعت گیاهان دارویی به عنوان یک اقتصاد نوظهور، پویا و بسیار سریع الرشد در عرصه جهانی مطرح شده است و کشورهای مهم و صنعتی به شدت در حال سرمایه گذاری در این حوزه هستند و سهم مهمی از اقتصاد جهانی را به خود اختصاص داده‌اند افزود: بیش از یکهزار و 300 میلیارد دلار برای تولیدت کیاهان دارویی اختصاص داده شده است.

وی با اشاره به اینکه حجم داروهای کیاهی بیش از 120 هزار تن میباشدگفت: طبق برآوردهای صورت گرفته به نظر می رسد با زیر کشت بردن داروهای کیاهی بیشترامسال ارز آوری از محل صادرات گیاهان دارویی ۷۰۰ میلیون دلار برسد. صادرات گیاهان دارویی در سال گذشته ۵۷۰ میلیون دلار ارزآوری داشته است و درآمد ارزی صادرات داروها و فرآورده‌های گیاهی سالانه نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلار برآورد می‌شود.


حوزه انتخابیه کاشان و آران و بیدگل، 1400/02/25

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید