به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه 29 اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی، با کلیات این طرح با 196 رأی موافق، 10 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 229 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

سید جواد ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست گفت: طرحی که در دست نمایندگان است، طرح رفع موانع تولیدات کشاورزی است، امنیت غذایی با اتکا به تولید داخلی در اصل 3 و 43 قانون اساسی جمهوری اسلامی تاکید فراوانی شده است. تاکیدات امامین انقلاب هم بر مهم بودن بخش کشاورزی به عنوان تامین کننده امنیت غذایی در جای جای صحبت های ایشان داشته و داریم.

وی افزود: در اسناد بالادستی از جمله سیاست‌های کلی نظام در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی هم بحث امنیت غذایی ثبت شده، اما علی رغم تمامی تاکیدات متاسفانه در طول سال‌ای گذشته به بخش کشاورزی به عنوان یک بخش ابزاری و یک بخش معیشتی نگاه شده است. همه در حوزه انتخابیه با کشاورزان سر و کار دارید و مشکلات عدیده آنها را شاهد هستیم. ما متاسفانه نتوانستیم از ظرفیت خدادادی کشاورزی کشور استفاده کنیم. امروز کشاورزی ما به عنوان بخش اقتصادی دیده نمی‌شود و به عنوان بخش معیشتی دیده می‌شود.

ساداتی نژاد تاکید کرد: امروز به بخش کشاورزی به عنوان بخش تولید ثروت و تولید ارز برای کشور نگاه می‌شود. متاسفانه به کشاورزی به عنوان بخش تولید قدرت برای جمهوری اسلامی نیست. امروز غذا حائز اهمیت است و یک بحث ملی است. ما حتی نگاه تولیدی هم به بخش کشاورزی نکردم. بسیاری از اسناد و قوانین وقتی صحبت تولید می‌شود، ساعت کار برای کشاورز تعیین می‌کنند، حتی برخی مواقع بیمه کشاورز قطع می‌شود، چرا که در سر زمین حضور نداشته است، در صورتی که ساعت کاری کشاورز مانند کارگر 8 ساعت نیست.

وی تصریح کرد: در موضوع امنیت غذایی همین اتفاقاتی که در سال گذشته ایجاد شد و مشکلات صف‌های مرغ و میوه شب عید، مشکلاتی ایجاد شد و دچار چالش بودیم. کشاورزی را به دلیل نگاه معیشتی همیشه به صورت کمبود یا بیشبود در این کشور پیش بردیم و محصولی که بدون برنامه تولید شد، به صورت انباشت روی زمین، روی شاخه‌های درست و یا زیر درختان در مزارع تلنبار شد و از بین رفت.

ساداتی نژاد تاکید کرد: در این کشور 40 هزار میلیارد تومان به دلیل نگاه معیشتی و تولید بدون برنامه مازاد کشاورزی داریم و این یعنی اتلاف 13 میلیارد مترمکعب آب با توجه به کم آبی در کشور. در بین کشورهای همسایه هم متاسفانه نتوانستیم در حوزه کشاورزی رقابت کنیم.

همچنین ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در ادامه توضیح داد که همه کشاورزان در حوزه انتخابیه‌های شما نمایندگان منتظر هستند، این هدیه مجلس به کشاورزان بوده و نشان داده هم در لایحه بودجه 1400، هم در انتخاب بزرگ شورای قیمت‌گذاری، کشاورزان را سر میز قیمت‌گذاری آورده است.

وی تاکید کرد: این طرح همه مسائل را حل نمی‌کند، بخش دامپروری و شیلات در گام‌ بعدی طرح تحول کشاورزی ایران انجام می‌شود و در راستای کوچک‌سازی مطرح شده است. بخش‌هایی که در دولت بوده اند و تا به امروز ناکارآمدی داشته‌اند، در این ساختار تجمعی شده‌اند. اگر در تجارت تمرکز بود، تا امروز چرا وضع بازار این است، چرا تجارت کشاورزی این وضعیت را دارد؟ در هیچ جای دنیا حوزه کشاورزی از مزرعه تا سفره اینقدر پراکندگی وجود ندارد. حوزه سازمان تجارت که در وزارت صمت وجود دارد، تا به امروز نتوانسته مشکل تجارت کشاورزی را حل کند.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس یازدهم اضافه کرد: قرار است این قانون مشکلات 40 ساله کشاورزی را حل کند، اگر در کشاورزی سرمایه گذاری داشتیم، حال و روز آن اینگونه نبود. دلیل آن این است که تمرکز نداریم. بخشی از صنایع در وزارت صمت است، بخشی از صنایع غذایی در وزارت جهاد کشاورزی است، بخشی از کسب و کارها را در وزارت جهاد کشاورزی صادر می‌کنند. پراکندگی تشکل‌های کشاورزی وجود دارد و بخشی برای کسب و کار از وزارت تعاون مجوز می‌گیرد. پراکندگی شدید اختیارات در حوزه کشاورزی وجود دارد.

وی تاکید کرد: اگر ستاد تنظیم بازار کشاورزی درست شد و اتفاقات مرغ و میوه شب عید تکرار نمی‌شود، در چند ماه پیش آشفتگی بازار داشتیم، زیرا تنظیم بازار محصولات کشاورزی برعهده وزارت صمت بود، مجلس و کمیسیون با لغو قانون تمرکز مخالف بود. عامل آشفتگی بازار می‌تواند لغو قانون تمرکز باشد و این قانون از 15 خرداد هم دیگر صائب نیست.


گفتگو با خبرگزاری خانه ملت، 29 اردیبهشت 1400

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید