به گزارش روابط عمومی خانه ملت کاشان و آران و بیدگل، صبح امروز جمعه 24 اردیبهشت ماه 1400 دکتر برومند معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی به همراه دکتر سیدجواد ساداتی نژاد نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در راستای جاری سازی و حمایت از  تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها در حوزه کشاورزی به بازدید از صنایع کشاورزی منطقه پرداختند. 

محمدمهدی برومندی معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در بازدید از باغ چهارصد هکتاری تعاونی تولید روستایی کوثر برزک بر این موضوع مهم تاکید کرد که ایران با اتکا به منابع خدادادی، دانش موجود در بخش و تلاش بهره‌برداران به تولید ۱۲۰ میلیون تن محصولات کشاورزی دست پیدا کرده که کارنامه ارزشمندی برای بخش کشاورزی است. تا امروز، تولید محصولات باغبانی به 24 میلیون تن افزایش یافته است و استان اصفهان در این زمینه با تولید بیش از 850 هزار تن، رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.

برومندی در حاشیه  واحد کاشان اظهار داشت: بیش از ۷۷۰ میلیون قطعه بذر هیبرید در کشور نیاز داریم که کمتر از ۵۰ میلیون در کشور تولید می شود و سهم عظیمی از آن را وارد می کنیم که با افتتاح و بهره برداریداز این پروژه بزرگ برای اولین بار در بخش کشاورزی به عدم وابستگی از خارج خواهیم رسید. پروژه بزرگ شهر گلخانه ای هیدرو پونیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان آغاز بسیار خوبی برای تغییر الگوی کشت و کشاورزی مدرن است که علاوه برتولید سبزی و صیفی بذر هیبرید تولید می‌شود.

معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در جلسه بررسی و پیگیری مشکلات حوزه کشاورزی کاشان اظهار کرد: در راستای اجرای طرح احداث گلخانه در سطح کشور با برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته در سال 1400باید در ۴۸ هزار هکتار از اراضی سطح کشور گلخانه احداث شود که تاکنون ۲۱ هزار هکتار آن محقق شده است. وی با اشاره به موفقیت بخش کشاورزی در کشور اضافه کرد: در شرایط سخت تحریم و شیوع کرونا، بسیاری از بخش‌های اقتصادی کشور رشد منفی داشته اما در بخش کشاورزی رشد مثبت داشته‌ایم.

برومندی با بیان اینکه در حال حاضر، صنعت گیاهان دارویی به عنوان یک اقتصاد نوظهور، پویا و بسیار سریع الرشد در عرصه جهانی مطرح شده است و کشورهای مهم و صنعتی به شدت در حال سرمایه گذاری در این حوزه هستند و سهم مهمی از اقتصاد جهانی را به خود اختصاص داده‌اند افزود: بیش از یکهزار و 300 میلیارد دلار برای تولیدت کیاهان دارویی اختصاص داده شده است.
وی با اشاره به اینکه حجم داروهای کیاهی بیش از 120 هزار تن می‌باشد گفت: طبق برآوردهای صورت گرفته به نظر می‌رسد با زیر کشت بردن داروهای گیاهی بیشترامسال ارزآوری از محل صادرات گیاهان دارویی ۷۰۰ میلیون دلار برسد.
وی گفت:صادرات گیاهان دارویی در سال گذشته ۵۷۰ میلیون دلار ارزآوری داشته است و درآمد ارزی صادرات داروها و فرآورده‌های گیاهی سالانه نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلار برآورد می‌شود.

دراین مراسم نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس دکتر مهندس غلامرضا تقوی مدیرکل دفتر امور گلخانه ها، دکتر حسین زینعلی مجری طرح ملی گیاهان داروئی، مهندس مرتضی موسوی رئیس گروه نهال وبهبود ارقام معاونت باغباني، رییس جهاد کشاورزی کاشان رضا مظلومی از جمله مسوولانی بودند که در این آیین کلنگ زنی حضور داشتند.


حوزه انتخابیه کاشان و آران و بیدگل، 24 اردیبهشت 1400

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید