رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت:کمیسیون کشاورزی برای حمایت از طرح توسعه میوه‌های گرمسیری و نوسازی و بازسازی باغات، مرکبات و نخیلات در سال ۱۴۰۰ ردیف بودجه‌ای را در نظر گرفته است، ما تلاش می‌کنیم تا در برنامه پنجساله هفتم توسعه هم برای توسعه مکران و توسعه کشاورزی این منطقه احکام مورد نیاز را مصوب کنیم.


نشست بررسی و پیگیری مصوبات کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در سفر به استان سیستان و بلوچستان ظهر شنبه، 28 فروردین ماه با حضور ساداتی‌نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی، سعیدی نماینده چابهار و عضو این کمیسیون، موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان، مسئولان استانی و مدیران وزارتخانه‌های نیرو، جهاد و سازمان امور گمرک برگزار شد.

سیدجواد ساداتی نژاد در تشریح میزان تحقق مصوبات این کمیسیون در نظارت میدانی از چابهار گفت: تکمیل سد کهیر و تامین منابع آبی یکی از مصوبات کمیسیون کشاورزی در این سفر بود که طی سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید، همچنین تخصیص آب سد زیردان و پیشین به صنعت و کشاورزی و تخصیص آب شیرین‌کن‌های دریای عمان به حوزه کشاورزی از دیگر مصوباتی است که طی سال جاری اجرایی می‌شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس تصریح کرد: تامین اعتبار برای آبرسانی از سد پیشین به مزارع 6 هزار هکتاری باغ کلات یکی دیگر از مصوبات این کمیسیون در سفر به چابهار بود. در بحث فاضلاب چابهار هم قرار شد، از ظرفیت ماده 56 برای تأمین اعتبار استفاده شود و در خصوص مجتمع‌های آبرسان منطقه هم 500 میلیارد تومان از محل ماده 56 تامین اعتبار و مقرر شد؛ با پیگیری شرکت آب و فاضلاب به نتیجه برسد.

وی با اشاره به میزان تخصیص منابع برای آبخیزداری در این منطقه اظهار کرد: 150 میلیارد تومان تا پایان تیر ماه به بحث گرگروها و جلوگیری از فرسایش خندقی منطقه اختصاص پیدا کرده و در سال جاری از اعتبارات به این منطقه تخصیص پیدا خواهد کرد، هزار میلیارد تومان اعتبار برای تثبیت این منطقه مورد نیاز است.

ساداتی‌نژاد تاکید کرد: در مورد موضوعات مالکیت زمین و مباحث مربوط به ملی شدن زمین‌ها که معترض مردمی دارند هم مقرر شد، برای افزایش سرعت کار پلاک‌ها به صورت تجمیعی مورد رسیدگی قرار گیرد و این موضوع به 150 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که سازمان جنگل‌ها متعهد به تزریق این مبلغ در سال جاری شد تا این اقدام به سرعت پیش برود.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه در حوزه شیلات مقرر شد، برای تسریع امور 75 مجوز صادر شود، گفت: مجلس 70 میلیارد تومان اعتبار در بودجه سال 1400 برای کنوانسیون تن ماهیان تخصیص داده و کمک‌های مالی دیگری را هم در بودجه سال جاری برای لایروبی در نظر گرفته است.

وی درباره میزان تخصیص اعتبارات در بحث کشاورزی منطقه چابهار هم گفت: کمیسیون کشاورزی مجلس برای حمایت از طرح توسعه میوه‌های گرمسیری و نوسازی و بازسازی باغات، مرکبات و نخیلات در سال 1400 ردیف بودجه‌ای را در نظر گرفته است، ما تلاش می‌کنیم تا در برنامه پنجساله هفتم توسعه هم برای توسعه مکران و توسعه کشاورزی این منطقه احکام مورد نیاز را مصوب کنیم.

ساداتی‌نژاد در پایان ضمن ارزیابی مثبت نسبت به میزان تحقق مصوبات کمیسیون کشاورزی در منطقه چابهار بیان کرد: کمیسیون کشاورزی تلاش کرد تا برای تحقق آنچه که در بازدیدها از منطقه چابهار مصوب کرده، اعتبارات لازم را در بودجه 1400 مصوب کند و همچنین قرار شد تا یک خط اعتباری از محل 8 هزار میلیارد تومانی تبصره 14 برای پرداخت یارانه سود تسهیلات هم برای ارائه تسهیلات سرمایه‌گذاری در این منطقه در نظر بگیرد که با تلاش کمیسیون تخصیص پیدا کرد.

براساس این گزارش سعیدی نماینده مردم چابهار هم در این نشست با بیان اینکه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در راستای وظایف نظارتی خود بازدیدی ازمنطقه چابهار و سواحل مکران داشته است، گفت: سواحل مکران دارای شرایط ویژه‌ای برای توسعه منابع انسانی و اقتصادی است.

سعدی تاکید کرد: با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از تولید و توجه به مناطق کم برخوردار می‌توان، برای شکوفایی این منطقه از منابع پنهان آن و ظرفیت ها، بهره‌برداری کرد.

سه سفر نظارتی کمیسیون کشاورزی به این استان قابل تقدیر است

موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان هم در این نشست ضمن تقدیر و تشکر از پیگیری‌های کمیسیون کشاورزی برای پیگیری و حل مشکلات این استان گفت: توجه به منطقه چابهار در سال 99 بارقه‌های امید را در سال جاری بین مردم منطقه ایجاد کرده و تحقق پیش‌بینی‌ها در بودجه 1400 می‌تواند، تحول بزرگی را در این منطقه ایجاد کند.

وی با بیان اینکه استان سیستان و بلوچستان از شمال به جنوب دارای منابع آبی متفاوتی است، اظهار کرد: مجموعه آب ژرف دریای عمان یکی از مباحث مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. چندین سد در منطقه سیستان و بلوچستان طی سال‌های گذشته ساخته شده مانند سد پیشین از 27 سال پیش و سد زیردان از 10 سال پیش در این منطقه فعال هستند اما شبکه‌های پایین دست در حوزه شرب، صنعت و کشاورزی مطلوبیت خاصی ندارند.

استاندار سیستان و بلوچستان تأکید کرد: ما در بحث سد پیشین از برنامه عقب هستیم و در زیردان به اندازه آب شرب 261 روستای منطقه تنها آب تأمین می‌شود بنابراین از وزارت نیرو درخواست داریم تا هر چه سریعتر سد کهیر را با توجه به تخصیص منابع 86 میلیارد تومانی تکمیل کند.

موهبتی تصریح کرد: به جهت شیرین‌سازی آب از سواحل دریای عمان دیگر تامین اب شرب از این سدها ضرورت ندارد و بهتر است، آب سدها برای کشاورزی و مجموعه قطب گلخانه‌ای در منطقه چابهار مورد بهره‌برداری قرار گیرد و از وزارت نیرو می‌خواهیم در این مورد تجدیدنظر کند. همچنین با توجه به بخشودگی کشاورزان آسیب دیده در منطقه سیستان و بلوچستان، از مجلس و دولت می‌خواهیم تا برای بخشودگی منطقه گواتر نیز اقدامات لازم را انجام دهند. در صورت احیای گواتر، قطعا 55 هزار هکتار اراضی قابل پرورش میگو در سواحل مکران به وجود خواهد آمد.

وی افزود: پرورش ماهی در قفس برای کشور بسیار حائز اهمیت است و متأسفانه برخی وظایف شیلات در منطقه ما هنوز محقق نشده و بنابراین از شیلات می‌خواهیم تا از ورود کشتی‌های صید ترال جلوگیری کند.

استاندار سیستان و بلوچستان درباره تولیدات مناطق گرمسیری این منطقه هم گفت: 4500 میلیارد تومان اعتبار در بودجه سال جاری برای حمایت از تولیدات کشاورزی در مناطق گرمسیری در نظر گرفته شده که می‌تواند بسیار کمک کننده باشد، همچنین برای سدهای ماشگیر و آب کبود سفلی اعتبار لازم باید جمع‌آوری شود زیرا این سدها آب‌های مرزی را جمع‌آوری می‌کنند. سدهای پیشین، زیردان، کفیر و … در دست احداث است و اگر شبکه توزیع آب در این منطقه اصلاح نشود مردم با چالش و بدبینی مواجه خواهند شد.

موهبتی ادامه داد: همچنین در بحث گرگروها نسبت به حجم کار اقدامات کافی صورت نگرفته است، محدودیت‌های آبی را می‌توان رفع کرد اما محدودیت‌های خاکی قابل جبران نیست، بحث آبخیزداری، گرگروها، احیا و تثبیت شن‌های روان مانع پخش گرد و غبار در منطقه خواهد شد، 6 منطقه عامل ایجاد گرد و غبار در چابهار وجود دارند که باید به آن رسیدگی شود.

وی تصریح کرد: طرح 46 هزار هکتاری منطقه هم هنوز تعیین تکلیف نشده زیرا اجرای بخشی از این طرح در اختیار وزارت جهاد و بخش دیگر در اختیار وزارت نیرو است، بنابراین باید هر چه زودتر این موضوع مورد رسیدگی قرار گیرد.

استاندار سیستان و بلوچستان در پایان ضمن تشکر ویژه از کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی برای سه سفر نظارتی آن به این استان گفت: بسیاری از موانع در خصوص کشاورزی منطقه مانند موضوع هزار هکتاری که قرار است زیر کشت پنبه قرار گیرد، رفع شده و در کنار آن محدودیت واردات مرزی و ساخت مرغداری‌ها هم برطرف شده که قابل تقدیر است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید