گویا دلیل اصلی گرانی و افزایش قیمت‌ها در بازار میوه ورود پول‌های سرگردان از بازار‌های مالی به این بازار است. تورم ارتباط مستقیمی با سلامتی مردم جامعه دارد. هر میزان تورم بالا رود آسیب بیشتری به قشر کم درآمد جامعه وارد می‌شود، در حال حاضر شاهد حذف بسیاری از ویتامین‌ها و پروتئین‌ها از سفره مردم هستیم.


نقش دلالان در نرخ گذاری میوه

جواد ساداتی‌نژاد، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس: جو ایجاد شده در بازار میوه ناشی از فعالیت دلالان و واسطه‌ها است. همواره در تمام بازار‌ها شاهد هستیم که دلال و واسطه بیشتر از تولیدکننده و فروشنده کسب سود می‌کنند در حالی که کمترین زحمت را برای تولید محصول مورد نظر نکشیده اند. در بازار میوه نیز به همین منوال است. دلال بدون هیچ زحمت و مانعی میوه و محصولات کشاورزی را از باغدار و تولیدکننده می‌خرد و برای فروش به دیگر زنجیره‌های توزیع سود‌هایی نجومی کسب می‌کند. ضعف نظارت بر بازار میوه و محصولات کشاورزی موجب ورود دلالان به این بازار شده و دست تولیدکننده هم خالی مانده است.

در حال حاضر افزایش قیمت میوه از میدان تره‌بار تا فروشگاه‌های سطح شهر بسیار غیرمعقول است که این اختلاف قیمت نشان دهنده فعالیت واسطه‌ها و دلالی در بازار میوه است. به این ترتیب نقش دلال‌ها و واسطه‌ها در تعیین نرخ میوه به مراتب پررنگ‌تر بوده و قیمت‌ها نیز بالاتر است.

متاسفانه علی رغم همه پیگیری‌ها، بررسی‌ها، نظارت‌ها و نشست‌های کارشناسی وزارت صنعت، معدن و تجارت نتوانسته است در زمینه حذف دلالان محصولات کشاورزی و کاهش قیمت میوه در بازار اقدامی داشته باشد. در حال حاضر افزایش قیمت میوه در بازار شب عید را با توجه به وضعیت معیشتی مردم جامعه غیرقابل قبول می‌دانیم و در کمیسیون کشاورزی مجلس در زمینه ذخیره سازی میوه و تامین بازار شب عید نشستی را با حضور ستاد تنظیم بازار و وزارت جهاد کشاورزی تشکیل و تذکرات را هم داده ایم.


منبع: سایت خبری-تحلیلی شعار سال
19 اسفند 1399

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید