سید جواد ساداتی‌نژاد درسنندج گفت: مجلس امروز نگاه متفاوتی به کشاورزی در کشور دارد و حدود ۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات با کارمزد ۱۰ درصد برای کشاورزان در نظر گرفته شده است.

وی کشاورزی کردستان را توسعه نیافته خواند و گفت: توجه به توسعه ۵۰ هزار هکتار باغات مثمر در استان با ۲۵ هزار ایجاد شغل در پنج سال در دستور کار خواهد بود.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: ۱۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی در استان کردستان با ۲۴ هزار ایجاد اشتغال ایجاد می‌شود.

ساداتی نژاد افزود: افزایش ۱۳ هزار تن گوشت قرمز در استان در دست اقدام قرار دارد که بیش از ۷ هزار شغل در ۵ سال ایجاد می‌کند.

وی افزود: مجموع این طرح‌ها، درآمد سرانه در استان را برابر کشور افزایش داده و کمک شایانی به توسعه کردستان خواهد کرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: حوزه گلخانه در کردستان ضعیف است که برای ۱۹۰ هکتار گلخانه در دست اقدام استان بیش از یک هزار میلیارد تومان اعتبار لازم است.

ساداتی نژاد افزود: سالانه ۶۰ میلیون جوجه‌ریزی در استان در حوزه طیور انجام می‌شود که نشان از پتانسیل بالای استان در این استان است.

وی وضعیت کشت دیم در استان را مناسب ندانست و گفت: قابل قبول نیست که ۴۰۰ هزار هکتار زمین آیش در استان وجود داشته باشد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی افزود: در صنایع تبدیلی متاسفانه استان وضعیت خوبی ندارد و به ۲ هزار میلیارد تومان خط اعتباری در این حوزه نیاز دارد.

ساداتی نژاد افزود: باتوجه به اینکه کردستان ۸ درصد آب استان را تامین می‌کند و همین ظرفیت، توقع مردم استان را در این زمینه بالا برده و انتظارات به حقی در توسعه و استفاده در این بخش را دارند.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: انتقال آب از غرب استان به شرق استان نیاز ویژه‌ای در تامین اعتبار دارد.

ساداتی‌نژاد افزود: ۴۳۰۰ هکتار اراضی در سامانه انتقال آب سد آزاد است که ۴۳۰۰ شغل ایجاد کرده و باعث ایجاد باغات مناسب در منطقه می‌شود.


منبع: خبرگزاری صدا و سیما

21 اسفند 1399

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید