گفتگوی ویژه خبری 6 اسفند 1399 با موضوع زورآزمایی مسئولان تنظیم بازار با افزایش قیمت‌ها با حضور دکتر سید جواد ساداتی نژاد، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و آقای عباس قبادی معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت برگزار شد.ساداتی‌نژاد در این گفتگو اعلام کردند ظرفیت کارخانه‌های روغن‌کشی کشور 6 میلیون تن و ظرفیت کارخانه‌های تصفیه‌ی روغن 4 میلیون تن است در حالی که سال‌هایی داشته‌ایم که فقط 200 هزار تن دانه روغنی وارد کرده ایم. دلیل این که ظرفیت بسیار خوبی در این بخش وجود دارد اما از آن استفاده‌ای نمی‌شود، سود سرشار واردات روغن خام و کنجاله به صورت جداگانه است. نیاز ما در کشور سالانه حدود 1.5 میلیون تن روغن خام است که با توجه به آمار واردات کمبودی در مورد این محصول نباید وجود داشته باشد. بخشی از التهابی که در مورد روغن داشته‌ایم تصنعی و مصنوعی بوده است توسط افرادی که تمایل داشته‌اند ارز 4200 تومانی بماند.
دکتر سید جواد ساداتی نژاد اعلام کرد اجرای کامل طرح دانه‌های روغنی و اصلاح الگوی مصرف می‌تواند زمینه‌ساز رفع کلیه‌ی مشکلات مربوط به روغن در افق زمانی 5 ساله شود.رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، علت شکست تمام طرح‌های دانه‌های روغنی از ابتدای انقلاب تا کنون را مشکلات سیاست‌گذاری دانست. وی اظهار داشت در حال حاضر قیمت هر کیلو دانه‌ی روغنی کلزا 4600 است که توسط دولت تعیین شده است اما برای هزینه تولید آن برای کشاورز 12000 تومان است و طبیعی است که با این تفاوت فاحش کشاورز تمایلی به کشت این محصول نداشته باشد. نکته جالب اینجاست که واردات این محصول با قیمت 15000 تومان صورت می‌گیرد یعنی آن محصولی که ما می‌توانیم داخل کشور تولید کنیم و اشتغال‌زایی هم داشته باشد و با رخ دادن مشکلات ارزی برای تامین آن دچار چالش نشویم، بدون توجه به عواقب آن وارد می‌شود. امیدواریم با اصلاح قانون خرید تضمینی، تشکیل شورای قیمت‌گذاری و واقعی شدن قیمت محصولات کشاورزی شاهد جهش تولید دانه‌های روغنی نیز باشیم.دکتر سید جواد ساداتی نژاد پیرامون وضعیت بازار مرغ و تخم مرغ افزود: پس از بررسی‌های مکرر مسائل این دو محصول در کمیسیون کشاورزی جمع‌بندی نظر بنده این است که وزارت صمت و وزارت جهاد واقعا مدیریت در این حوزه ندارند.
ساداتی نژاد در پایان این گفتگو اظهار داشت نیاز صنعت پرورش طیور و میزان تولید آن مشخص است. خوراک طیور باید وارد شود و در مرغداری‌ها توزیع شود. بخش اول یعنی واردات خوراک به علت تخصیص ارز دچار اختلال شدید بوده است. به عنوان مثال در سال جاری میزان واردات ذرت بیش از سال گذشته بوده است اما علی رغم وفور این محصول در بازار، قیمت بالای این محصول توجیهی ندارد.
بخش دوم، بخش توزیع است. محصولی که با دشواری بسیار و به صورت کامل با ارز 4200 وارد می‌شود، در بازار قیمت‌های عجیب و غیرقابل قبول دارد که گواه فشل بودن نظام توزیع است. وزارت جهاد کار خود را درست انجام نداده است. سامانه بازارگاه هنوز که هنوز است دچار مشکل است. در حال حاضر نهاده‌ها 60 روز پس از این که مرغدار در سامانه بازارگاه درخواست خود را ثبت می‌کند به او تحویل داده می‌شود حال آن که کل فرآیند پرورش مرغ 45 روز است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید