سفر دکتر سید جواد ساداتی نژاد، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس به اردستان با حضور وی در نشست بررسی آخرین وضعیت اقدامات و مشکلات در بخش آب و کشاورزی در دانشگاه پیام نور شهرستان اردستان آغاز شد. در این نشست مشکلات کشاورزان پیرامون تامین نهاده برای مرغداران، انجام نشدن طرح‌های آبخیزداری از سال۹۷، تعدیل چاه های کشاورزی و درصد بالای پرداخت تسهیلات به کشاورزان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. لازم به ذکر است این سفر یک روزه خواهد بود. خبرهای تکمیلی در ادامه اعلام خواهد شد.

سیدجواد ساداتی نژاد در نشست جمع‌بندی این سفر، گفت: طی دو هفته آینده با حضور وزرای جهاد کشاورزی و نیرو نشست جمع‌بندی مصوبات این سفر در کمیسیون کشاورزی نهایی می‌شود.

 

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در زمینه تعادل بخشی چاه‌های کشاورزی مشکلات و اعتراضاتی وجود دارد که تنها مختص به شهرستان اردستان نیست، گفت: در اردستان شغل مردم باغبانی است و با زراعت تفاوت دارد، تعدیل پروانه چاه‌های آب در خصوص باغ معنایی ندارد و نمی‌توان باغ را از بین برد.

وی با اشاره به اینکه کشاورزان از همه بهتر وضعیت منابع آبی را درک می‌کنند، ادامه داد: در زمینه زراعت می‌توان تعدیل را اجرا کرد، شیب مصرف منابع آبی اردستان بعد از تعدیل پروانه‌ها کند شده و باید آب مورد نیاز گلخانه‌ها و دامپروری‌ها از محل صنعت تامین شود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در دشت کم آبی مانند اردستان هیچ درخواستی برای احداث گلخانه وجود ندارد، عنوان کرد: جهاد کشاورزی باید در اردستان به سمت کشت گلخانه‌ای حرکت کند، علیرغم نامناسب بودن وضعیت دشت اردستان نمی‌توان به بخش صنعت آب اختصاص نداد.

ساداتی‌نژاد با اشاره به اینکه تامین آب شتر داران نباید با مشکل روبه‌رو شود زیرا قدمت بسیار زیادی دارند، افزود: لایروبی رودخانه‌های اردستان با توجه به سیلاب‌های منطقه نیازمند توجه ویژه است، مباحث مطرح شده نشان می‌دهد که الگوی کشت بخوبی در اردستان اجرا نشده است و به کشاورزان برای کشت هایی که کم آب بر هستند، توصیه ای نمی‌شود.

وی با تاکید بر اینکه کشت گیاهان دارویی و گلخانه‌ای باید ترویج داده شود، عنوان کرد: در لایحه بودجه سال آینده ۸ هزار میلیارد تومان یارانه سود تسهیلات درنظر گرفته شده است از این محل باید سهم بیشتری در اختیار استان اصفهان قرار بگیرد تا بتوانیم کشت گلخانه‌ای را ترویج دهیم.

ساداتی نژاد با اشاره به اینکه بنیاد مستضعفان را مجاب می‌کنیم تا گلخانه بزرگی در اردستان احداث کند، ادامه داد: جو مورد نیاز دام‌های مرتعی و نهاده کارخانه‌های تولید دام باید در اختیار آنها قرار بگیرد، استان اصفهان به پرورش دام‌های پر بازده نیاز دارد و این موضوع بسیار کمک کننده است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه روند صدور مجوز دام‌گاه‌ها باید تسهیل شود، گفت: قصد داریم طی دو سال سند اراضی کشاورزی صادر شود زیرا در حال حاضر کشاورزان برای تضمین تسهیلات دریافتی دچار مشکلاتی هستند.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به دلیل ریزش دیواره برخی از چاه‌های کشاورزی نیاز به تغییر مکان دارند؛ فاصله ۳ ماهه صدور پروانه جابجایی چاه‌ها موجب از بین رفتن محصولات می‌شود، گفت: منابع مناسبی در لایحه بودجه سال آینده برای اجرای طرح‌های آبخیزداری در نظر گرفته شده است، استان اصفهان و شهرستان اردستان باید در اولویت اجرای طرح‌های آبخیزداری قرار بگیرد.

نشست حاضر با حضور جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولین دولتی برگزار شد:

  • دکتر سید جواد ساداتی نژاد ریس محترم کمیسیون کشاورزی؛
  • سیدصادق طباطبایی نژاد، دبیر محترم کمیسیون و نماینده مردم شریف شهرستان اردستان؛
  • دکتر خدارحمی، مدیرعامل بانک کشاورزی؛
  • آقای برومند، معاون محترم وزیر جهاد کشاورزی در امور باغات؛
  • آقای دکتر رضایی، معاون محترم وزیر جهاد کشاورزی در امور دام و طیور؛
  • آقای دکتر افلاطونی، معاون سازمان جنگل‌ها؛
  • و آقای دکتر حاج رسولی‌ها، مدیر عامل محترم منابع آب ایران 

9 بهمن 1399

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید