سیدجواد ساداتی‌نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست امروز کمیسسون کشاورزی، گفت: دستور کار اول جلسه امروز کمیسیون کشاورزی در خصوص ﺑﺮﺭﺳﯽ ﻻﯾﺤﻪ ﺍﺻﻼﺡ ﻣﺎﺩه 25 ﻗﺎﻧﻮﻥ ﻣﺒﺎﺭﺯه ﺑﺎ ﻗﺎﭼﺎﻕ ﮐﺎﻻ ﻭ ﺍﺭﺯ بود.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در ماده ۲۵ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز صادرات انواع حیوانات کمیاب بدون مجوز سازمان حفاظت از محیط زیست جرم محسوب می‌شود، افزود: متاسفاته در ماده ۲۵ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص واردات حیوانات تکلیفی مشخص نشده بود این در حالی است که امکان دارد برخی گونه‌ها برای محیط زیست کشور خطرزا باشند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بر اساس لایحه اصلاح ماده ۲۵ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز که در کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی تصویب شد واردات و صادرات انواع حیوانات وحشی بدون مجوز و به صورت غیر قانونی جرم محسوب می‌شود.

دستور کار دوم کمیسیون کشاورزی مجلس ﺑﺮﺭﺳﯽ ﻃﺮﺡ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺍﺧﺘﯿﺎﺭ ﺑﻪ ﺩﻭﻟﺖ ﺟﻬﺖ ﮐﻤﮏ ﺑﻪ ﭘﺮﻭﮊﻫﺎﯼ ﺯﯾﺮﺑﻨﺎﯾﯽ بود.

در حال حاضر کارفرمای پروژه‌های زیربنایی قبل از اجرای پروژه باید ۲۰ درصد از هزینه کل پروژه را نقدا تحت عنوان حق بیمه، مالیات بر ارزش افزوده و هزینه آزادسازی اراضی پرداخت کنند. این هزینه سنگین باعث می‌شود که بسیاری از پروژه‌های زیربنایی نیمه‌کاره رها شوند.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه براساس طرح ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺍﺧﺘﯿﺎﺭ ﺑﻪ ﺩﻭﻟﺖ ﺟﻬﺖ ﮐﻤﮏ ﺑﻪ ﭘﺮﻭﮊﻫﺎﯼ ﺯﯾﺮﺑﻨﺎﯾﯽ هزینه‌های بیمه، مالیات بر ارزش افزوده و آزادسازی اراضی پس از اتمام پروژه از کارفرما دریافت می‌شود، ادامه داد: پس از بحث و بررسی فراوان، طرح ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺍﺧﺘﯿﺎﺭ ﺑﻪ ﺩﻭﻟﺖ ﺟﻬﺖ ﮐﻤﮏ ﺑﻪ ﭘﺮﻭﮊﻫﺎﯼ ﺯﯾﺮﺑﻨﺎﯾﯽ به کمیته بیمه و حوادث به کمیسیون کشاورزی ارجاع داده شد.

10 آذرماه 1399

منبع: خبرگزاری خانه ملت

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید