سوال بزرگ کمیسیون کشاورزی از رئیس جمهور درباره آشفتگی بازار نهاده های دامی این است که چرا اختیارات وزارت جهاد کشاورزی بازنمی‌گردد. سید جواد ساداتی ‌نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس در تشریح نشست امروز(یکشنبه 25 آبان ماه) کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با وزیر جهاد کشاورزی، گفت:

دستور کار نشست امروز با وزیر جهاد کشاورزی در ادامه نشست‌های کمیسیون در خصوص کمبود نهاده‌های دامی و قیمت مرغ و تخم مرغ وابسته به نهاده است. متاسفانه علی رغم پیگیری‌های بسیار زیاد و بازدیدهای کمیسیون کشاورزی از گمرکات کشور مشکلات تامین نهاده دامی وجود دارد. در حال حاضر 2 میلیون و 300 هزار تن کمبود نهاده دامی در کشور وجود دارد و تامین ارز مورد نیاز واردات نهاده‌های دامی از سوی بانک مرکزی دچار چالش شده است.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در گمرکات ترخیص و خروج نهاده دامی دچار مشکل شده و با دپو نهاده مواجه هستیم، عنوان کرد: کماکان سامانه بازارگاه، گمرک و انبارها با یکدیگر هماهنگ نیستند و این موضوع تصمیم گیری را دچار مشکل می‌کند. مهمترین تصمیم درحال حاضر می‌تواند بازگردانی اختیارات حوزه بازرگانی نهاده‌های کشاورزی، دامی و صادرات محصولات کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی باشد. دو وزیر جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت طی توافقی اختیارات حوزه بازرگانی کشاورزی را به وزارت جهاد کشاورزی بازگرداندند، اما رئیس جمهور با این توافق مخالفت کرد.

عمده آشفتگی در قیمت محصولات در بازار، به دلیل عدم وجود پاسخگوی واحد است. بسیاری از سوالات مطرح شده در نشست امروز با وزیر جهاد کشاورزی بدون پاسخ ماند، زیرا اطلاعات در اختیار وزیری دیگری است و وزارتخانه دیگری تصمیم‌گیری می‌کند. سوال بزرگ کمیسیون کشاورزی در فضای کنونی حوزه امنیت غذایی در تامین نهاده‌های دامی این است که چرا رئیس جمهور اجازه بازگشت اختیارات به وزارت جهاد کشاورزی را نمی‌دهد. همه متخصصان می‌دانند دلیل آشفتگی بازار نهاده‌های دامی عدم اختیارات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی بر خلاف قانون مصوب مجلس شورای اسلامی است.

موضوع تامین نهاده دامی در نشستی با حضور وزیر جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و رئیس بانک مرکزی مورد پیگیری قرار می‌گیرد. امیدواریم توصیه‌ها و تصمیمات گرفته شده در نشست امروز در تامین نهاده‌های دامی تاثیرگذار باشد و قیمت مرغ و تخم مرغ را ساماندهی کند. تا زمانی که اختیارات حوزه بازرگانی بخش کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی بازگردانده نشود و ارز مورد نیاز را تامین نکنند آشفتگی حوزه قیمت‌ها برطرف نمی‌شود. میزان نهاده دپو شده در گمرک بسیار بالا بوده هرچند بخشی از آن ترخیص شده، این میزان نشان می‌دهد بین کمرگ و سامانه بازارگاه هماهنگی وجود ندارد.

25 آبان ماه 1399

منبع: خبرگزاری خانه ملت

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید