امروز باید شرکت‌های دانش بنیان پای کار زعفران بیایند و ارزش افزوده این محصول استراتژیک را افزایش دهند. ماده کروسین زعفران این ظرفیت را دارد که ارزش افزوده زعفران را تا میلیاردها تومان افزایش دهد. دکتر سید جواد ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در گفتگوی خود با خبرگزاری صدا و سیما در خصوص خبر حل مشکل خرید تضمینی زعفران گفت:

به دنبال جلساتی که با مسئولان بخش‌های مختلف اقتصادی و کشاورزی کشور داشتیم، از امروز خرید زعفران نگین هرکیلو ۱۳ میلیون تومان و زعفران پوشال هرکیلویی ۱۱ میلیون تومان توسط سازمان تعاون روستایی شروع شد. این اقدام باعث می‌شود که یک حرکت جدی در بخش زعفران، رقابت میان بخش خصوصی و ایجاد انگیزه میان زعفران‌کاران برای کشت به وجود آید.


ساداتی نژاد افزود: محصول زعفران یک محصول راهبردی صادراتی برای کشور محسوب می‌شود و حدود ۲۴۰ هزار نفر در این حوزه فعالیت می‌کنند. برای کشت هر هکتار زعفران حداقل هشت و نیم میلیون تومان هزینه صرف می‌شود، اما قیمت این محصول هشت میلیون تومان است. این امر باعث شده بود که کشاورزان انگیزه‌ای برای کشت زعفران نداشته باشند.
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: در زنجیره زعفران ماده موثری به نام کروسین وجود دارد که از هر ۱۰ کیلو زعفران، یک کیلو کروسین به دست می‌آید و قیمت هر کیلوی آن یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است. با این شرایط ما یک فرصت ۱۰ برابری ارزش افزوده را از دست می‌دهیم، بخش‌های علمی و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان باید در این زمینه اقدامات خود را برای افزایش ارزش افزوده این کالای اساسی در کشور آغاز کنند.

12 آبان ماه 1399
منبع: خبرگزاری صدا و سیما

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید