نشست هم اندیشی محیط زیست با حضور دکتر حشمتی مدیر کل محیط زیست استان اصفهان،دکتر ساداتی نژاد نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل و ریاست کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی و محیط زیست مجلس،و مسئولین محیط زیست شهرستان‌های منطقه کاشان و آران و بیدگل امروز شنبه 12 مهرماه 1399 در محل اتاق بازرگانی کاشان برگزار شد.

دکتر ساداتی نژاد در ابتدای این نشست ضمن اشاره به تعارضات بین توسعه صنایع و مدیریت محیط زیست، این مسئله را چنین توضیح دادند: وقتی تعارضاتی در توسعه پیش می‌آید، تمام فشار روی محیط زیست می‌آید در حالی که همه زندگی و حیات ما وابسته به محیط زیست است، هم باید از محیط زیست حمایت کنیم، هم با توجه به علم و فناوری که امروز وجود دارد، از بستر محیط زیست، با رعایت آن بتوانیم مسیر توسعه را ادامه بدهیم.

دکتر ساداتی نژاد نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل ضمن تاکید بر ضرورت تدوین یک نقشه راه ویژه برای ارتقاء و توسعه محیط زیست منطقه، به مهمترین مسائل این حوزه به عنوان مهمترین اولویت‌های پیش روی محیط زیست دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل پرداختند:

این اولین جلسه‌ای است که ما برای محیط زیست در دو شهرستان در این دوره جدید گذاشته‌ایم، با توجه به اینکه این دوره بنده در کمیسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی مسئولیت دارم، لازم است یک نقشه راهی داشته باشیم و با هم حرکت کنیم تا سامانی به این بخش بدهیم. ذکر مشکلات و به تنهایی نشستن، ما را به رفع آن مشکل رهنمون نخواهد کرد. باید یک نقشه راه کلان داشته باشیم تا بتوانیم کمک کنیم حوزه محیط زیست استان در این دوره ارتقاء پیدا کند.

چاله زباله

ما در هر دو شهرستان یک مجموعه‌ای برای دفن زباله داریم و نمی‌توانیم نسبت به آن ناراحت باشیم. مردم ناراحتند و مردم ابوزیدآباد نسبت به این مسئله بارها طومار نوشتند، مراجعه به ما داشته‌اند، به مسئولین مراجعه کرده‌اند. به مسئولین مراجعه کرده‌اند. این مسئله را باید با یک نگاه علمی حل بکنیم. شهرداری و شهرداری‌ها نمی‌تواند بی‌تفاوت باشد. هم باید دفن علمی بشود و هم اینکه تکنولوژی امروز به کمک آمده و شرکتی که الان در آنجا مستقر هست، باید از صندوق محیط زیست و از مدخل‌های دیگر به آن کمک کرد، بخش خصوصی باید بتواند فناوری خود را ارتقاء بدهد و آنجا علی‌رغم اینکه ما اسمش را زباله می‌گذاریم، ظرفیت صنعتی و اشتغال‌زایی فراوان دارد و خودش یک ثروت است.

پسماند گلابگیری

این موضوع برای ما در حوزه اشتغال بسیار مهم است. درصد زیادی از اشتغال ما در منطقه به حوزه کلابگیری، چه سنتی و صنعتی آن وابسته است. ما باید راهکاری ارزان برای آن درست کنیم. لذا این هم مسئله‌ای هست که مردم و بخش خصوصی باید در آن دخالت کنند و دانشگاه هم سازو کار ارزانی برای اینها تبیین کند.

تجهیزات پایش اطلاعات

در استان اصفهان در حوزه پایش اطلاعات ضعیف هستیم، در شهرستان آران و بیدگل هیچ ابزاری نداریم، در کاشان هم سیستمی هست که مشکلاتی دارد. خواهشم این است هر تعدادی که شما فکر می‌کنید در منطقه کاشان و آران و بیدگل نیاز است، اعلام کنید تا بتوانیم تقویت کنیم و به شرایط پایداری برسیم.

پارک‌ها و مناطق حفاظت‌شده

آقای دکتر حشمتی، پارک‌ها و مناطق حفاظت‌شده ما حقوق مردم را رعایت کنند، پایدار خواهند بود اما اگر رعایت این حقوق مردم و توسعه آینده را روزی که تصمیم می‌گیریم انجام ندهیم، این همان جنگ و گریز هر روزه و افزایش تخلفات خواهد شد. ما نگاه محیط زیستی داریم اما صنعت هم یک اقتصادی دارد. اقتصاد از صنعت درنیاید هر چه باشد تعطیل می‌شود. این را باید نشست و برایش سازوکار استخراج کرد. این منطقه با شرایطی که فاصله و مسائل زیست محیطی در آن رعایت بشود، یعنی ما باید به صنعت کمک هم بکنیم، چون او در صورتی می‌تواند اوامر ما را در محیط زیست اجرا کند که اقتصاد آن جواب بدهد. 

 اعتقادم این است موقعی که می‌خواهیم منطقه‌ای را حفاظت‌شده اعلام کنیم، مسئولین باید بیایند بنشینند، توجیه هم بشوند، که چه اتفاقی می‌افتد. اگر منطقه، حفاظت‌شده اعلام بشود، چه ممنوعیت‌هایی روی آن هست. اول جاهایی را که حوزه توسعه ما هست، خارج کنیم از آنجا تا بعدا دچار تعارض نشویم. وقتی یک منطقه حفاظت شده اعلام شد، شما بخواهید یک سانتی متر کم و زیاد کنید، مصیبتی است. این به هوش مدیر ما بستگی دارد. وقتی در منطقه، رئیس اداره جهاد کشاورزی من، رئیس اداره میراث فرهنگی من توقع نداشته باشید، وقتی می‌خواهید یک جا را حفاظت شده اعلام کنید، او بداند چه قانونی بر او مترتب است. لذا اینجا نیاز است رئیس اداره محیط زیست ما بنشیند و بگوید من می‌خواهم اینا را منطقه ویژه اعلام کنم. با انجام این کار این محدودیت‌ها روی این منطقه خواهد آمد. روزی که کار می‌خواهد شروع بشود، متولی محیط زیست منطقه فردی است که در شهرستان است و تا بخواهد به شورای عالی محیط زیست برسد، یک سال، دو سال فرآیند طی می‌کند و آن بالا تصویب می‌شود. لذا نقطه شروع را باید دقت کرد.

معادن روستایی

در حال حاضر در روستاهایمان مشکل معادن را بیشتر از هر جای دیگری داریم که نمونه‌اش روستای جوشقان استرک است. فضای بسیار بدی و سختی دارد. علی رغم اینکه قانون معادن را من مسلط هستم و عضو ناظر شورای معادن استان اصفهان هستم، هر کمکی که در این زمینه لازم باشد بنده خواهم کرد. معدن جزو ارزاق اقتصادی ماست و نباید تعطیل شود. اصلا حرف ما این نیست، ولی معدن باید وظایفش را درست و دقیق انجام دهد. لذا ما حمایت می‌کنیم و محیط زیست هم با قدرت و قوت بماند و کسانی که منافع معدن را می‌برند باید سهم‌شان را بدهند در مشکلاتی که معدن برای محیط زیست انجام می‌دهد.

ریزگردها و تثبیت شن‌‌های روان

این بحث را با آقای منصور رئیس سازمان جنگل ها هم صحبت کردیم و نشستی هم با آنها خواهیم داشت که بتوانیم ساماندهی در این حوزه داشته باشیم.

واگذاری اختیارات به دو شهرستان

انقدر مشکلات ما در 50 کیلومتری استان زیاد است، چون استان بزرگ است واقعا تمام ذهن مدیر کل استان اصفهان و معاونین‌اش را گرفته است. لذا من نظرم این است که اختیارات را به این دو شهرستان شمال اصفهان با این حجم جمعیتی تفویض کنید. حداقل بخش زیادی را به محیط زیست کاشان و معاونین‌شان بدهید. این اختیارات را به کاشان بدهید که حداقل در آران و بیدگل ما نخواهند به اصفهان بیایند. بالاخره فرمانداری ویژه هست و سازوکار هم دارید. حتما از آقای کلانتری هم بخواهید و اذن بگیرید مواردی را من به شما کمک می‌کنم. یک تفویض اختیار به محیط زیست کاشان بدهید برای مسائلشان همین جا تصمیم بگیرند، سر هر چیزی دائما در این منطقه تردد نکنند. اولین کسی که باید دنبال واگذاری اختیارات در استان و ادارات باشد محیط زیست است، این خود یک کار محیط زیستی است، که این همه آدم در این مناطق تردد نکنند، آلودگی ایجاد کنند و تصادفات جانی و مالی اتفاق بیافتد برای اینکه ما چهارتا کاغذ می‌خواهیم یا کارشناسی بلند شود از آنجا بیاید بالاخره از ظرفیت‌های استان استفاده بکنیم.

شرکت‌های آلاینده

ما در کاشان و آران و بیدگل صنایع آلاینده داریم. عدد ما در کاشان و آران و بیدگل عدد واقعی نیست. من این را به شفافیت می‌گویم. نه تنها در کاشان و آران و بیدگل نیست، در استان اصفهان هم واقعی نیست، در کشور نیز تعداد صنایع آلاینده ما واقعی نیست. اگر عدد صنایع آلاینده ما دقیق باشد، عوارض آلایندگی را به صندوق محیط زیست بریزند؛ محیط زیست می‌آید بگوید من پول ندارم؟ انقدر مظلوم باشد و هیچ کاری نتواند انجام بدهد. عدد، عدد سرسام‌آوری است اگر از صنایع آلاینده بگیریم بریزیم در صندوق محیط زیست و خرج محیط زیست کنیم. چون تا الان این پول در سازمان محیط زیست نمی‌آمده و شهرداری می‌رفته است، خب چه انگیزه‌ای محیط زیست دارد که بیاید و این را صنعت آلاینده معرفی کند؟ چیزی وارد محیط زیست نمی‌شود. من نمی‌گویم نداریم اما اگر پول بیاید در جای خودش، حتما شما صاحب تجهیزات از نوع فناوری بالایش می‌شوید. حتما صاحب تجهیزات خودرویی هم می‌شوید برای اینکه روی حوزه محیط زیستی‌تان نظارت کنید. حتما می‌توانید شرکت‌هایی را به خدمت بگیرید که برود و ارزیابی دقیق برای شما انجام بدهد.

استفاده از ظرفیت دانشگاه در منطقه

من خواهشم این است این را عنایتی بکنید. ما در کاشان متخصص حوزه محیط زیست داریم. لذا انتظارمان این است از نیروهای بومی در حوزه محیط زیست اینجا استفاده بشود. البته ما رد نمی‌کنیم، حوزه دانشگاهی و علم یک حوزه عمومی است. حتما ما در دانشگاه اصفهان ما عزیزان متخصص حوزه محیط زیست داریم اما در منطقه، چون دانشگاه کاشان گروه محیط زیست دارد، این ارتباط و این ظرفیت را باید استفاده کرد. من از دو رئیس اداره‌ام می‌خواهم حتما به این موضوع عنایتی داشته باشند. در موضوعات محیط زیستی از این حوزه استفاده بکنید.

کوره‌های آجرپزی آران و بیدگل

اگر مکان‌یابی‌ کگوره‌های آجرپزی آران و بیدگل درست نیست، اگر اتفاقی رخ داده، این ضعف محیط زیست است. آقای اعتماد اعلام کردند، ما تصفیه‌خانه زدیم، همین الان از من به عنوان یک آدم منابع طبیعی بپرسید، می‌گویم معلوم است باد غالب ما این سمت است؟ مگر می‌شود شما در این منطقه زندگی کنید ندانید مسیر باد غالب منطقه از کجاست؟ تصفیه‌خانه دقیقا در مسیر باد غالب قرار گرفته است. خب این مکان‌یابی شده، از محیط زیست استعلام نشده است؟ اگر استعلام نشده است، محیط زیست نباید اجازه می‌داد تا استعلام نشده است ایجاد شود. الان شده و میلیاردها تومان اینجا سرمایه‌گذاری شده است نمی‌شود که جمع کرد و در آن را بست. ببینید بعضی اتفاقات، اتفاقی است که زمان شروع آن را باید دقت کنیم، کوره‌های آجرپزی هم همینطور است. کجا زده شده؟ اگر در مسیر باد غالب است که باید حواسمان می‌بوده است. یعنی محیط زیست این طور مواقع است که باید آژیر آن به صدا دربیاید و الا اگر در موقع لزوم شما آژیر نکشید، بعد از آتش‌سوزی، حالا سی‌ سال بعد آزیر بکشید، دیگر به چه درد می‌خورد. لذا این بحث را باید به عنوان یک کار باید به آن بپردازیم و من هم آمادگی دارم.

تقویت NGO درمنطقه است

گزارش شما یک مقدار برای بنده نگران کننده بود که ما کلا در کاشان 3 مورد NGO داریم و هر سه مجوز ندارند. آران وبیدگل هم گویا 2 مورد دارد. لذا خواهشم این است هر دو رئیس اداره ما، چون نگاه آقای حشمتی به NGO ها نگاه حمایتی هست. چون اینها حامیان محیط زیست و حیات انسانی در منطقه است. لذا من خواهشم این است از فعالیت NGOها داشته باشیم. از هر دو فرماندار عزیزمان هم درخواست می‌کنیم، از حوزه‌های مردم نهاد ما حمایت کنند. بعضی فعالیت‌های محیط زیستی را به NGOها بدهیم. مردم با افراد مردمی کنار بیایند. اینها راحتتر میتوانند پیام محیط زیست را به مردم برسانند.لذا اینها را ما باید به مردم بسپاریم، مردم با مردم خودشان صحبت کنند و راحتتر این مسائل را جا می‌اندازند.

12 مهرماه 1399

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید