موضوع آب در کشور ما به مدیریت یکپارچه نیاز دارد. برای رسیدن به این مدیریت یکپارچه لازم است مدیریت آب بین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو تعدیل شود.  سیدجواد ساداتی‌نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در تشریح نشست کمیسیون، گفت:

در نشست روز گذشته در زمینه وضعیت آب‌های زیرزمینی کشور توسط وزارت نیرو و نحوه استفاده از آب در حوزه‌های کشاورزی و صنعت توسط وزارت جهاد کشاورزی گزارشی ارائه شد. در خصوص میزان درصد استفاده بخش کشاورزی از منابع آبی بین وزارت جهاد کشاورزی و نیرو اختلاف نظر وجود دارد. وزارت نیرو اعتقاد دارد 90 درصد منابع آبی در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد در حالی که وزارت جهاد کشاورزی معتقد به استفاده 56درصدی است.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل تاکید کرد: در نشست کمیسیون کشاورزی مشهود بود که در زمینه میزان مصرف منابع آبی کشور در حوزه کشاورزی اختلاف آمار میلیارد متر مکعبی وجود دارد. وزارت نیرو در حال بررسی و تصویب مقررات جامع آب است، بحث جامع آب باید مورد قبول هر دو وزارتخانه نیرو و جهاد کشاورزی باشد در غیر این صورت قابلیت طرح در مجلس را ندارد.

همچنین در این نشست در خصوص مسائل و مشکلات موجود در زمینه تعدیل پروانه‌های آب، فناوری در جهاد کشاورزی، کاهش عملکرد اراضی دیم کشور، ضایعات محصولات کشاورزی، آبخیزداری، حفاظت منابع آبی، فناورزی تولید بذر و اختلاف بین عملکرد کشاورزی نمونه با متوسط کشوری مباحثی مطرح شد که نشان می‌داد دو وزارتخانه همگام با یکدیگر حرکت نمی‌کنند.

دکتر ساداتی‌نژاد در پایان با تاکید بر اینکه موضوع آب به مدیریت یکپارچه نیاز دارد، خاطرنشان کرد: مقرر شد کمیته تخصصی آب به روند ادامه بررسی‌های خود ادامه دهد، تلاش می‌کنیم با جلسات مختلف بین وزارت جهاد کشاورزی و نیرو همکاری و تعامل ایجاد کنیم تا به خروجی واحدی که هر دو وزارتخانه بر روی آن توافق داشته باشند دست پیدا بیابیم.

7 مهرماه 1399

منبع: خبرگزاری خانه ملت

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید