آیین کلنگ‌زنی و طرح توسعه شرکت فولاد امیرکبیر کاشان از مهمترین خبرهای دهه اول شهریورماه 1399 بود که در محل منطقه ویژه اقتصادی کاشان با دعوت از دکتر خداداد غریب پور معاون وزیر و رئیس سازمان ایمیدرو و با حضور دکتر ساداتی نژاد نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل و جمعی از مسئولین شهرستان و استان برگزار گردید.

دکتر سیدجواد ساداتی نژاد اشاره ضمن اشاره به دستاورهای منطقه اقتصادی از ابتدای شروع تا الان، به ضرورت ادامه و توسعه این صنعت ویژه در منطقه کاشان و آران و بیدگل اشاره کرد و توضیح داد: بر اساس سند توسعه فولاد مبارکه، دو فاز باید در این شرکت، فاز توسعه انجام می‌شد. یکی بحث گالوانیزه بود یکی هم بحث ورق رنگی که ما انتطارمان این است این دو انجام بگیرد. یک فاز مقدماتی هم به این سند اضافه شد که بحث نورد سرد است.

ایشان در ادامه به انتظار منطقه کاشان و آران و بیدگل از فولاد مبارکه اصفهان اشاره کردند و گفتند: ما انتظارمان از استان اصفهان خیلی بالاست. وقتی فولاد مبارکه در اصفهان است، انتظارمان این است که ابتدا به خودش برسد یعنی به اصفهان‌های خودش. وقتی ببینیم فراموش می‌شویم، حرف ما این است ماها  که ما از خود این استان هستیم، اینجا فراموش شدیم.

آقای دکتر غریب پور در این رابطه همت کردند. واقعا از ایشان ممنونم و مدیون ایشان هستیم. تا امروز دو تا وزیر ودو سرپرست رفته است تا ما امروز به اینجا رسیدیم. خواسته ما این بود که فاز دوم بماند. چون عمده اشتغال مستقیم منطقه ما، یعنی اشتغال 400 تا 500 نفر در فاز دوم اتفاق می‌افتد در حالی که در فاز اول پروژه، اشتغال مستقیم تا 80 نفر بود. کاشان بهترین تولید گالوانیزه کشور را دارد قطب است. اگر فاز دوم اجرا نشود، به مرور این جایگاه از دست خواهد رفت.

شرکت فولاد مبارکه، یک شرکت برجسته فنی است برای خود شما که صاحب آن هستید و حتما از ما به آن دلسوزتر هستید. انشاء‌الله بتوانید افق‌های پیش رو را  با سرعت پیش ببرید کاشانی‌ها مهمانوازند. مردمی هستند که اگر شما کار کوچکی بکنید، صدها بار تکرار می‌کنند. سال 97 و 98 شما زحمت کشیدید و سود اینجا را نبردید.خواهش ما هم این است که در سال‌های آینده تقسیم سود انجام ندهید. که بتواند منابع آن به خوبی تنظیم بشود، با سرعت، طبق قراری که گذاشتیم انشاء‌الله این فاز به نتیجه برسد و انشاء الله بتوانید فاز 2 را شروع کنید تا محصول از اینجا نخواهد برود ورق تاراز را تامین کند، بلکه ورق خط دوم خود را تامین کند.

خواهش دیگری که من دارم، برای اینکه پروژه سرعت بگیرد، عموما این گونه است، کسانی که در میدان هستند، آنها عامل کندی و تندی یک پروژه هستند. بالاخره پروژه فولاد مبارکه کار خود را در اصفهان انجام می‌دهد. هیئت مدیره و مدیرعامل اختیارات داشته باشد که بتواند با سرعت تصمیم بگیرد و در میدان کار را پیش ببرد. خواهشم ما این است که اختیارات هیئت مدیره و مدیرعامل را زیاد کنند و اینها بتوانند به موقع تصمیم بگیرند و کار انشاء‌الله به ثمر برسد.

همچنین خواهش ما این است که در استخدام پیمانکاران، اولویت را به پیمانکاران کاشانی بدهید، در خریدها خرید را ابتدا به خرید از صنایع کاشان بدهید و در استخدام‌ها نیروهای بومی کاشانی و کسانی که مهندس هستند، تحصیل کرده هستند استفاده بکنید. شروع پروژه برای ما مهم است. خواهش ما این است که عنایت کنید در اسرع وقت کلنگی که امروز زده شد، انشاء‌الله کار اجرایی آن هم شروع شود.

ایشان در ادامه خطاب به آقای دکتر رضایی استاندار استان به جایگاه و نقش نماینده ولی فقیه کاشان در به ثمر نشستن این پروژه اشاره کردند و گفتند: امروز ما در محضر آیت‌الله سلیمانی هستیم. حضور ایشان به عنوان کسی که نماینده ولی فقیه در منطقه است یک پیام مهم دارد. به حکم حضرت آقا ما تنها شهرستانی در کشور هستیم که غیر از مرکز استان از نعمت نماینده ولی فقیه برخورداریم. این نگاه ویژه حضرت آقا در حکم آیت‌الله سلیمانی است که حد نصاب کامل را به کاشان داده‌اند و تعاریف عجیبی از این مردم و استقامتشان از ابتدای انقلاب ضمن اشاره به مشاهیر و تاریخ آن کرده‌‎اند. گاهی مسئولین ما سنسورهاشون خاموش است. حرف مقام معظم رهبری را باید اینگونه شنید که از تو به یک اشاره از ما به سر دویدن.

در این پیام حضرت آیت الله سلیمانی با آن شاخصه‌ها و برجستگی‌هایی که در جاهای مختلف در مناطق سخت کشور کار انجام داده‌اند را برای کاشان انتخاب کردند و در حکم ایشان را نماینده ولی فقیه در تمام وجوه خوانده‌اند. دوم در منطقه منصوب کرده‌اند درحالی که تا قبل از این نماینده ولی فقیه در شهر کاشان ذکر کرده‌اند.  این نگاه حضرت آقاست وقتی به منطقه کاشان نگاه می‌کند و ولی فقیهی را در یک استان، که این منطقه شمال استان را نمایندگی بکند منصوب می‌کند. مسئولین ما باید این پیام را دریافت کنند. ایشان فرد واقعا اجرایی و با سوابق خوب است و بند ه مطمئن هستم در این دوره، در حوزه ارتقاء و توسعه، تحولات بزرگی را با وحدت و انسجام مجموعه شاهد خواهیم بود که حمایت شما عزیزان را هم درخواست داریم.

در ادامه دکتر ساداتی نژاد با اشاره به صنایع حاضر در منطقه، به مسئولیت اجتماعی این صنایع در قبال منطقه کاشان اشاره کردند و در ضمن بحث خود به نقش شرکت سایپا در در این رابطه انتقاداتی را مطرح کردند: یکی از شاخصه‌های شرکت‌های صنعتی مسئولیت اجتماعی آنهاست. یکی از بزرگترین اعتراضات ما در حال حاضر به سایپاست. حضور سایپا در منطقه چه کار می‌کند؟ می‌گوید من برای شما 4 هزار اشتغال ایجاد کردم. بله اشتغال ایجاد کرده‌اید اما 4500  نفر از پرسنل ما و مردم ما دارند، خدمت می‌دهند به شرکت شما که تولید داشته باشید. پس آب و برق و گاز و هوا و همه وجود این منطقه استفاده می‌کنید. مسئولیت اجتماعی در دنیا رسم است.اصلا شرکت‌ها را یکی از جوایزی که به شرکت‌ها می‌دهند اینکه باید مسئولیت اجتماعی انجام بدهد. سایپا در منطقه کاشان چه کار می‌کند؟ دقیقا کجاست؟ وجود ندارد. حضور ندارد. هر شرکت خودروسازی در جهان شما ببینید، در هر شهری هست المان‌های شهری‌اش را می‌بینید که آن شرکت حضور دارد.

فولاد مبارکه یک پرچم پُرافتخار حوزه صنعت در ایران ماست که الحمدلله در استان اصفهان واقع شده و خدمات بزرگی هم به اصفهان می‌کند. حجم زیادی از توسعه شهر اصفهان مدیون فولاد مبارکه است. در خود مبارکه در زرین شهر و جاهای مختلف خدمات زیادی کرده‌اند. اینها ارزشمند است. ما دست همه مدیران و کسانی که در فولاد مبارکه زحمت می‌کشند را می‌بوسیم اما کاشان هم جزوی از این مجموعه هست. کارهایی هم انجام شده است. یعنی در دوره جدیدی که  فولاد مبارکه آمده که نسبت به قبل صفر بوده حرکت اتفاق افتاده است. جای تقدیر هم دارد.

اما انتظار ما زیاد است.شما از آب و برق و گاز و منابع منطقه استفاده می‌کنید. پس باید در منطقه سازندگی ایجاد کنید. باید مردم منطقه طعم حضور شما را بچشند. لذا انتظار من این است که فولاد مبارکه در این منطقه حضور پررونق‌تری را داشته باشد. دولت جمهوری اسلامی، یک ورزشگاه 15 هزار نفری در منطقه کاشان ساخت.این همه جوان در شهر با 600 هزار نفر جمعیت است.ما درخواست کنیم یک تیم را شما در این ر ورزشگاه اسپانسری کنید، جوانان ما هم بیایند. یک نشاطی، یک شوری، اتفاق بیافتد یا اینکه بیاید یک تیم دست دوم خودتان را به کاشان منتقل کنید.

درخواست امروز ما این است که ما در کاشان یک رادیو کاشان می‌خواهیم. این رادیو در حال حاضر خودگردان و مردمیاست و از رادیو به سیما هم تبدیل شده است. برنامه‌های مستقیم و با کیفیت عالی به گفته صدا و سیمایی‌ها با کیفیت پخش می‌کند . تا به امروز یک ریال دولت جمهوری اسلامی صدا و سیما به رادیو کاشان کمک نکرده است. همه‌اش با کمک خیرین و مردم پیش رفته است. این یعنی قدرت کاشان. قدرت کاشان یعنی مردم. خواهش ما این است، ده هکتار زمین برای این دیده شده است. در راستای مسئولیت اجتماعی‌تان ساختمان رادیوی کاشان را فولاد مبارکه به مردم کاشان هدیه کند. تا این پرچم اینجا بلند شود و مردم خوشحال بشوند.

اینجا بهشت سرمایه گذاری و اشتغال کاشان خواهد بود.  تصمیمی که امروز فرمودید، در سال 99 صد میلیارد تومان در حوزه زیرساخت به منطقه ویژه اقتصادی کاشان اختصاص خواهند داد،یک نگاه نو به منطقه ویژه اقتصادی از طرف شماست، من واقعا سپاسگذارم، از همه حمایت‌های شما در همه حوزه‌های معدنی، بحث‌هایی که درباره صندوق بیمه گفتید، حمایت از شرکت‌های کوچک، اینها امیدبخش بود و امروز روز بسیار خوبی برای مردم ما و به خصوص جوانان ما هست. از حضرتعالی و آقای عظیمیان عزیز، و استاندار عزیز با حالی که داشتند لطف کردند آمدند، همیشه حامی ما بودند انشاء الله در تمامی این مسیر هم از مجموعه توسعه در کاشان حمایت خواهند کرد.

12 شهریور 1399

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید