پرسش و پاسخ مجازی دکتر ساداتی نژاد با خبرنگاران به بهانه روز خبرنگار بر بستر پخش زنده اینستاگرام برگزار شد. اولین لایو خبرنگاران با نماینده مردم شریف کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی به میزبانی صفحه اخبار کاشان برگزار شد که در ادامه مشروح این گفتگو را می‌خوانید:

اخبار کاشان: با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب امسال را به نام سال جهش تولید نامگذاری کردند، اقداماتی که در این زمینه در راستای تحقق منویات رهبر انقلاب در منطقه کاشان پیش بینی و برنامه ریزی شده را بیان بفرمایید تا بشنویم.

دکتر ساداتی نژاد: امسال توسط مقام معظم رهبری سال جهش تولید نامگذاری شده و با توجه به سختی شرایط اقتصادی، به یک تلاش مضاعفی هم در این زمینه نیاز هست. ما برای اینکه مسائل، موانع و مشکلات این حوزه را بشود هم رصد کرد هم رفع کرد، می‌دانید یکی از جاهایی که محل استفرار صنایع ما هست، شهرک‌های صنعتی هست. و برای اینکه صنایع جدید هم بتوانند مستقر باشند و تولید را جهش بدهند و ایجاد اشتغال برای ما بکنند، باید شهرک‌های صنعتی ما بستر مناسبی برای استقرار آنها داشته باشند.

خب ما شهرهک های خوبی البته در منطقه‌مان داریم، شهرک های فعالی هستند. به این منظور ما سه جلسه مستمر برگزار کردیم، با پیگیری‌هایی که شد و در جلسه اول معاون وزیر را همراه با مدیر کل صنعت معدن تجارت استان و مدیر عامل شهرک‌های صنعتی استان اصفهان را دعوت کردیم، و همه مدیران صنعتی شهرک آران و بیدگل و کاشان به آن جلسه دعوت شدند. و به صورت یک به یک مشکلات شهرک‌های صنعتی را آنجا بررسی کردیم که چه مسائلی دارند. حالا بعضی شهرک‌های ما کامل هستند و بعضی در حال برنامه‌ریزی و استقرار صنایع هستند. مشکلات بسیاری داشتند. یک به یک اینها بررسی شد و در آنجا تاکید کردیم به صورت ویژه به اینها پرداخته بشود. به لطف الهی جلسه خوبی بود. مصوبات خوبی در همه شهرک های صنعتی که در هر دو شهرستان داریم  انجام شد. آنهایی که زیرمجموعه شرکت شهرک‌های صنعتی هستند.

عددی که در آن جلسه توافق شد 98 میلیارد تومان بود. این عدد در گذشته سابقه نداشت که در یک سال چنین حجمی برای زیرساخت در منطقه  کاشان و آران و بیدگل هزینه بشود.  الحمدلله در آنجا این مورد تصویب قرار گرفت. بلا فاصله  دوهفته بعد ما جلسه ای را در کاشان برگزار کردیم با حضور مدیرعامل شرکت شهرک‌ها و بررسی کردیم مصوبات آن جلسه. خب الحمدلله عقد قراردادهایی که برای زیرساخت شده بود یا اعتباراتی که  در حوزه زیر ساخت به نحو مطلوبی پیشرفت داشت. مجددا در همین هفته روز چهارشنبه بعدظهر در شرکت شهرک‌های اصفهان جلسه سوم را برگزار کردیم با حضور مدیر کل و نمایندگان ادارات مختلفی که مرتبط بودند در حوزه آب و برق و زمین شهری و راهداری و مسکن و شهرسازی، منابع طبیعی، جهادکشاورزی و در آن جلسه  تک تک موارد مورد بحث قرار گرفت و مصوبات جلسه اول عملیاتی شد.

من اینجا این نوید را به عزیزان شهرک صنعتی امیرکبیر می‌دهم که الحمدلله مصوب شد این شهرک به آزادراه کاشان اصفهان متصل بشود. خب این یک رویکرد و یک رهیافت فوق العاده برای آن شهرک صنعتی است. همچنین اتصالش به کاشان و بحث روشنایی‌اش  الحمدلله تصمیم خوبی برایش گرفته شد. در حوزه آسفالت و زیرسازی، در آنجا اعتباری که تصویب شد عقد قرارداد شده برای اینکه شرکت‌های جدید بتوانند  استقرار پیدا کنند، در خصوص بخشی از زمین‌های آنجا که در حریم شهر کاشان قرار گرفته بود پیگیری مصوبات انجام شد که راه  وشهرسازی سریعا تصمیمات اخذ شده را به اجرا برساند تا بخشی از شهرک که وارد حریم شده بود، از حریم خارج بشود تا صنایع بتوانند در آنجا استقرار پیدا بکنند.

در خصوص شهرک ماهیان زینتی و شهرک سوم صنعتی کاشان اجرای قرارداد عقد شده، کار اجرایی آن شروع شده و در خصوص برق قرار داد عقد شده و تامین اعتبار انجام شده، در خصوص آب آنجا با  مدیر عامل کل آب اصفهان مذاکرات در آنجا انجام شد برای اینکه تامین آب آن بخش انجام بگیرد.

مسائلی که در خصوص محیط زیست بود، در آن جلسه تصمیم‌گیری شد، در خصوص واگذاری سند، مسائلی که وجود داشت با مدیرکل محیط زیست و منابع طبیعی صورت جلسه شد. بنابراین شرایط ما در خصوص زیرساخت‌های این شهرک‌ها به نحو مطلوب پیش می‌رود و بر اساس صحبتی که مدیرعامل شرکت شهرک‌ها داشت، نقریبا 50 درصد از اعتباراتی که در این بخش در استان وجود داشته امسال اختصاصا در  در کاشان هزینه می‌شود. به نظرم ما امسال نوید خبر خوبی خواهیم داشت باری این استقرار. همچنین یک شهرک صنعتی برای آران و بیدگل به عنوان یک شهرک صنعتی جدید که این هم میتواند یک صل نویی در فعالیت های آن منطقه باشد. لذا تلاش شده ما بتوانیم در حوزه زیرساخت‌ها در شهرک‌های صنعتی‌مان یک آغاز خوبی داشته باشیم

همینطور در مورد تحریم مواد اولیه شرکت‌های فرش‌مان جلسه‌ای داشتیم، هم در وزارتخانه با وزیر صنعت معدن تجارت، جلسه‌ای هم که اخیرا در مجلس شورای  اسلامی با حضور رئیس مجلس تشکیل شده بود. در آن جلسه رئیس بانک مرکزی و وزیر صنعت معدن و تجارت بودند، در خصوص تحریم مواد اولیه و مشکلاتی که در تحریم مواد اولیه شرکت فرش داشتیم این هم مورد صحبت بود و قرار شد کمیته ای در وزارتخانه این مسائل را مورد رصد  دقیق قرار دهد و برایش راهکار مناسبی ارائه دهد تا خللی در این مقوله پیش نیاید.

سوال دوم خبرنگار: همانطور که می‌دانید منطقه ویژه اقتصادی کاشان برای تولیدگران و صنعتگران از اهمیت بسیار زیادی  بالاست. گفتیم درباره منطقه ویژه اقتصادی کاشان، و اقداماتی که انجام شد، احیانا موانعی اگر در سر راه هست و کارهایی که انجام شده برایمان صحبت کنید.

دکتر ساداتی نژاد: یکی از موضوعات دیگری که در سال جهش تولید مدنظر ما بوده و انشاء الله  به عنوان یکی از محورهای اساسی پیگیری در این دوره مجلس یازدهم و در سرفصل کارهایمان  قرار دادیم این است که منطقه ویژه اقتصادی کاشان باید در این دوره فعالیت اقتصادی خودش را شروع کند و اشتغال را برای ما به ارمغان بیاورد. به همین دلیل، مستحضرید منطقه ویژه اقتصادی از سال 1384 شروع شده ولی مانده بود. در دوره دهم ما الحمدلله پیگیری مجددی که انجام دادیم به ثمر نشست.

فاز 1 آن ، پنس کشی، زیرساخت‌های اولیه، طراحی و مجوز زیست محیطی آن چهار سال زمان برد تا توانست از حوزه اداری و بروکراسی  بیاید بیرون. با سختگیری‌هایی هم که در استان واقعا روی این انجام شده بود و با اعتباری که ما گرفتیم الحمدلله این انجام شد. همان طور که می‌دانید منطقه ویژه اقتصادی کاشان همانطور که از اسمش پیداست، یک منطقه ویژه است در حوزه اقتصاد و تسهیلاتی که در حوزه مالیاتی و بیمه‌ای برای آن تمهید می‌شود. خب اینجا هم یک نقطه استراتژیک هست در کنار ریل شاهراه اتصال شمال به جنوب کشور یک اتفاق  فوق‌العاده‌ای را انشاء‌الله به فضل الهی رقم خواهیم زد.

روز چهارشنبه من جلسه‌ای که روز دوشنبه با آقای دکتر قریب پور معاون وزیر صنعت داشتم در خصوص منطقه ویژه اقتصادی، ایشان تیمی را  فرستادند اختصاصا روز چهارشنبه به کاشان آمدند و وضعت منطقه ویژه را بررسی کردند. خب فاز 1 آن به اتمام رسیده بود. بررسی کردند نیازها را و من در آن جلسه دعوت کردم از آقای قریب پور که یک بازدیدی از منطقه داشته باشند، برای ایجاد زیرساخت هایی که آنجا نیاز است. شما می‌دانید برای اینکه صنعت برود  آنجا به برق و آب و گاز نیاز داریم. از اولیاتش هست و اینکه آنجا گمرک مستقر بشود.

خب ایشان انشاء الله تا هفته آینده با توجه به اتفاق خوبی که در کاشان رقم خواهد خورد، در بحث ایجاد فاز توسعه یکی از  صنایع منطقه ما، دیداری از آنجا خواهند داشت. من خواهش داشتم از ایشان که مدیران کل منطقه را دعوت کنند. لذا مدیران کل  مرتبط با حوزه زیرساخت آب و برق و گاز، در آن دیدار و بازدید حضور خواهند داشت. من گفتم ببینید تا زمانی که این زیرساخت‌ها نیاید، آنجا نمی‌تواند استقرار بشود برای صنایع و اینکه یکم اعتبار سنگینی نیاز دارد و ما  با عدد 20 میلیارد و 30 میلیارد نمی‌توانیم به خروجی برسیم. ایشان پذیرفتند که امسال یک اعتبار ویژه‌ای  بگذارند ما این اعتبار را در حوزه آب و برق و گاز ایجاد بکنیم. لذا انشاء‌الله این دیدار تا هفته آینده انجام خواهد گرفت که اتفاق بسیار خوبی خواهد بود در شروع این دوره.

و گمرک کاشان را هم داریم پیگیری می‌کنیم تا  استقرار آن انجام شود. یه اشتغال بسیار پایه‌داری  را آنجا برای ما رقم خواهد زد و یک تولید ثروت بسیار خوبی برای منطقه ما انشاء‌الله خواهد داشت.

سوال سوم خبرنگار: مورد بعدی مدنظر ما، کاشان شهر کارگری هست و کارگران بسیار زیادی در منطقه کاشان در حال فعالیت هستند و لزوم ایجاد بیمارستان تامین اجتماعی درمنطقه کاشان به نوعی به یک آرزو انجام شده است. اقدامات بسیار زیادی انجام دادید دردوره قبلی نمایندگی‌تان، در دوره جدید انشاء‌الله پیگیری‌هایی که در این خصوص انجام می‌شود را لطف بفرمایید برای ما شهروندان کاشان و آران و بیدگل بگویید چه  اقداماتی در این زمینه انجام خواهید داد؟

دکتر ساداتی نژاد: یکی از مهمترین مطالبات جدی کارگران ما دارد وارد نوزدهمین سال خود می‌شود. بحث بیمارستان تامین اجتماعی است. در دوره گذشته ما تا پای کلنگ‌زنی این پروژه هم پیش رفتیم که نهایتا این کار به دوره بعد واگذار شد. یکی از کارهایی که تا حدود سه بار هم ما برایش مذاکره کردیم که بتوانیم انجام بدهیم و به دلیل کرونا با تاخیر انجام شده و من مباحثات جدیدی داشتم با آقای شریعتمداری که روی چگونه شروع نحوه عملیات باهم مذاکره کنیم، فکر می‌کنیم انشاء الله ما بتوانیم اتفاق خوبی را در سال 99 برای شروع عملیات کلنگ زنی داشته باشیم. تقریبا سازمان تامین اجتماعی بعد از بحث‌های فراوان پذیرفت بحث تامین اجتماعی کاشان را  که یک بیمارستان 296 تخت خوابی تعیین بشود.

بررسی‌هایی بسیار زیادی انجام شده از 7 نقطه‌ای که وجود داشت، در جاده قمصر روبه روی محل قدیم، یک زمین 5 هکتاری که کاربری آن بهداشتی هم هست انتخاب شد. اعتقاد من هم این بود ما نباید همه جایگاه‌ها و ساخت و سازهای دولتی هستند را در یک سمت شهر داشته باشیم. ما باید عدالت در احداث ر ادر ساختمان‌های اداری داشته باشیم. لذا رفتن این بیمارستان به آن نقطه اولا باعث می‌شود شهرک 22 بهمن امکانات و رفاهیات ترددی و مسائلش راحتتر به دلیل رفتن بیمارستان انجام بشود. مردم ما در آن سمت شهر دسترسی بهتری به حوزه درمان داشته باشند که مطالبه مردم آن منطقه هم بوده است. لذا امیدوارم به زودی انشاء الله خبرهای خوشی در خصوص شروع عملیات بیمارستان تامین اجتماعی هم داشته باشیم که حق مسلم کارگران است.

مشاهده و دریافت ویدئوی گفتگو

16 مردادماه 1399

 

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید