اختصاص کامل بودجه ردیف سهم مرغ لاین آرین را از بازار مرغ ۱۴۰۰ صدرصدی خواهد کرد. تصمیمی که در نشست امروز صبح کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس با مجری طرح، مسئولان اتاق بازرگانی، هلدینگ کوثر، اتکا، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه مقرر شد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، دکتر سید جواد ساداتی نژاد با اشاره به اینکه صادرات مرغ اجداد به ایران از شهریورماه سال گذشته در قالب تحریم‌های آمریکا متوقف شد و نژاد راس در اختیار کشور قرار نگرفت، تصریح کرد: توقف صادرات مرغ لاین به ایران می‌توانست امنیت غذایی کشور در سال ۱۴۰۰را با مشکل مواجه کند، در صورتی که مرغ اجداد وجود نداشته باشد عملا تولید مرغ مادر، جوجه یک روزه و گوشت مرغ متوقف می‌شود.

نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس تاکید کرد: خوشبختانه از سال‌های دور در کشور مرغ لاین آرین ایجاد و تا سال ۷۲ حدودا سهم ۱۰۰درصدی بازار را در اختیار داشت. متاسفانه از سال ۷۲ به بعد و با واردات نژادهای خارجی همانند راس انگلیسی سهم آرین از بازار به صفر رسید.

به محض تحریم صادرات مرغ لاین راس به ایران با دستور مقام معظم رهبری وزارت جهاد کشاورزی کمیته تخصصی در این زمینه تشکیل و طرح احیا مرغ لاین آرین به تصویب رسید و مجری طرح نیز انتخاب شد. با اقدامات انجام شده طرح احیا مرغ لاین آرین از خرداد آغاز و به محض شروع آن آمریکایی ها در تیرماه سال جاری تحریم صادرات مرغ اجداد راس به ایران را لغو کردند.

لغو تحریم صادرات مرغ راس به ایران نشان از اهمیت در اختیار داشتن تکنولوژی مرغ لاین است زیرا تنها ۸ کشور در دنیا از این تکنولوژی بهره‌مند هستند. درحال حاضر نباید به دلیل لغو تحریم از احیا و توسعه مرغ لاین آرین دست برداریم، بلکه باید عقب ماندگی ۲۰ ساله را با نگاه توسعه‌ای و حمایتی پیش ببریم.

خوشبختانه هلدینگ کوثر و اتکا از احیا مرغ لاین آرین حمایت کردند و در حال حاضر جوجه ریزی آغاز شده است.در سال ۱۴۰۰در زمینه تامین جوجه یک روز مشکلی وجود ندارد و نژاد آرین سهم ۲۷ درصدی بازار را در اختیار گرفته و این میزان در سال آینده به ۱۰۰درصد می‌رسد.

با حمایت مسئولان سازمان برنامه و بودجه از مرغ لاین مرغدارانی که از نژاد آرین استفاده کنند مورد حمایت قرار می‌گیرند. در این نشست مقرر شد تخصیص صد درصدی بودجه ردیف مرغ لاین آرین در دستور کار قرار بگیرد.

برخی افراد انتقاداتی داشتند که مباحث مطرح شده توسط آنها نیز مورد بررسی قرار گرفت اما با توجه به شرایط موجود در زمینه امنیت غذایی باید این نژاد ایرانی مورد حمایت قرار بگیرد. لازم است معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور به عنوان مجری کمیته تحقیق و توسعه مرغ لاین آرین با قدرت موضوع را پیش ببرند. با توجه به اهمیت مصرف مرغ سایز از نظر بهداشتی و سایز بودن تولیدات نژاد آرین باید در زمینه ترویج و فرهنگ‌سازی اقداماتی انجام شود، تولیدات نژاد راس عمدتا وزنی بیش ۲ و نیم کیلوگرم دارند و با حمایت هورمونی نگهداری می‌شوند.

 

سه شنبه ۱۴ / ۵/ ۹۹

منبع: خبرگزاری خانه ملت

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید