«سازمان جنگل‌ها در توسعه زراعت چوب موفق عمل نکرده است». این هشدار ریاست کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس دکتر ساداتی نژاد در نشست با کارگروه تخصصی منابع طبیعی کمیسیون با موضوع بررسی وضعیت زراعت کشور است که دوشنبه ۱۲ مردادماه برگزار شد.

نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه واحدهای تولید ام‌دی‌اف در کشور سالانه ۲ و نیم میلیون متر مکعب تولید دارند که حدودا نیمی از نیاز بازار داخلی را تامین می‌کنند، گفت: برای تولید بیشتر ام‌دی‌اف در داخل کشور و تامین نیاز کامل بازار به چوب بیشتری نیاز داریم. با توجه به شرایط خاص جنگل‌های کشور در قالب برنامه ششم توسعه برداشت چوب از آنها ممنوع شده است،برای تامین چوب مورد نیاز واحدهای تولید یا باید اقدام به واردات داشته باشیم و یا اینکه چوب مورد نیاز آنها را از طریق زراعت تامین کنیم.

زراعت چوب نیاز به زحمت فراوانی ندارد و در زمین‌های درجه دو و سه نیز می‌توان این محصول را کشت کرد و می‌توانیم از آب‌های نامتعارف برای زراعت چوب استفاده کنیم. در استان‌ خوزستان و استان‌های شمالی کشور امکان کشت انواع چوب وجود دارد اما باید از کشاورزان این نوع کشت حمایت بیشتری انجام شود. بر اساس قانون برنامه ششم توسعه میزان برداشت چوب از مزارع کشور باید سالانه ۷۰هزار متر مکعب افزایش و توسعه داده شد. سازمان جنگل‌ها تاکنون در زمینه توسعه زراعت چوب موفق عمل نکرده و توسعه سطح زیر کشت این محصول در سال تنها ۳ هزار هکتار بیشتر نبوده است.

زراعت چوب حفظ جنگل‌ها را در پی دارد، متاسفانه علی رغم اینکه در سال پایانی برنامه ششم توسعه قرار داریم هدف این قانون در زمینه زراعت چوب محقق نشده است رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع در نشست امروز قول می‌دهیم که سطح زیر کشت چوب در سال۹۹  به ۳۲ هزار هکتار رسانده شود. یکی از محورهای کمیته منابع طبیعی کمیسیون کشاورزی توسعه زراعت چوب است و این موضوع را رصد می‌کنیم.

منبع: خبرگزاری خانه ملت

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید