بررسی دلایل افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ اولویت این روزهای کمیسیون کشاورزی مجلس بوده است، معضلی که باعث شد، جلسات و دیدارهایی با مهمترین تولیدکنندگان این حوزه انجام شود. بازدید از بزرگترین مجتمع خصوصی مرغ تخم‌گذار کاشان، مجموعه مرغداری کی آشیان که مکانیزه‌ترین مرغداری با تجهیزات تمام داخلی محسوب می‌شود از جمله این دیدارهاست که با حضور دکتر ساداتی نژاد، صبح امروز هشتم مرداد ماه 1399 انجام شد.

آقای کاشانی مدیر مجموعه مرغداری کی ‌آشیان در حاشیه بازدید ریاست کمیسیون کشاورزی وضعیت صادرات تخم‌مرغ را چنین توضیح داد:
امروز ایران در دنیا رده نهم تولید تخم مرغ را دارد. در حال حاضر دو سال است که توانسته‌ایم بازار خوبی داشته باشیم و حتی از ترکیه هم جلو بزنیم و حتی در صادرات تخم مرغ به عمان و قطر هم پیشتاز باشیم. تجارت پرسودی که به خاطر سیاست های غلط دولت متوقف شده است.

این تولید کننده و کارآفرین در ادامه گفت:
در حال حاضر تمایل کشورهای همسایه به تخم مرغ ایرانی است تا ترکیه‌ای. اما این تمایل یک مانع بزرگ داخلی دارد. هر روز سیاست های دولت عوض می‌شود و جنس ما که غذا و فاسد شدنی است را نمی‌توانیم دپو کنیم! در مجموعه تولیدی کی آشیان روزانه بیست تن تخم مرغ نژاد آلمانی تولید می‌شود.
چیزی شبیه به توطئه در صنعت مرغ و تخم مرغ درحال انجام است. یکی از دلایل ریشه‌ای نابسامانی و عدم ثبات در کار ما، همین نکته‌ای است که آقای دکتر ساداتی نژاد بارها تکرار کرده است، «یعنی عدم اختیار کامل وزارت جهاد کشاورزی». در موارد صادراتی ما، تصمیم با وزارت صمت است ولی کار تخصصی ما مربوط به وزارت کشاورزی. و این عدم وحدت مدیریت و تمرکز تصمیم گیری تولیدکنندگان مرغ و تخم مرغ را با مشکلات شدیدی مواجه کرده است.

گفتنی است در پایان این بازدید معین شد، شنبه آتی جلسه بررسی مشکلات صادرات تخم مرغ در کمیسیون کشاورزی برگزار شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید