امروز سومین نطق من در مجلس یازدهم بود. در نطقی کوتاه در صحن علنی مجلس، سعی کردم برخی از مسائل مهم کشور را در کمتر از ۳۰۰ ثانیه خدمت وزیر محترم نیرو بیان کنم.

عرض سلام و ارادت خدمت همه نمایندگان محترم و خداقوت خدمت وزیر محترم نیرو و معاونین عزیزشان که تلاش‌های زیادی را بخصوص در این طرح ابتکاری «الف ب  ایران» داشته‌اند.

1 رشته‌های جدیدی چون هیدروپلیتیک (آّب سیاست) نشان‌دهنده جایگاه آب در دنیاست.

موضوع آب امروز یک مسئله‌ی جهانی است. بحرانی است که عموم کشورهای دنیا درگیر کم‌آبی و بحران آب هستند. حتی کشورهایی که سرانه آب بالا هم دارند، امروز می‌بینید در بهره‌وری آب دقت ویژه‌ای را دارند. برای آنکه بدانید چقدر اهمیت دارد، امروز رشته‌های جدید در دنیا در حوزه آب درست شده است. امروز ما رشته‌ای داریم مثل هیدروپلیتیک یعنی «آب سیاست» شاید تا ده سال پیش در دنیا نبود. این جایگاه آب را نشان می‌دهد. امروز آب عامل صلح و جنگ در دنیا است. لذا جایگاه بسیار ویژه‌ای را دارد.

2 در دنیای امروز، به جای سدسازی، فعالیت‌های آبخیرداری مطرح است.

در حوزه تامین آب شرب، در سدسازی تلاش زیادی شده است، هرچند سیل‌های اخیر به خصوص سال گذشته نشان داد، در حوزه سدسازی باید این نهضت را ادامه بدهیم. البته همه مستحضرند که امروز در دنیا به جای سدسازی فعالیت‌های آّبخیزداری در حوزه‌های آبخیز بیشتر مدنظر گرفته،  چرا به جای اینکه سدی زده بشود، خاک‌ها شسته بشود پشت سد رسوب بکند، بهتر است در بالادست آب را ما حفظ بکنیم.

3.لازم است در استفاده از فناوری‌های نوین در حوزه آب ژرف و مناطق کم‌آب پیشتاز باشیم

خواهش من از وزیر محترم نیرو این است، در حوزه آب ژرف، در حوزه کاربرد فناوری‌های نو در علوم آب مثل یونیزاسیون جو پایین، وزرات نیرو باید در این خصوص پیشتاز باشد، کارهایی را انجام بدهد، به خصوص در مناطقی که کم‌آب هست.

4.باید روشن کنیم در حوزه روستایی کدام محصول بالاترین قیمت  را به ما می‌دهد.

در حوزه مصرف آب شرب روستایی، ما متاسفانه هم در بهره‌وری زراعی آب مشکل داریم هم در کارایی اقتصادی آب، یعنی یک متر مکعب را که به کار می‌بریم، باید ببینیم چه محصولی بالاترین قیمت را به ما می‌دهد و کدام محصول بالاترین جرم خشک محصول را به ما می‌دهد. متاسفانه در ایران از متوسط جهانی پایین‌تریم.

5.تبدیل واردات و صادرات آب به آب مجازی راه‌حل روز دنیاست تا صادرکننده آب نباشیم.

دقت کنیم به آب مجازی، محصولاتی که آب‌بر هستند، بهتر است ما از خارج وارد کنیم تا در داخل آن را تولید کنیم، امروز در کشورهای دنیا واردات و صادارات کشورشان را به آب مجازی تبدیل می‌کنند که یک بار صادرکننده آب نباشند. ما متاسفانه در این خصوص دچار این مشکل هستیم.

6.حرکت به سمت مزارع خورشیدی گامی برای استفاده حداکثری کشاورزان از آب و ایجاد نیروگاه‌های تجدیدپذیر است.

در حوزه نیروگاه‌های تجدیدپذیر هم خواهشمان این است که مزارع خورشیدی در نظر گرفته بشود و بازار آب هم برای اینکه کشاورزان عزیز هم بتوانند بالاترین استفاده را از آب بکنند، در کشور انشاء‌الله در کنار حکمرانی آب مدنظر قرار بگیرد.

21 خردادماه 1399

یک دیدگاه

  1. از نظر حقیر در این چند سال شهر کاشان نماینده ای به صداقت و انقلابی و مجاهد به خود ندیده بود فقط بگم دکتر جان خسته نباشید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید