امروز، دوازدهمین روز از مجلس یازدهم بود. در نطقی کوتاه در صحن علنی مجلس سعی کردم برخی از مسائل مهم کشور را در کمتر از ۳۰۰ ثانیه خدمت وزیر محترم، معاونین و رئیس بورس و گمرک و مالیات بیان کنم.

۱ ترسیم وضعیت معیشتی مردم با توجه به تورم و حجم نقدینگی

آقای دژپسند یک بحث این است که ما به اندازه کافی قانون داریم، یعنی در مجلس قبلی، قانون برنامه ششم، قانون احکام دائمی برنامه و قانون حداکثر استفاده از توان تولید داخل تصویب شد. الان بعد از این نوبت دولت است. الان ببینید شاخص فلاکت کشور در چه شرایطی هست؟ ضریب جینی در چه وضعی است؟ به مرز 45 درصد رسیده است. معیشت مردم در چه شرایطی است؟ تورم در چه شرایطی است؟ حجم نقدینگی الان از مرز 2700 هزار هزار میلیاردتومان فراتر رفته است. لذا اینها به یک کار و برنامه ویژه نیاز دارد. در یک سال آخر دولت که انتظار است حضرتعالی با یک مدل و برنامه خاصی در مسیر رفع آن حرکت کنید.

2 بهبود فضای کسب و کار و نحوه ارائه تمهیدات بانکی کشور به تولیدکنندگان

در برنامه ششم توسعه در ماده 2 بند ت یک سری مواردی تعیین شده که به وزارت اقتصاد برمی‌گردد. یکی از این کارهایی که بهبود فضای کسب و کار است. خواهش می‌کنم گزارش بدهیم که در بهبود فضای کسب و کار چه کاری انجام شده است. الان رتبه فضای کسب و کار در دنیا چه رتبه‌ای است؟ چه تمهیدی بانک‌ها برای سال جهش تولید انجام داده است؟ گزارش اتاق تعاون بازرگانی در فضای کسب وکار که امروز اشاره کردند گزارش خوبی نبود

۳ تذکر به اجرای ناقص قانون ربح مرکب توسط بانک‌ها

 آقای دکتر دژپسند چرا بانک‌ها قانون را رعایت نمی‌کند؟ چرا قانون حذف ربح مرکب را ناقص اجرا می‌کنند؟ چرا اجرا نمی‌کنند؟ چرا در بحث بنگاه‌داری بنگاه‌داری را رها نمی‌کنند؟ چرا با بخش خصوصی رقابت می‌کنند؟

۴ نحوه پرداخت تسهیلات خرید مواد اولیه از سوی بانک‌ها به تولیدکنندگان

آقای دکتر مناطقی هستند که روی تولید تمرکز خاصی هست. مثال فرض کنید در منطقه کاشان صنایع ریسندگی و بافندگی بالای 2000 کارخانه است. خب در این شرایط، بانک‌ها می‌گویند 70 درصد فروش سال قبل را ما تسهیلات می‌دهیم. با این 4 برابر شدن مواد اولیه، با آن تسهیلات 70 درصد سال قبل مگر می‌تواند مواد اولیه بخرد؟ این باعث تعطیلی بنگاه‌ها هست. از یک طرف دیگر در بعضی مناطق شهرستان هستند اما گردش مالی‌شان می‎تواند از تعداد زیادی از استان‌های کشور هم بالاتر باشد. چه تفویض اختیاری در آن منطقه کردید که بانک‌ها بتوانند در آن مناطق به راحتی کار کنند. بتوانند تولید را حمایت بهتری در آن مناطق بکنند.

۵ افزایش قیمت شمش فولاد خام و دشواری خرید میله‌گرد توسط مردم و مطالبه توقف صادرات بی‌رویه شمش فولاد خام برای تقویت تولید داخل

الان شمش فولاد در بورس کالا عرضه می‌شود. در هفته گذشته، قیمتی که در عرصه رقابت و بورس‎بازی، به دلیل اینکه تولید شمش در کشور ما انحصاری است، با بورس‎بازی 20 درصد بالای نرخ فوب خلیج فارس رفته است. سوال این است:

با این عددی شمشی که در کشور ما با برق و آب و گاز یارانه‌ای، با 50 درصد قیمت سنگ آهن تولید می‌شود، سوال این است: 20 درصد بالای فوب خلیج‌فارس چگونه میله‌گرد در کشور ما تولید می‌شود؟ چه عددی و نرخ گرانی میله‌گرد به کجا می‎رسد؟ خب مردم می‌توانند خرید کنند؟ لذا خواهش من این است که شما باید در بورس برای شمش سقف بگذارید، یا کلا فولاد را با قردادهای طولانی‎مدت خارج کنید به کسانی بدهید که دارد تولید می‌کنند.

قطعا همانگونه که می‌گوییم صادرات خام نفت درست نیست و ممنوع است، صادرات فولاد خام شمش که الان توسط فولادی‌ها صورت می‌گیرد، غلط است. ما بگذاریم فولاد خام به صنایع پایین دستی که دارد اشتغال تولید می‌کند برسد و نهایتا حوزه آخر زنجیره تولید را صادر کنیم حتما به نفع کشور است.

18 خردادماه 1399

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید