امروز، روز هفتم مجلس یازدهم بود و اولین سخنرانی من در صحن مجلس یازدهم. پیام حضرت آقا در ابتدای مجلس یازدهم، بار مسئولیت نمایندگان را بیشتر کرد. ما نمایندگان اگر خود را مدیون انقلاب و خادم مردم می‌دانیم، این روزها بار سنگینی بر دوش داریم. در نطقی کوتاه در صحن علنی مجلس سعی کردم مهم‌ترین مسائل مردم را در کمتر از 300 ثانیه بیان کنم.

1 تامین ارز برای تولیدکنندگان کشور

موضوعی که الان در حوزه تامین مواد اولیه، تولیدکنندگان ما دارند تامین ارز است. الان به شدت اختصاص ارز برای ثبت سفارشات دچار مشکل است. برای مثال ورود لنت ترمز ممنوع شده است. به دلیل اینکه ما به اندازه کافی تولیدکننده داریم، اما متاسفانه برای مواد اولیه‌ای که تولیدکنندگان برای کار خود نیاز دارند مشکل ارز دارند که باید تامین ارز بشود اما حتی بدون تامین ارز هم مشکل دارند که به وزارت صمت برمی‌گردد. امروز بیش از هر وقت دیگری تولیدکننده داریم اما متاسفانه برای تولید مواد اولیه ارز کافی نداریم.

2.تسهیلات بانک‌ها به تولیدکنندگان

یک بحث دیگری هم وجود دارد درباره نقدینگی و تسهیلاتی که بانک‌ها به تولیدکنندگان می‌دهند. مواد اولیه اینها چهار برابر شده است. اگر قرار باشد بانک‌ها به روال قبل که 70 درصد فروش صنایع را می‌گیرند و تسهیلات بدهند، طبیعتا اینها نمی‌توانند مواد اولیه را تهیه کنند. این باعث می‌شود که اشتغال و تعدیل نیروی انسانی اتفاق نیافتد. وقتی قیمت مواد اولیه چهار برابر شده است، تسهیلات سابق بانکی که 70 درصد فروش را دریافت می‌کردند و تسهیلات می‌دادند، معنا ندارد.

3 بروکراسی اداری در استان‌های بزرگ کشور و معضل عدم اعتبار مستقل برای فرمانداری‌های ویژه

در مورد بحث تحریم‌ها و مسائل اقتصادی که همه ما آشنا هستیم، مشکلاتی که حضرتعالی فرمودید، واقعا خیلی‌هایش مورد قبول است و شفاف است اما ما یک تحریم داخلی داریم و آن بروکراسی داخلی است. برخی استان‌های کشور بزرگند و نمی‌توانند به همه مناطق استان خود برسند. حالا تا زمانی که استان‌های ما تعدادش افزایش پیدا بکند، دولت در گذشته آمده فرمانداری ویژه درست کرده است، فرمانده ویژه که عموما شهرهای دوم بزرگ استان‌ها هستند می‌توانند بهره‌وری را افزایش بدهند، ثروت ایجاد کنند، اشتغال ایجاد کنند، یعنی مجموعه توانمندی بالایی دارند، فرمانده ویژه درست شده که دولت بتوانند به اینها رسیدگی مستقیم بکنند، در حوزه اعتبارات چنین اعتباری برای فرمانداری ویژه اتفاق نیافتاده است، یعنی اعتبار مستقیمی را اینها دریافت نمی‌کنند، درحالی که این اتفاق می‌تواند یک تحولی ایجاد کند، این بروکراسی را بشکند و ایجاد اشتغال بیشتری در حوزه اختیاراتی که دارند داشته باشد.

4 مطالبه شفافیت و عدالت در ساختار بودجه کشور

در خصوص بودجه، من از آقای دکتر نوبخت، ضمن تشکر از توضیحاتی که فرمودند، و زحماتی که آقای همتی و دکتر نوبخت می‌کشند در مورد ساختار بودجه، علی رغم توصیه مقام معظم رهبری، هنوز ما انتظارمان برآورده نشده، هم در بحث شفافیت بودجه، هم عدالت بودجه هم تطابق با اسناد بالادستی، هم اینکه ما یک چهره شفاف و روشن در بودجه بحث اشتغال پرداختیم. علی‌رغم توصیه مقام معظم رهبری، چرا هنوز در ساختار بودجه، و در عدالت و تطابق آن با اسناد بالادستی به شفافیت نرسیده‌ایم؟

5 نقد عملکرد دولت در حوزه کشاورزی

بارندگی بهاری لطف خداست اما آن را به گونه‌ای مصادره به مطلوب نکنیم که گویی هیچ چالش در حوزه کشاورزی نداریم!

 

13 خردادماه 1399

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید