زمزمه اخراج سفیر انگلیس از ایران از صبح روز یکشنبه در راهروهای مجلس شنید شد.

عصر روز شنبه این هفته رابر مک ایر، سفیر انگلیس در اقدامی خلاف مقررات در تهران در تجمع اعتراضی مقابل دانشگاه امیرکبیر حضور یافت. وی بازداشت شد و بعد از سه ساعت آزاد شد.

متعاقب آن نمایندگان مجلس خواستار اخراج وی از کشور ظرف یک هفته آینده شدند.

نمایندگان مجلس معتقدند که اقدام سفیر انگلیس بر خلاف همه مقررات بین‌المللی بوده و با گرفتن فیلم و عکس از تجمع اعتراضی در پی تحریک برای اقدام به آشوب‌آفرینی بود.

نمایندگان مجلس تاکید دارند که سفیرر انگلیس باید اخراج شود.

در جلسه روز یکشنبه و دوشنبه مجلس نمایندگان در تذکراتی خواستار اخراج سفیر انگلیس از ایران شدند.

اسامی 21 نماینده به همراه نظرات آنها راجع به اقدام سفیر انگلیس؛

1-محمد جواد ابطحی نماینده مردم خمینی شهر:
سفیر انگلیس عنصر نامطلوب است و وزارت خارجه باید وی را به عنوان عنصر نامطلوب تا ظهر امروز (یکشنبه) اخراج کند.
باید مناسبات سیاسی ایران با سه دولت فرانسه، آلمان و انگلیس کاهش یابد و در همین زمینه در حال تهیه طرحی هستیم تا در دستور کار مجلس قرار گیرد.

2- جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد:
به علت حضور آشکار بچه روباه سفیر دولت خبیث انگلیس در آشوب‌ها، سفیر این کشور در تهران باید در روزهای آینده از ایران اخراج شود.

3- حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر،برخوار و میمه:
از رئیس مجلس می خواهم به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره دخالت های سفیر انگلیس در ایران تذکر بدهد. حضور بی جهت سفیر انگلیس در برخی تجمعات که دخالت آشکار در امور ایران است باید در مجلس و بویژه کمیسیون امنیت ملی رسیدگی شود.
از سفیر انگلیس می خواهم به این گونه دخالت هایش پایان دهد و ایران را ترک کند قبل از آنکه ملت ایران او را مجبور به ترک کنند.

4- احمد امیرآبادی فراهانی نماینده قم:
وزیر خارجه باید سریعا سفیر انگلیس را به دلیل عدم رعایت شئونات دیپلماتیک اخراج کند.سفیر انگلیس باید به عنوان یک عنصر نامطلوب از کشور خارج شود و دولت از انگلیس بخواهد تا شخص دیگری را به عنوان سفیر در ایران معرفی کند.
قوه قضائیه و وزارت امور خارجه باید به موضوع حضور سفیر انگلیس در جمع معترضین و تحریک معترضین ورود پیدا کند و اقدامات لازم را در این زمینه صورت دهند.

5-عباس گودرزی نماینده بروجرد:
وزارت خارجه باید سفیر انگلیس را اخراج کند تا درس عبرتی برای همگان و همیشه باشد. تا پای خویش را از گلیم شان درازتر نکنند.

6- داوود محمدی نماینده تهران و عضو فراکسیون امید مجلس:
این اقدام دیپلمات لندن کاری زشت است و سفیر انگلیس نباید در تظاهرات و اغتشاش ضد حکومت ایران حضور پیدا کرده و مردم را تحریک کند و به دنبال تهییج آنها باشد.
باید با سفیر انگلیس به‌طور جدی برخورد شود و وزارت امور خارجه باید در برابر رفتار خلاف عرف دیپلماتیک سفیر انگلیس در ایران اقدام قاطعی انجام دهد.

7- مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود:
سفیر انگلیس باید هرچه سریع تر اخراج شود.وظایف سفیر چارچوب و قواعد مشخصی دارد و حضور سفیر انگلیس در تجمعات تهران از عجایب است بنابراین ظریف وزیر امور خارجه باید به مجلس احضار شده و در خصوص برخورد با سفیر خاطی گزارش دهد.

8- علی اسماعیلی نماینده نور:
چرا وزارت خارجه بابت برخورد قاطعی با سفیر انگلستان نمی کند. این دیپلمات لندنی در امور داخلی کشورمان دخالت کرده است و باید با او برخورد شود.

9- محمدرضا پور ابراهیمی نماینده کرمان:
وزارت امور خارجه باید با قدرت و صلابت نسبت به حضور سفیر انگلیس در تجمعات واکنش نشان دهد.کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس باید حضور غیر دیپلماتیک سفیر انگلیس در اغتشاشات را در جلسه فوری بررسی کند و وزیر خارجه با این سفیر برخورد کند و این ها باید منجر به اخراج سفیر انگلیس از ایران شوند.

10-حسن کامران نماینده اصفهان در مجلس:
از وزارت خارجه کشورمان انتظار داریم سفیر پیر کفتار و سرباز صهیونیست را از ایران اخراج کند.

11- سیدتقی کبیری نماینده خوی:
سفیر انگلیس در اغتشاشات روز شنبه حضور داشته و در امور داخلی کشورمان دخالت می‌کند.از وزارت خارجه می‌خواهم به دلیل دخالت‌های مستقیم سفیر انگلیس در امور داخلی کشورمان برخورد قاطعی با این دیپلمات لندنی کند.

12- حبیب‌الله دهمرده نماینده زابل:
سفیر انگلیس به دلیل حضور در تجمعات غیرقانونی تهران یک عنصر نامطلوب بوده و با پررویی در امور داخلی کشورمان دخالت کرده است و به جای اینکه او اخراج شود، خیلی ساده از کنار آن عبور می‌کنیم.
از وزارت خارجه تعجب می‌کنم چرا در برابر سفیر انگلستان منفعلانه عمل کرده است، در حالی که باید با اقدام انقلابی او را اخراج می‌کرد.

13-حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی نماینده فلاورجان:
انتظار ما آن بود که وزارت خارجه سفیر انگلیس که در تجمع اعتراضی کلیپ تهیه و پخش کرده و فیلمبرداری می کند را ظرف 24 ساعت از ایران اخراج کند.

14-سیدعلی ادیانی نماینده قائم‌شهر:
سفیر انگلستان علاوه بر اعمال خط نفوذ، جسارت و پررویی را به حدی رسانده است که در عملیات میدانی و تجمع غیرقانونی حضور پیدا کرده اما توسط دستگاه انتظامی دستگیر شده است.
‌نماینده روباه پیر استعمار گویا هنوز بر این باورند که قجری‌ها و پهلوی‌ها در ایران حکومت می‌کنند در حالی که این حکومت جمهوری اسلامی است و حکومت پیشه شیران؛ پهلوانان و مجاهدان خداست.ملت بزرگ ایران دیگر اجازه نمی‌دهد کسی از پستان روباه پیر شیر بنوشد.متاسفانه وزارت خارجه در این باره انفعالی برخورد کرده چرا که سفیری که خلاف قواعد دیپلماتیک وارد میدان شده را احضار کرده است در حالی که باید در جمهوری اسلامی و در کمترین زمان ممکن سفیر انگلستان اخراج می‌شد.
وزارت خارجه باید در این موضوع قوی، انقلابی و عزتمندانه برخورد می‌کرد. و فقط به احضار بسنده نمی‌کرد.

15-سید جواد ساداتی نژاد نماینده کاشان و آران و بیدگل :
وزارت خارجه باید هر چه سریعتر سفیر انگلیس را به عنوان عنصر نامطلوب از کشور اخراج کند. رویکرد وزارت امور خارجه انگلیس بیشرمانه و گستاخانه است.

16- ابوالفضل ابوترابی نماینده نجف‌آباد:
ما نسبت به عملکرد وزارت امور خارجه و کوتاهی در برابر دخالت‌های سفیر انگلستان در امور داخلی کشورمان و عدم اقدام به موقع، انتقاد داریم. ما باید سطح روابطمان را با انگلیس در حد کنسولی کاهش دهیم و سفارتخانه‌ ما در حد کنسولگری باقی بماند و انگلیس هم در سطح یک کنسولگری در ایران داشته باشد. باید سفیر انگلیس را از کشورمان اخراج کنیم و سفیر ایران از لندن را نیز فرابخوانیم و به خاطر دخالت انگلیس در امور داخلی کشورمان، سطح روابطمان را کاهش دهیم.

17- محمدمهدی زاهدی نماینده کرمان:
با توجه به حضور خلاف عرف و مغرضانه سفیر انگلیس در تجمعات تهران، از ظریف وزیر خارجه درخواست می‌شود که به فوریت نسبت به اخراج این سفیر اقدام کنید.

18- حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده محلات: عجیب این است که سفیر انگلیس در آشوب‌های کشور حضور داشته و دست را از پرده بیرون آورده است.معلوم نیست سفارت انگلیس سفارتخانه است یا مرکز آشوب و سازماندهی ضد انقلاب؛ آنها دخالت آشکارشان را به جایی رساندند که سفیر انگلیس در میدان حاضر می‌شود. لازم است وزارت خارجه با این اقدام خلاف قواعد بین الملل برخورد لازم را انجام دهد.

19-علی مطهری نماینده تهران در مجلس:
کار ناشیانه‌ای است که یک سفیر وارد اغتشاشات مردم کشوری که در آنجا سفیر است شود. حتما سوالات و چرایی حضور سفیر انگلیس در جلسه مواخذه او و بازداشت یک ساعته اش شده و موارد لازم مطرح شده است و حتما از وی توضیح خواسته اند. حتما وزارت خارجه کشورمان گزارش علت حضور وی را ارائه خواهد کرد و ما منتظر هستیم.

20- حجت الاسلام حسن نوروزی نماینده رباط‌کریم در مجلس:
حضور سفیر انگلیس در جمع سلبریتی‌ها و تحریک آ‌نها به اعتراض و فیلم‌‌برداری از این صحنه‌ها هم برخلاف حقوق بین‌الملل و هم برخلاف قوانین داخلی ما است.وزارت امور خارجه باید این موضوع را در مجامع بین‌المللی مورد پیگیری قرار دهد تا هم نسبت به احقاق حقوق ایران اقدامات لازم صورت گرفته باشد و هم شاهد تکرار این موارد نباشیم.
وزارت امور خارجه ضمن پیگیری حقوقی این موضوع باید از دولت انگلیس بخواهد که فرد دیگری را به عنوان سفیر به جمهوری اسلامی ایران معرفی کند.

21-علاء الدین بروجردی نماینده بروجرد:
سفیر انگلیس در امور داخلی ایران دخالت کرده و وزیر خارجه باید ظرف یک هفته این فرد را از ایران اخراج کند.

پایان پیام/

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید