-امارات و عربستان دست و پایشان را از ایران جمع کنند
-مشکلات فعلی ناشی از عدم مدیریت در داخل است
-بند شش FATF می‌تواند موجب تشدید تحریم‌ها شود
-چه کسی تضمین می‌دهد اگر FATF را پذیرفتیم، هفته بعد از لیست خاکستری خارج شویم؟
-تنگناهای معیشتی مردم را آزار و کمر آن‌ها را شکسته است
-مشکلات صنعت فرش را در این دو شهرستان فریاد می‌زنیم
-بوروکراسی اداری نوعی خودتحریمی است.

ساداتی‌نژاد در نطق میان‌دستور:
مشکلات فعلی ناشی از عدم مدیریت در داخل است/ بند شش FATF می‌تواند موجب تشدید تحریم‌ها شود

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، سیدجواد ساداتی‌نژاد در جلسه صحن علنی امروز(سه‌شنبه10مهرماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان‌دستور خود با درود به روح پرفتوح حضرت امام(ره)، شهدا، آرزوی سلامتی برای مقام معظم رهبری و تسلیت ایام محرم به مردم ایران، گفت: در ابتدا تشکر می‌کنم از اقتدار، صلابت و قدرت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ضربه قاطع و دندان‌شکن موشکی و پهن باند-ی به تروریست‌های زبون که در اهواز به مردم و نیروی مسلح عزیز حمله کرده و24 نفر را به شهادت رساندند.
اقدام موشکی سپاه به حامیان تروریسم پیام داد که دست و پایشان را جمع کنند

نماینده مردم کاشان و آران بیدگل در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پیام این اقدام موشکی به حامیان تروریسم در منطقه ازجمله عمارات و عربستان این است که اگر دست و پای خود را از ایران جمع نکنند با قدرت قطع خواهد شد.
تنگناهای معیشتی مردم را آزار و کمر آن‌ها را شکسته است

وی خطاب به رئیس جمهور بیان کرد: روزهای سختی در حوزه معیشت و اقتصاد بر ملت ایران می‌گذرد و تنگناهای معیشتی مردم را آزار و کمر آن‌ها را شکسته است، همچنین کارگران و اقشار ضعیف جامعه در شرایط سختی به سر می‌برند. کارگران و پرسنل شهرداری در بسیاری از شهرهای کشور در این شرایط شکننده اقتصادی حقوق معوقه دارند و مردم می‌پرسند چرا دولت کاری نمی‌کند یا اینکه دولت چکار می‌کند؟

ساداتی‌نژاد با یادآوری اینکه در تحریم به سر می‌بریم، گفت: مگر 40سال نیست که تحریم هستیم؟!، برخی می‌گویند؛ نوع این تحریم متفاوت است اگرچه این گفته را قبول داریم اما بخش اصلی مشکلات فعلی عدم مدیریت صحیح بر مسائل داخلی است، در حالی که رئیس‌جمهور “نوسانات ارزی در دولت‌های قبلی را نتیجه عدم مدیریت، تصمیم‌گیری به موقع و شفافیت می‌دانست” حال چه شده که خود گرفتار همین بی‌تدبیری شده است؟!
عدم سرعت در تصمیم‌گیری و اقدام ازجمله اشتباهات دولت در به وجود آمدن شرایط اقتصادی کنونی

عضو فراکسیون ولایی مجلس عدم اطلاع‌رسانی به‌موقع دولت، نداشتن سخنگو در این شرایط، عدم سرعت در تصمیم‌گیری و اقدام، نداشتن سفیر در برخی از کشورهایی که می‌توانند در این شرایط کمک حال دولت باشند، عدم بازنگری دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌هایی که شاید در شرایط عادی کارآمد باشند اما امروز خود عامل تحریم داخلی شده‌اند را ازجمله اشتباهات دولت در به وجود آمدن شرایط اقتصادی کنونی عنوان کرد.
واگذاری بخشی از اختیارات هیات دولت به شورای برنامه‌ریزی استان‌ها

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است با توجه به این شرایط باید بخشی از اختیارات هیات دولت به شورای برنامه‌ریزی استان‌ها و اختیارات وزرا به استانداران و فرمانداران ویژه واگذار شود./
بوروکراسی اداری نوعی خودتحریمی است

وی با تاکید بر اینکه باید بوروکراسی اداری که نوعی خودتحریمی است حذف شود، اضافه کرد: لازم است دولت هرچه سریعتر با تعیین‌تکلیف وزارتخانه‌های اقتصاد و کار و ترمیم مناسب کابینه، تسلط خود را بر اوضاع بیشتر کرده و نقش نظارتی‌اش را به درستی ایفا کند.

ساداتی‌نژاد توضیح داد: وزیر اقتصاد وقت از سال94 برنامه اقدام برای FATF را امضاء کرد و اجرای 41بند با جدول زمانی مشخص را پذیرفت تا امروز 40بند آن اجرا و تنها یک بند مبنی بر “کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم” مانده است.

چرا برای جلوگیری از تجربه تلخ برجام، FATF ایران را از لیست خاکستری خارج نمی‌کند؟

وی با بیان اینکه سوال این است چرا برای جلوگیری از تجربه تلخ برجام، FATF ایران را از لیست خاکستری خارج نمی‌کند؟، تجربه برجام نشان داد ما همیشه به تعهد عمل کرده‌ایم اما طرف مقابل به ویژه آمریکا به عهدش عمل نمی‌کند، اظهارکرد: چه تضمینی وجود دارد این بار هم این موضوع تکرار نشود و چه کسی حاضر است تضمین دهد اگر ما امروز این کنوانسیون را پذیرفتیم هفته دیگر از لیست خاکستری خارج خواهیم شد؟، حداقل برای اعتمادسازی ایران را به مدت 5 سال از لیست سیاه خارج و جریان بانکی را برقرار کنند تا مجلس در این مورد بررسی‌های لازم را انجام دهد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه “بند 2 کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم” مصداق و مفهوم تروریسم را تعریف کرده است و بند6 آن اجازه گذاشتن شرط را از کشورها می‌گیرد، افزود: این مسئله می‌تواند موجب تشدید تحریم‌ها شده و بهانه را به دست دشمنان لجوج کشورمان دهد.

چه کسی تضمین می‌دهد اگر FATF را پذیرفتیم، هفته بعد از لیست خاکستری خارج شویم؟

وی ادامه داد: همچنین سوال دیگری مطرح است مبنی بر اینکه اکنون که ما در لیست خاکستری قرار گرفته‌ایم و از لیست سیاه خارج شده‌ایم، چه آثاری برای ما داشته است؟، چرا هنوز نمی‌توانیم حقوق پرسنل سفارتخانههای خود را حواله کنیم؟، این یعنی تعلیق صورت گرفته هیچ خاصیتی برای ما نداشته است، پس چه اعتمادی است که پذیرش آن کارکشا باشد.

آیا اجرای غیررسمی FATF عامل نابسامانی ارزی امروز نیست؟

ساداتی‌نژاد توضیح داد: سوال این است اجرای غیررسمی FATF عامل نابسامانی ارز-ی امروز نیست؟ آیا جلوگیری از واردات ارز و بستن تمام روزنه‌های ورودی آن، که خود مشابه FATF است به نابسامانی ارز دامن نزده است؟،

چرا تانکرهای سوخت شب‌ها متوقف نمی‌شوند؟

نماینده مردم کاشان در مجلس به چند نکته در مسائل حوزه انتخابیه اشاره کرد و گفت: حدود دو هفته قبل تصادف غم‌انگیزی در آزادراه کاشان و نطنز اتفاق افتاد لذا از وزیر راه و شهرسازی و فرمانده نیروی انتظامی می‌خواهم رسیدگی کنند چرا تانگرهای سوخت شب‌ها متوقف نمی‌شوند؟، چرا کامیون‌ها شب‌ها در آزادراه‌ها تردد می‌کنند؟

مشکلات صنعت فرش را در این دو شهرستان فریاد می‌زنیم

وی با بیان اینکه چند ماه حقوق کارکنان شهرداری منطقه کاشان و آران و بیدگل معوق شده است، از وزیر کشور رسیدگی عاجل به این مسئله را خواستار شد، گفت: همچنین از فروردین سال جاری مشکلات صنعت فرش را در این دو شهرستان فریاد می‌زنیم و در نطق قبلی خود از رئیس‌جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت خواسته تشکل کمیته ویژه شدم، اما چه شد؟

55 هزار نفر در صنعت فرش مشغول به کار هستند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: 55هزار نفر در این صنعت مشغول به کار هستند اما علیرغم تمام جلسات و حضور مسئولان هیچ کدام از وعده‌ها عملی نشد و 50درصد شهرک‌های صنعتی و کارخانه‌جات فرش تعطیل شده‌اند لذا آقای رئیس‌جمهور از شما ایجاد شغل جدید را مطالبه نمی‌کنیم شغل‌های فعلی را که اندک معیشت مردم را تامین می‌کرد حفظ کنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید