• نماینده مردم در ابتدای این گفتگو و در پاسخ به سئوال مجری برنامه در خصوص دغدغه وی در حوزه فرهنگ گفت:

مقام معظم رهبری فرهنگ را به مثابه هوایی می دانند که تنفس می کنیم. کاشان و آران و بیدگل یک منطقه فرهنگی است که از دیرباز آن را منطقه دارالمؤمنین کاشان نامیده اند. کاشان اولین پایگاه تشیع در ایران است که مردم آن در سال 113 هجری قمری محضر امام محمدباقر(ع) شرفیاب شده و تقاضای سفیر ویژه می کنند. بنابراین علی ابن محمدباقر(ع) فرزند بلافاصل ایشان به منطقه می آید که نهایتا همچون امام حسین(ع) به شهادت می رسند و مراسم قالیشویان که سند ولایتمداری این منطقه است، هر سال در مشهد اردهال کاشان برگزار می گردد.

  • ساداتی نژاد در همین راستا فرهنگ را سرمایه اصلی مردم کاشان و آران و بیدگل عنوان کرد و گفت:

در حوزه تاریخ تمدنی نیز سیلک نمادی از تاریخ 7 هزار ساله این منطقه است که از نخستین نقاط تاریخ برای یکجانشینی بشریت است. بنابراین در هر فعالیتی که قرار است صورت بگیرد، پیوست فرهنگی ضرروت دارد. بدون پیوست فرهنگی، توسعه معنا ندارد و توسعه اقتصادی بدون در نظرگرفتن هویت فرهنگی منجر به توسعه پایدار نخواهد شد.

دکتر ساداتی نژاد

اقتصاد مقاومتی در کاشان و آران وبیدگل بر پایه ظرفیت های بومی

  • در ادامه این برنامه سئوال مجری برنامه از نماینده مردم در خصوص اقتصاد مقاومتی و اشتغالزایی طرح شد که دکتر ساداتی نژاد در پاسخ گفت:

برنامه ریزی برای اقتصاد کشور باید مبتنی بر ظرفیت های داخل کشور باشد و اینگونه نیست که مدلهای اقتصادی سایر کشورها برای ما نیز جواب بدهد. به نظر من در سطح حوزه های انتخابیه نیز همین امر صدق می کند و برنامه های اقتصادی برای همه نقاط کشور یکسان نیست. هر منطقه قابلیت های خود را دارد که الگوی اقتصاد مقاومتی آن را متفاوت از سایر مناطق می کند.

برای مثال باید بگویم که بیکاری فارغ التحصیلان در کشور 22درصد است است ولی در کاشان و آران و بیدگل 32 درصد است.

  • نماینده مردم در ادامه به بیان وضعیت فعلی اقتصادی منطقه کاشان و آران و بیدگل و قابلیت های آن جهت تحول و سرمایه گذاری در بخش اقتصاد مقاومتی پرداخت:

از 1860 صنعت موجود، 900 صنعت مربوط به فرش است که این منطقه بخصوص شهرستان آران و بیدگل را ب عنوان قطب صنعت فرش ماشینی کشور مطرح نموده است.

دیگر قابلیت ما فرش دستباف است که بافته ی دست بانوی هنرمند کاشانی و آران و بیدگلی است. ماحصل این هنرمندی در بهترین موزه های جهان قرار دارد و در عین حال خانه داری نیز داشته است.

یکی از ظرفیتهای مهم کاشان و آران و بیدگل گیاهان دارویی و اسانس گل محمدی است. متأسفانه در وضعیت فعلی از گل محمدی گلاب لیتری 15هزار تومان تولید می شود ولی در ترکیه هم اکنون 40 محصول از اسانس گل محمدی احصا می شود.

بنابراین تأکید دوباره می کنم که برای تحقق اقتصاد مقاومتی ابتدا باید ظرفیتها را شناسایی نمود.سپس دولت و بخش خصوصی همت خود را در رونق و سرمایه گذاری در این بخش ها صرف کنند. اگر این گونه باشد بلغارستان نباید 70درصد اسانس گل محمدی جهان را تولید کند.

از دیگر ظرفیت های مهم این منطقه گردشگری، بخصوص کویر زیبای آن است. با وجود دریاچه نمک، خانه های تاریخی، کوهستان زیبا و غیره، نباید 400 فارغ التحصیل گردشگری بیکار داشته باشیم.

توانمندی بعدی این منطقه آفتاب است که به همین دلیل من کاشان و آران و بیدگل را خوزستان آینده ایران می دانم، چون انرژی خورشیدی پایان ناپذیر است.

قابلیتهای دیگری که باید بدان اشاره کنم آسمان شب فوق العاده زیبا در نیاسر و تولید 60درصد ماهیان زینتی ایران در منطقه راوند است.

  • در بخش سوم این گفتگوی تلویزیونی، موضوع خشکسالی و بحران آب از سوی مجری برنامه مطرح شد. نماینده مردم در این حوزه به بیان مهمترین دغدغه ها و فعالیتهای خود پرداخت:

در دوره فعلی آب محور توسعه است. اگر بخواهیم در یک جمله وضعیت بحرانی آب دشت کاشان را بیان کنیم، به میزان بارش سالانه اشاره می کنم. میانگین بارش این منطقه 13 سانتی متر است که در چند سال اخیر به 7 سانتی متر کاهش یافته است.

در کنار این خشکسالی شدید، سالانه 1 متر افت سطح آب های زیرزمینی نیز مشاهده می شود و بنابراین دشت کاشان جزء مناطق ممنوعه در بحث برداشت آب از منابع زیرزمین است.

کوچ دسته جمعی، نتیجه بی تدبیری در حوزه آب

اگر چاره ای اساسی برای خشکسالی و بحران آب اندیشیده نشود، در آینده نزدیک باید شاهد کوچ بزرگی باشیم. آنچه به ذهن می رسد نیاز به یک شورای عالی آب است. در بحث آب، با عرضه و تقاضا مواجه هستیم.

در حوزه تقاضا مردم باید به عمق فاجعه آگاه باشند و در این رابطه در مصرف خود بهترین مدیریت را داشته باشند.

در بخش تولید و عرضه نیز مسأله انتقال آب از زاینده رود به کاشان و آران و بیدگل را داریم که هنوز کامل اجرا نشده و نگرانی های زیادی را در خصوص خط انتقال نیز به وجود آورده است.

در همین راستا بازدیدی را از تونل گلاب داشته ایم. این پروژه مشکل جدی در تأمین اعتبار دارد که از اسفند سال 94 ریالی واریز نشده است.5/22 میلیارد(بیست و دو و نیم) تومان بدهی دیون دارد و همین جا از استاندار سخت کوش و مسئولین آب در کشور و استان تقاضا داریم تا با تأمین اعتبار ملی و حتی استانی این پروژه را به اتمام برسانند.

دکتر ساداتی نژاد

تغییر تعرفه برق، زمینه ساز مقابله با بحران آب

در کاشان و آران و بیدگل نیم میلیون کولرآبی وجود دارد که با یک مطالعه علمی مشخص در هر ثانیه 600 لیتر بر ثانیه توسط این کولرها مصرف است. به نوعی دیگر هر کولر آبی 500 لیتر آب در شبانه روز مصرف می کند.

اگر تعرفه برق منطقه کاشان به گرمسیری 3 تبدیل شود ، به تبع آن سامانه هاي سرمایشی  کنوني در اين منطقه ( کولرهاي هدردهنده آب  ) تغییر خواهد کرد و ما شاهد صرفه جویی سالانه 7 میلیون مترمکعب آب در بخش خانگی خواهیم بود.

راه زیرساخت فراموش شده

  • ساداتی نژاد در پایان سخنان خود به مشکلات وسیع در حوزه راه های ارتباطی منطقه پرداخت:

در هر گوشه ای از کاشان و آران و بیدگل جاده ها وضعیت مناسبی ندارند. جای تأسف دارد که شهروندان بسیار زیادی در این جاده ها دچار سانحه فوتی شده اند. امیدواریم با توجه مسئولین و حمایت آنها مشکلات جاده ای ما رفع گردد.

در بخش ریلی نیز دوخطه شدن راه آهن ضرروت بالایی دارد که موجب تسریع در جابه جایی مسافر و کالا در کشور می شود.

جا دارد تشکری هم داشته باشیم بابت همتی که در راه اندازی قطار ترن ست کاشان تهران انجام شد. قطاری که هر روز صبح ساعت 5 از کاشان حرکت کرده و ساعت 19عصر نیز بازمی گردد. ان شاءالله با اصلاح سرعتی که انجام خواهد شد، شاهد استقبال بیشتر مردم از این قطار باشیم.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید